Platforma protestuje przeciwko wolnym niedzielom. A jak jest w innych państwach UE?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

11 marca to pierwsza niedziela, podczas której pracownicy handlu mają wolne. Protestuje przeciwko temu Platforma Obywatelska – w Płocku zorganizowano w tej sprawie konferencję prasową na terenie jednej z galerii handlowych. Tymczasem podobne przepisy są wprowadzone w wielu państwach Unii Europejskiej, które uzasadniają, że obowiązkiem władzy jest chronienie życia prywatnego i rodzinnego obywateli.

W sobotę, 10 marca, w południe odbyła się konferencja prasowa z udziałem posłanki Elżbiety Gapińskiej, posła Marcina Kierwińskiego (którego od czasu poprzednich wyborów bardzo rzadko mieliśmy okazję widzieć w Płocku) oraz prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Platforma Obywatelska kontynuowała swoją narrację potrzeby wycofania zmiany, wprowadzonej przez rząd.

Podczas konferencji politycy przekonywali, że przez zakaz handlu wielu ludzi straci pracę albo zmniejszą się ich dochody. Elżbieta Gapińska zaznaczyła, że zmiana dotknie studentów dorabiających sobie w weekendy, natomiast Marcin Kierwiński powiedział, że Platforma Obywatelska już przygotowała ustawę likwidującą wolne niedziele.

– Niech się odczepią od Polaków, niech dadzą nam spokój, my sami wiemy, co i kiedy powinniśmy robić – mówiła Elżbieta Gapińska, Posłanka na Sejm RP. – Nie życzymy sobie ingerencji PiS-u – dodała.

– Ja tylko mogę podpisać się pod tym, co powiedziała pani poseł, pan poseł. Kwestia wolności wyborów w tym momencie jest kluczowa, ta wolność w żaden sposób nie powinna być ograniczana – dodał od siebie prezydent Andrzej Nowakowski.

Zaznaczmy, że pomimo zorganizowania konferencji prasowej na schodach Galerii Mazovia, to zarówno Galeria Mazovia, jak i pozostałe galerie w Płocku są otwarte we wszystkie niedziele. Czynne są strefy gastronomiczne i rozrywkowe, a także te punkty, w których właściciele sami chcą prowadzić sprzedaż.

Sklepy zamknięte w niedziele. Jak będzie w Płocku?

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niektóre niedziele zaczął obowiązywać od 1 marca. W tym roku pracujące mają być dwie niedziele w miesiącu, w przyszłym jedna niedziela, a od 2020 roku wszystkie niedziele mają być wolne od handlu.

Warto podkreślić, że wiele państw Unii Europejskiej wprowadziło podobne ograniczenia. Na przykład w Niemczech zapis o wolnej niedzieli zawarty jest w konstytucji, otwarte są wyłącznie sklepy dworcowe, bazary i stacje benzynowe.

Podobnie jest w Austrii i Szwajcarii, a ograniczenia obowiązują w Grecji, Luksemburgu, Belgii, Francji, Norwegii, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Uzasadnieniem w przypadku tych krajów było, że obowiązkiem władzy jest chronienie życia prywatnego i rodzinnego obywateli.

 

Podziel się:

46 komentarzy

 1. Głupie są te komentarze dlaczego tylko w handlu wolne niedziele a dlaczego urzędnicy mają wolne niedziele to nikt nie protestuje

 2. Zawiedziona Plocczanka na

  Pan prezydent niech sprowadzi inwestorów do Płocka bo tu nie ma zadnej pracy tylko sklepy i galerie w których jest wyzysk i niewolnictwo na niepełne etaty , kto nie pracował w handlu nie wie jak ciężka jest to praca i jak ona wygląda w auchan płacą za 5 godzin a trzeba pracować więcej ,to jest wyzysk i niewolnictwo praca w handlu w Płocku

 3. Panie Prezydencie, a nie lepiej byłoby spędzić niedzielę z dziećmi? A może tak urząd Pan otworzy chociaż w jedną niedzielę? KOMPROMITACJA!!!

 4. mieszkanka na

  nastąpił cud poseł Maciej Kierwiński pojawił się w Płocku no ale zbliżają się wybory nigdy nie widziano go przez 3 lata na sesji rady miasta -facet nic nie zrobiłeś dla Płocka a z tego regionu zostałeś wybrany na posła wstyd -totalna kompromitacja

 5. po rozum do głowy na

  Brawo Panie Prezydencie protestując przeciwko zakazowi handlu w niedzielę, strzela sobie pan gola przedwyborczego, niczego się pan nie nauczył patrząc na spadające słupki wyborcze PO. Czas się obudzić z tej obłudy i zacząć szanować ludzi pracy, swoich wyborców.

 6. chce miec wybór na

  Chce miec wybór kiedy moge zrobic zakupy, sam też pracowałem jako student weekandami i wiem że to jedyna możliwość dorobienia do kieszonkowego aby pracować weekandami, stanowczo za handlem w weekandy.

  • Student znajdzie sobie pracę taki głupi jak ty nie jest nie sam handel jest na rynku pracy jest wiele możliwości

 7. Szacunek do drugiego człowieka i brak pogardy to danie ludziom wolnych niedziel.To norma a PO chce wmówić,że brak normy jest normą.Kto musi pracować to co innego ..

 8. Moje dziecko tak ciężko pracowało nikt nie potrafi się wczuć w życie matki z małym dzieckiem,ktora wraca w weekendy po 21,30.

 9. SŁONECZNA NIEDZIELA na

  URZĄDZILI KONFERENCJĘ PRZED GALERIĄ MAZOVIA, KTÓRA JAK TO MOŻNA PRZECZYTAĆ NA STRONIE MAZOVI NALEŻY DO ” Funduszu ESCF firmy CBRE Global Investor”s. CZY TO JEST POLSKA FIRMA ? KOGO PAN PREZYDENT BRONI?

 10. No to jak w końcu ??? bo i ja jestem za czynnymi urzedami w niedziele i to najlepiej do godz 22 . mam wiecej czasu wolnego i na spokojnie do urzędu bym się wybrał wiec jak ????? mamy prawo wyboru wolności wyboru wiec wybieram OTWARTE URZĘDY W NIEDZIELĘ I TO JUŻ OD NASTĘPNEJ !!!!!!

 11. A ja tam jestem za wolną niedzielą. Najlepiej żeby wszystkie były wolne.
  Każdemu pracownikowi handlu, należy się niedzielny odpoczynek.

 12. Czyli PO ma właśnie taką hierarchię wartości. O handlu w niedzielę to będą konferencje urządzać i wiece., a może by tak pod szpital lub przychodnie specjalistyczną. A nie zapomniałem ten wyborca z reguły już starszy i biedny więc w d…. z nim.

 13. nie jestem z PIS na

  jestem też za urzędami czynnymi w niedzielę !!!!. Wszystkie sprawy chcę załatwiać na spokojnie w niedzielę bo w tygodniu nie mam czasu.

 14. To sie zamienic i stanac do pracy w galerii!!zobaczymy jak dlugo wytrzymaja!a na koniec miesiaca dostana najnizsza krajowa i kazda niedziele w pracy!darmozjady,a Nowakowski by sie wstydzil nie dosc ze kase bierze duza to na zakupach w galerii z zona pyta o rabat!!!

 15. Jestem zawiedzione że pan pRezydent miasta nie wolontariował dzisiaj w jakimś hipermarkecie przy kasie coby świecka tradycja nie zanikła aż bym złamało się coś kupiło. Byłby to przykład ale cały czas czekam z radością że gdy popsuje się jakiś parkomat na mieście pan pRezydent zastąpi go godnie aż do naprawy a wtedy POdlecem i coś wrzucem. POzdrawiam UFO.

  • dokładnie. Ja pracuje pn-pt po 12 godzin i w sobotę do 14 i nie mogę nic w urzędzie załatwić, dlaczego ratusz nie może przyjmować petentów 7 dni w tygodniu do godziny 21. Z zakupami w tygodniu nie mam problemów jedynie w urzędzie i u lekarzy problem bo oni mają swoje godziny pracy.

 16. Dziwne PO zaczęło zależeć na dochodach Polaków. Jakoś przez 8lat władzy nic nie zrobili w tym temacie. Wręcz przeciwnie tylko zabierali.

 17. Skoro tak dążymy jak jest w innych państwach Unii Europejskiej, to nasze zarobi też powinny być takie jak u naszych sąsiadów, koszt paliwa także i wiele innych rzeczy. Emeryt nie powinien głodować, tylko podróżować. Nie powinniśmy (prywatni przedsiębiorcy pracować po 12 godzin dziennie), tylko powinno być nas stać na zatrudnienie pracownika, niestety ZUS nas ogranicza, itd…….

  • Powinniśmy tez produkować własne auta, mieć możliwość na emeryturze zwiedzać świat.. . Wszystko jednak to nie dotyczy tematu.
   PiS rządzi dopiero chwilę i już zmienił wiecej niż ktokolwiek kiedykolwiek. Na wszystko przyjdzie czas.

 18. Nie widziałem żeby ludzie którzy podobno stracą pracę organizowali protesty!!!!!!!
  A przyjeżdżają pajace z Wiejskiej bo niedługo wybory samorządowe i myślą że poprowadzą tłumy za sobą

 19. Dlaczego protestują biurokraci, którzy pracują od poniedziałku do piątku. Jak mają za dużo wolnego czasu to do roboty niech idą za najniższą krajową. Zobaczymy jak będą wtedy protestować.

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji