REKLAMA

Obchody 80. rocznicy rozpoczęcia jednej z najtragiczniejszych kart polskiej historii [ZDJĘCIA]

REKLAMA

80 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. W całej Polsce z okazji tej rocznicy odbywały się uroczystości – również w Płocku uczczono pamięć o tym dniu, który rozpoczynał sześć lat niszczenia narodu polskiego, ale i bohaterskiej walki naszych rodaków o przetrwanie.

W niedzielę, 1 września, już przed godziną 11 na Placu Obrońców Warszawy zbierały się poczty sztandarowe, aby złożyć kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, Władysława Broniewskiego i obrońców Płocka przed bolszewikami w 1920 roku.

Po mszy świętej, która odbyła się w Bazylice Katedralnej, rozpoczęły się uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza od wykonania hymnu państwowego przez Chór „Minstrel”. Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka” wyrecytował wiersze o tematyce wojennej, przemówienie wygłosił również Prezydent Miasta Płocka. Następnie poczty sztandarowe, przedstawiciele władz samorządu miasta, powiatu i województwa, a także parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, uczelni wyższych czy harcerzy, złożyli kwiaty przy Płycie Nieznanego Żołnierza.

Fot. Wiktor Pleczyński

Wieczorem w płockim amfiteatrze odbył się natomiast spektakl „A jeśli jutro wybuchnie wojna…”, przygotowany przez Stowarzyszenie Teatru Per Se.Na poniedziałek, 2 września, zaplanowano o godz. 9.30 uroczystości przy kościele św. Stanisława Kostki, przygotowane przez Szkołę Podstawową nr 14. W miejscach pamięci narodowej II Wojny Światowej odbędą się również apele oraz zostaną złożone kwiaty przez przedstawicieli szkół i opiekunów miejsc pamięci.

Fot. Wiktor Pleczyński

3 września o godz. 17 Diecezja Płocka przygotowała w Muzeum Diecezjalnym wykłady poświęcone tematyce zabytków z terenów Płocka zagrabionych w czasie II wojny światowej i ich odzyskanie po wojnie:

  • Ks. Stefan Cegłowski – „Utracone i odzyskane zabytki skarbca katedralnego”
  • Ks. Dariusz Majewski – „Losy archiwum i bibliotek w czasie okupacji niemieckiej”
  • Monika Kuhnke – „Habent Sua Fata Manuscripta, historia trudnych powrotów biblii płockiej i pontyfikału płockiego do zbiorów bibliotek i Seminarium Duchownego w Płocku”.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Przeczytaj

Reklama

REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU