REKLAMA

Ingres Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Wiktor Pleczyński

W sobotę w Katedrze w Płocku odbył się Ingres Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego. Duchowny zastąpił w tej funkcji Biskupa Piotra Liberę.

Biskup Szymon Stułkowski 26 listopada oficjalnie objął władzę nad Diecezją Płocką. W Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku odbył się ingres, w którym wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce ks. Salvatore Pennacchio, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Abp Stanisław Gądecki, Abp Kazimierz Nycz oraz Prymas Polski Abp Wojciech Polak.

PowiązaneTematy

fot. Wiktor Pleczyński

W Katedrze Biskupa Szymona Stułkowskiego powitał płocki Biskup Pomocniczy Mirosław Milewski. Po odczytaniu w języku polskim treści bulli papieskiej, Nuncjusz Apostolski przekazał bp. Szymonowi Stułkowskiemu pastorał, symbol posługi pasterskiej w diecezji. Duchowny jako hasło swojej posługi biskupiej przyjął frazę: Vos autem dixi amicos – Nazwałem was przyjaciółmi.

fot. Wiktor Pleczyński

– Gdy zatem z powodu rezygnacji czcigodnego Brata, Piotra Libery nastąpił wakat w Kościele Płockim, który zalicza się do najstarszych wspólnot kościelnych w Polsce, a przy tym zdobny jest przesławnymi zabytkami nie mniej niż świadkami wiary chrześcijańskiej, pośpieszyliśmy troskliwie, by wyznaczyć mu nowego zwierzchnika w służbie Bożej. O Tobie, czcigodny Bracie, pomyśleliśmy, który jako biskup pomocniczy w archidiecezji poznańskiej zasłynąłeś zdolnościami pasterskimi, biegłością w zarządzaniu i odpowiednią pilnością. Dlatego właśnie sądzimy, że ufnym duchem możemy powierzyć Ci to nowe zadanie – napisał Papież Franciszek do Biskupa Szymona Stułkowskiego w bulli nominacyjnej.

fot. Wiktor Pleczyński

Podczas wydarzenia nie zabrakło też przedstawicieli parafii z Mazowsza i Polski. Wśród gości z Płocka znaleźli się Biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Marek Maria Karol Babi, proboszcz parafii prawosławnej ks. Eliasz Tarasiewicz oraz proboszcz parafii ewanelicko-augsburskiej ks. Szymon Czembor.

fot. Wiktor Pleczyński

Do Katedry przybył Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz senator Marek Marytnowski. Na uroczystości pojawił się marszałek Adam Struzik, starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz oraz prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski. W ingresie wziął też udział dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Płocku Tomasz Kominek, a także dyrektor Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska.

fot. Wiktor Pleczyński

– Decyzję Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił mnie biskupem płockim, odczytuję jako wolę Bożą, bym w Kościele, który żyje na tej ziemi od 947 lat, prowadził ludzi mi powierzonych do źródła Wody Żywej, do samego Chrystusa. Prastara Katedra, w której się modlimy, ze swoją chrzcielnicą, paschałem, przypomina nam, że tu od wieków Jezus sprawia, że w zjednoczonych z nim ludziach, przez łaskę chrztu świętego bije źródło Wody Żywej. Wielu ochrzczonych jest świadomych tego, jaki skarb noszą w sobie. Pielęgnują go i strzegą. Są i tacy, którzy mając w sobie to Boże źródło, nie są tego świadomi, albo mają żal do rodziców i kościoła, że ktoś ich tym źródłem obdarował – mówił Biskup Płocki Szymon Stułkowski.

fot. Wiktor Pleczyński

– Czytając w ostatnim czasie uzasadnienia dokonywanych apostazji, spotkałem i takie, gdzie osoba wyrażała żal, że rodzice ochrzcili ją bez jej zgody. Trudno pytać niemowlę o zgodę, ale rodzice jak najwcześniej chcieli dać swemu dziecku doświadczenie Bożej Miłości. Kościół udziela chrztu dzieciom, odpowiadając na prośbę rodziców i przyjmując zapewnienie, że wychowają dziecko w wierze. To źródło Wody Żywej, wiara, staje się darem, którego nie mamy zatrzymać dla siebie, ale dzielić się nim z ludźmi, do których Bóg nas posyła. Tak było od wieków. Jesteśmy dzisiaj tutaj, bo wiara została nam przekazana. Jesteśmy w tej prastarej pięknej Katedrze, ponieważ od wieków trwa tutaj przekaz wiary. Z pokolenia na pokolenie tak było – zwracał uwagę Biskup Płocki.fot. Wiktor Pleczyński

– Dziś obserwując spadek religijności, kryzys wiary, zwłaszcza wśród młodych ludzi patrzymy z pewnym niepokojem w przyszłość i pytamy, czy rzeka Wody Życia, płynąca z tej Katedry, będzie dalej czymś wartościowym dla przyszłych pokoleń. Stając jako biskup pośród członków kościoła, który jest na tej ziemi, biorę na siebie odpowiedzialność za przepływ strumieni Wody Żywej do serc ludzi, którzy tu żyją. Wiem, że jest to zadanie ponad siły jednego człowieka, dlatego wdzięczny jestem Bogu za biskupów, kapłanów, diakonów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich, którzy są gotowi wspierać mnie w realizacji tej misji – zaznaczył Biskup Płocki Szymon Stułkowski.

fot. Wiktor Pleczyński

Na przywitaniu nowego Biskupa Płockiego pojawili się także przedstawiciele środowiska naukowego, w tym między innymi: Rektor Akademii Mazowieckiej w Płocku prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki oraz Prorektor Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku dr hab. inż. Renata Walczak. Uroczystość uświetniła także obecność przedstawicieli służb mundurowych oraz instytucji kultury.

Prezydent Polski Andrzej Duda wystosował do Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego list gratulacyjny, który odczytał kapelan Zbigniew Kras.

– Składam Ekscelencji najlepsze życzenia Bożego błogosławieństwa w pełnieniu odpowiedzialnego urzędu biskupa diecezji płockiej. Płock i okoliczne ziemie zajmują szczególne miejsce w dziejach naszej Ojczyzny. U zarania naszej historii weszły one w skład polskiego państwa tworzonego przez pierwszych Piastów. Dla lokalnej społeczności jest wielkim powodem do dumy, że diecezja płocka ustanowiona została już ponad dziewięć wieków temu, w 1075 roku, a Płock pełnił funkcję głównego ośrodka władzy państwowej w naszym kraju. Pokolenia tutejszych mieszkańców złożyły wspaniałe dowody żarliwego patriotyzmu, wiary i oddania tradycyjnym wartościom – zaznaczał w liście Prezydent Polski Andrzej Duda.

fot. Wiktor Pleczyński

– Ziemia płocka chlubnie zapisała się w historii naszych zmagań o wolność i niepodległość – m.in. podczas potopu szwedzkiego, a w XX stuleciu podczas wojny polsko–bolszewickiej, II wojny światowej i w pamiętnym roku 1976, gdy doszło tu do masowych wystąpień przeciwko niesprawiedliwościom komunistycznego systemu. Pieczołowite pielęgnowanie tego dziedzictwa jest doniosłym zobowiązaniem. W osobie Księdza Biskupa diecezja płocka zyskuje zarówno znakomitego kustosza tradycji, jak również mentora i życzliwego opiekuna pozytywnych zmian. Jestem przekonany, że bogata wiedza i doświadczenie Ekscelencji, zdobyte w trakcie pełnienia wielu odpowiedzialnych funkcji w Kościele w Polsce i w Kościele powszechnym, będą wielkim atutem w sprawowaniu misji biskupa płockiego – napisał w liście Prezydent Polski Andrzej Duda.

Biskup Szymon Stułkowski zastąpił na stanowisku ordynariusza Diecezji Płockiej Biskupa Piotra Liberę, który sprawował tę funkcję przez 15 lat.

Akompaniament muzyczny uroczystości zapewniły Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses i kapela katedralna Kwintet Canzona.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 5

 1. nobody says:

  lata mnie to kołoszpaka jaki kiecun rządzi parafia.

 2. Kropka says:

  Zgorzelski marszałek sejmu? Bez jaj. To na szczęście tylko w-ce marszałek.

 3. Parada przebierańców says:

  myślałem, że karnawał się jeszcze nie zaczął.
  Chyba że tylu starszych panów w sukienkach to jakaś parada LGBT- geje byliby zachwyceni.

 4. Klik says:

  To car zgorzelski jest już marszałkiem Senatu, jak piszecie w artykule??!!! Może wkrótce będzie premierem??!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

 • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU