REKLAMA

Platforma protestuje przeciwko wolnym niedzielom. A jak jest w innych państwach UE?

REKLAMA

11 marca to pierwsza niedziela, podczas której pracownicy handlu mają wolne. Protestuje przeciwko temu Platforma Obywatelska – w Płocku zorganizowano w tej sprawie konferencję prasową na terenie jednej z galerii handlowych. Tymczasem podobne przepisy są wprowadzone w wielu państwach Unii Europejskiej, które uzasadniają, że obowiązkiem władzy jest chronienie życia prywatnego i rodzinnego obywateli.

W sobotę, 10 marca, w południe odbyła się konferencja prasowa z udziałem posłanki Elżbiety Gapińskiej, posła Marcina Kierwińskiego (którego od czasu poprzednich wyborów bardzo rzadko mieliśmy okazję widzieć w Płocku) oraz prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Platforma Obywatelska kontynuowała swoją narrację potrzeby wycofania zmiany, wprowadzonej przez rząd.

Podczas konferencji politycy przekonywali, że przez zakaz handlu wielu ludzi straci pracę albo zmniejszą się ich dochody. Elżbieta Gapińska zaznaczyła, że zmiana dotknie studentów dorabiających sobie w weekendy, natomiast Marcin Kierwiński powiedział, że Platforma Obywatelska już przygotowała ustawę likwidującą wolne niedziele.

– Niech się odczepią od Polaków, niech dadzą nam spokój, my sami wiemy, co i kiedy powinniśmy robić – mówiła Elżbieta Gapińska, Posłanka na Sejm RP. – Nie życzymy sobie ingerencji PiS-u – dodała.

– Ja tylko mogę podpisać się pod tym, co powiedziała pani poseł, pan poseł. Kwestia wolności wyborów w tym momencie jest kluczowa, ta wolność w żaden sposób nie powinna być ograniczana – dodał od siebie prezydent Andrzej Nowakowski.

Zaznaczmy, że pomimo zorganizowania konferencji prasowej na schodach Galerii Mazovia, to zarówno Galeria Mazovia, jak i pozostałe galerie w Płocku są otwarte we wszystkie niedziele. Czynne są strefy gastronomiczne i rozrywkowe, a także te punkty, w których właściciele sami chcą prowadzić sprzedaż.

Sklepy zamknięte w niedziele. Jak będzie w Płocku?Przypomnijmy, że zakaz handlu w niektóre niedziele zaczął obowiązywać od 1 marca. W tym roku pracujące mają być dwie niedziele w miesiącu, w przyszłym jedna niedziela, a od 2020 roku wszystkie niedziele mają być wolne od handlu.

Warto podkreślić, że wiele państw Unii Europejskiej wprowadziło podobne ograniczenia. Na przykład w Niemczech zapis o wolnej niedzieli zawarty jest w konstytucji, otwarte są wyłącznie sklepy dworcowe, bazary i stacje benzynowe.

Podobnie jest w Austrii i Szwajcarii, a ograniczenia obowiązują w Grecji, Luksemburgu, Belgii, Francji, Norwegii, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Uzasadnieniem w przypadku tych krajów było, że obowiązkiem władzy jest chronienie życia prywatnego i rodzinnego obywateli.

 

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 46

 1. zbyszek says:

  może wreszcie zarejestruję samochód w nidzielę

 2. Mieszko says:

  Głupie są te komentarze dlaczego tylko w handlu wolne niedziele a dlaczego urzędnicy mają wolne niedziele to nikt nie protestuje

 3. Bartek says:

  Chcę mieć wybór kiedy zalatwiam coś w urzędzie. Otwórzmy urzędy w niedzielę!

 4. Zawiedziona Plocczanka says:

  Pan prezydent niech sprowadzi inwestorów do Płocka bo tu nie ma zadnej pracy tylko sklepy i galerie w których jest wyzysk i niewolnictwo na niepełne etaty , kto nie pracował w handlu nie wie jak ciężka jest to praca i jak ona wygląda w auchan płacą za 5 godzin a trzeba pracować więcej ,to jest wyzysk i niewolnictwo praca w handlu w Płocku

 5. INKA says:

  Panie Prezydencie, a nie lepiej byłoby spędzić niedzielę z dziećmi? A może tak urząd Pan otworzy chociaż w jedną niedzielę? KOMPROMITACJA!!!

 6. mieszkanka says:

  nastąpił cud poseł Maciej Kierwiński pojawił się w Płocku no ale zbliżają się wybory nigdy nie widziano go przez 3 lata na sesji rady miasta -facet nic nie zrobiłeś dla Płocka a z tego regionu zostałeś wybrany na posła wstyd -totalna kompromitacja

 7. po rozum do głowy says:

  Brawo Panie Prezydencie protestując przeciwko zakazowi handlu w niedzielę, strzela sobie pan gola przedwyborczego, niczego się pan nie nauczył patrząc na spadające słupki wyborcze PO. Czas się obudzić z tej obłudy i zacząć szanować ludzi pracy, swoich wyborców.

 8. katarzynakowal says:

  I słusznie, też chcę mieć wybór kiedy robię zakupy

 9. chce miec wybór says:

  Chce miec wybór kiedy moge zrobic zakupy, sam też pracowałem jako student weekandami i wiem że to jedyna możliwość dorobienia do kieszonkowego aby pracować weekandami, stanowczo za handlem w weekandy.

  • Mieszko says:

   Student znajdzie sobie pracę taki głupi jak ty nie jest nie sam handel jest na rynku pracy jest wiele możliwości

 10. Magda says:

  Szacunek do drugiego człowieka i brak pogardy to danie ludziom wolnych niedziel.To norma a PO chce wmówić,że brak normy jest normą.Kto musi pracować to co innego ..

 11. Magda says:

  Moje dziecko tak ciężko pracowało nikt nie potrafi się wczuć w życie matki z małym dzieckiem,ktora wraca w weekendy po 21,30.

 12. Krys says:

  U Niemców w soboty do 14:00 czynne i niedziele wolne i jakoś nikt nie protestuje.

 13. SŁONECZNA NIEDZIELA says:

  URZĄDZILI KONFERENCJĘ PRZED GALERIĄ MAZOVIA, KTÓRA JAK TO MOŻNA PRZECZYTAĆ NA STRONIE MAZOVI NALEŻY DO ” Funduszu ESCF firmy CBRE Global Investor”s. CZY TO JEST POLSKA FIRMA ? KOGO PAN PREZYDENT BRONI?

  • Rych says:

   Niech żyje PIS a oni już nie zakrzyczą bo dla PO to oni sami są.ważni nie człowiek.

 14. Adam B says:

  No to jak w końcu ??? bo i ja jestem za czynnymi urzedami w niedziele i to najlepiej do godz 22 . mam wiecej czasu wolnego i na spokojnie do urzędu bym się wybrał wiec jak ????? mamy prawo wyboru wolności wyboru wiec wybieram OTWARTE URZĘDY W NIEDZIELĘ I TO JUŻ OD NASTĘPNEJ !!!!!!

  • Anonim says:

   popieram

  • Margot says:

   Brawo…jestem za otwartymi urzędami w niedzielę do godziny 22.00 bo pracując codziennie do godziny 20.00 nie mogę załatwić ważnych spraw.

  • Mieszko says:

   Jestem za a raz w miesiącu to nawet czynne całą dobę mogłyby być akurat kończąc robotę o 22 do rana by się coś zalatwiło

 15. AM says:

  A ja tam jestem za wolną niedzielą. Najlepiej żeby wszystkie były wolne.
  Każdemu pracownikowi handlu, należy się niedzielny odpoczynek.

  • Mańka says:

   A może lekarze też przestaną pracować w niedziele a pacjenci niech sami leczą się w dni wolne , co???

   • Mieszko says:

    A czy lekarze pracują no proszę Cię bajki czytasz i głupoty piszesz

 16. Gość says:

  Czyli PO ma właśnie taką hierarchię wartości. O handlu w niedzielę to będą konferencje urządzać i wiece., a może by tak pod szpital lub przychodnie specjalistyczną. A nie zapomniałem ten wyborca z reguły już starszy i biedny więc w d…. z nim.

 17. Dd says:

  Bandyci sam niech idą stać do sklepu a nie za babami się oglądają banda. Wykorzystywaczy

 18. nie jestem z PIS says:

  jestem też za urzędami czynnymi w niedzielę !!!!. Wszystkie sprawy chcę załatwiać na spokojnie w niedzielę bo w tygodniu nie mam czasu.

 19. Plocczanin says:

  jestem też za urzędami czynnymi w niedzielę !!!!.

 20. M says:

  To sie zamienic i stanac do pracy w galerii!!zobaczymy jak dlugo wytrzymaja!a na koniec miesiaca dostana najnizsza krajowa i kazda niedziele w pracy!darmozjady,a Nowakowski by sie wstydzil nie dosc ze kase bierze duza to na zakupach w galerii z zona pyta o rabat!!!

 21. ufo says:

  Jestem zawiedzione że pan pRezydent miasta nie wolontariował dzisiaj w jakimś hipermarkecie przy kasie coby świecka tradycja nie zanikła aż bym złamało się coś kupiło. Byłby to przykład ale cały czas czekam z radością że gdy popsuje się jakiś parkomat na mieście pan pRezydent zastąpi go godnie aż do naprawy a wtedy POdlecem i coś wrzucem. POzdrawiam UFO.

 22. Markos says:

  Czyli w końcu do Urzędu Miasta będę mógł iść w niedzielę? Bo nie wiem.

  • maks says:

   dokładnie. Ja pracuje pn-pt po 12 godzin i w sobotę do 14 i nie mogę nic w urzędzie załatwić, dlaczego ratusz nie może przyjmować petentów 7 dni w tygodniu do godziny 21. Z zakupami w tygodniu nie mam problemów jedynie w urzędzie i u lekarzy problem bo oni mają swoje godziny pracy.

 23. anielka says:

  Platforma Obywatelska tak mi obrzydla, ze nawet jak nie klamia to dla mnie znaczy ze klamia.

  • Zawiedziona says:

   A pisioki wg Ciebie nie kłamią? Pewnie nawet nie wiesz jeśli chłodniesz tylko to co przekazują pisomedia

 24. Ewa says:

  Dziwne PO zaczęło zależeć na dochodach Polaków. Jakoś przez 8lat władzy nic nie zrobili w tym temacie. Wręcz przeciwnie tylko zabierali.

 25. E says:

  Skoro tak dążymy jak jest w innych państwach Unii Europejskiej, to nasze zarobi też powinny być takie jak u naszych sąsiadów, koszt paliwa także i wiele innych rzeczy. Emeryt nie powinien głodować, tylko podróżować. Nie powinniśmy (prywatni przedsiębiorcy pracować po 12 godzin dziennie), tylko powinno być nas stać na zatrudnienie pracownika, niestety ZUS nas ogranicza, itd…….

  • Marek says:

   Powinniśmy tez produkować własne auta, mieć możliwość na emeryturze zwiedzać świat.. . Wszystko jednak to nie dotyczy tematu.
   PiS rządzi dopiero chwilę i już zmienił wiecej niż ktokolwiek kiedykolwiek. Na wszystko przyjdzie czas.

 26. Timur says:

  Poseł Kierwinski przyjechał zapłacić w koncu karę za nielegalne plakaty wyborcze? Witamy w Płocku

 27. Skarpa says:

  Nie widziałem żeby ludzie którzy podobno stracą pracę organizowali protesty!!!!!!!
  A przyjeżdżają pajace z Wiejskiej bo niedługo wybory samorządowe i myślą że poprowadzą tłumy za sobą

  • NIEDZIELA says:

   OSTATNIO NAJWIĘCEJ PROTESTUJĄ CI CO ŻYJĄ W DOSTATKU A PO PROTESTACH ODJEŻDŻAJĄ LIMUZYNAMI.

 28. Na tyle says:

  Dlaczego protestują biurokraci, którzy pracują od poniedziałku do piątku. Jak mają za dużo wolnego czasu to do roboty niech idą za najniższą krajową. Zobaczymy jak będą wtedy protestować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU