Platforma protestuje przeciwko wolnym niedzielom. A jak jest w innych państwach UE?

REKLAMA

11 marca to pierwsza niedziela, podczas której pracownicy handlu mają wolne. Protestuje przeciwko temu Platforma Obywatelska – w Płocku zorganizowano w tej sprawie konferencję prasową na terenie jednej z galerii handlowych. Tymczasem podobne przepisy są wprowadzone w wielu państwach Unii Europejskiej, które uzasadniają, że obowiązkiem władzy jest chronienie życia prywatnego i rodzinnego obywateli.

W sobotę, 10 marca, w południe odbyła się konferencja prasowa z udziałem posłanki Elżbiety Gapińskiej, posła Marcina Kierwińskiego (którego od czasu poprzednich wyborów bardzo rzadko mieliśmy okazję widzieć w Płocku) oraz prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego. Platforma Obywatelska kontynuowała swoją narrację potrzeby wycofania zmiany, wprowadzonej przez rząd.

PowiązaneTematy

Podczas konferencji politycy przekonywali, że przez zakaz handlu wielu ludzi straci pracę albo zmniejszą się ich dochody. Elżbieta Gapińska zaznaczyła, że zmiana dotknie studentów dorabiających sobie w weekendy, natomiast Marcin Kierwiński powiedział, że Platforma Obywatelska już przygotowała ustawę likwidującą wolne niedziele.

– Niech się odczepią od Polaków, niech dadzą nam spokój, my sami wiemy, co i kiedy powinniśmy robić – mówiła Elżbieta Gapińska, Posłanka na Sejm RP. – Nie życzymy sobie ingerencji PiS-u – dodała.

– Ja tylko mogę podpisać się pod tym, co powiedziała pani poseł, pan poseł. Kwestia wolności wyborów w tym momencie jest kluczowa, ta wolność w żaden sposób nie powinna być ograniczana – dodał od siebie prezydent Andrzej Nowakowski.

Zaznaczmy, że pomimo zorganizowania konferencji prasowej na schodach Galerii Mazovia, to zarówno Galeria Mazovia, jak i pozostałe galerie w Płocku są otwarte we wszystkie niedziele. Czynne są strefy gastronomiczne i rozrywkowe, a także te punkty, w których właściciele sami chcą prowadzić sprzedaż.

Sklepy zamknięte w niedziele. Jak będzie w Płocku?

Przypomnijmy, że zakaz handlu w niektóre niedziele zaczął obowiązywać od 1 marca. W tym roku pracujące mają być dwie niedziele w miesiącu, w przyszłym jedna niedziela, a od 2020 roku wszystkie niedziele mają być wolne od handlu.

Warto podkreślić, że wiele państw Unii Europejskiej wprowadziło podobne ograniczenia. Na przykład w Niemczech zapis o wolnej niedzieli zawarty jest w konstytucji, otwarte są wyłącznie sklepy dworcowe, bazary i stacje benzynowe.

Podobnie jest w Austrii i Szwajcarii, a ograniczenia obowiązują w Grecji, Luksemburgu, Belgii, Francji, Norwegii, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Uzasadnieniem w przypadku tych krajów było, że obowiązkiem władzy jest chronienie życia prywatnego i rodzinnego obywateli.

 

REKLAMA

Komentarze 46

 1. zbyszek says:

  może wreszcie zarejestruję samochód w nidzielę

 2. Mieszko says:

  Głupie są te komentarze dlaczego tylko w handlu wolne niedziele a dlaczego urzędnicy mają wolne niedziele to nikt nie protestuje

 3. Bartek says:

  Chcę mieć wybór kiedy zalatwiam coś w urzędzie. Otwórzmy urzędy w niedzielę!

 4. Zawiedziona Plocczanka says:

  Pan prezydent niech sprowadzi inwestorów do Płocka bo tu nie ma zadnej pracy tylko sklepy i galerie w których jest wyzysk i niewolnictwo na niepełne etaty , kto nie pracował w handlu nie wie jak ciężka jest to praca i jak ona wygląda w auchan płacą za 5 godzin a trzeba pracować więcej ,to jest wyzysk i niewolnictwo praca w handlu w Płocku

 5. INKA says:

  Panie Prezydencie, a nie lepiej byłoby spędzić niedzielę z dziećmi? A może tak urząd Pan otworzy chociaż w jedną niedzielę? KOMPROMITACJA!!!

 6. mieszkanka says:

  nastąpił cud poseł Maciej Kierwiński pojawił się w Płocku no ale zbliżają się wybory nigdy nie widziano go przez 3 lata na sesji rady miasta -facet nic nie zrobiłeś dla Płocka a z tego regionu zostałeś wybrany na posła wstyd -totalna kompromitacja

 7. po rozum do głowy says:

  Brawo Panie Prezydencie protestując przeciwko zakazowi handlu w niedzielę, strzela sobie pan gola przedwyborczego, niczego się pan nie nauczył patrząc na spadające słupki wyborcze PO. Czas się obudzić z tej obłudy i zacząć szanować ludzi pracy, swoich wyborców.

 8. katarzynakowal says:

  I słusznie, też chcę mieć wybór kiedy robię zakupy

 9. chce miec wybór says:

  Chce miec wybór kiedy moge zrobic zakupy, sam też pracowałem jako student weekandami i wiem że to jedyna możliwość dorobienia do kieszonkowego aby pracować weekandami, stanowczo za handlem w weekandy.

  • Mieszko says:

   Student znajdzie sobie pracę taki głupi jak ty nie jest nie sam handel jest na rynku pracy jest wiele możliwości

 10. Magda says:

  Szacunek do drugiego człowieka i brak pogardy to danie ludziom wolnych niedziel.To norma a PO chce wmówić,że brak normy jest normą.Kto musi pracować to co innego ..

 11. Magda says:

  Moje dziecko tak ciężko pracowało nikt nie potrafi się wczuć w życie matki z małym dzieckiem,ktora wraca w weekendy po 21,30.

 12. Krys says:

  U Niemców w soboty do 14:00 czynne i niedziele wolne i jakoś nikt nie protestuje.

 13. SŁONECZNA NIEDZIELA says:

  URZĄDZILI KONFERENCJĘ PRZED GALERIĄ MAZOVIA, KTÓRA JAK TO MOŻNA PRZECZYTAĆ NA STRONIE MAZOVI NALEŻY DO ” Funduszu ESCF firmy CBRE Global Investor”s. CZY TO JEST POLSKA FIRMA ? KOGO PAN PREZYDENT BRONI?

  • Rych says:

   Niech żyje PIS a oni już nie zakrzyczą bo dla PO to oni sami są.ważni nie człowiek.

 14. Adam B says:

  No to jak w końcu ??? bo i ja jestem za czynnymi urzedami w niedziele i to najlepiej do godz 22 . mam wiecej czasu wolnego i na spokojnie do urzędu bym się wybrał wiec jak ????? mamy prawo wyboru wolności wyboru wiec wybieram OTWARTE URZĘDY W NIEDZIELĘ I TO JUŻ OD NASTĘPNEJ !!!!!!

  • Anonim says:

   popieram

  • Margot says:

   Brawo…jestem za otwartymi urzędami w niedzielę do godziny 22.00 bo pracując codziennie do godziny 20.00 nie mogę załatwić ważnych spraw.