REKLAMA

Wnętrze tego muzeum w Płocku zachwyca. Wkrótce wypełni się eksponatami [ZDJĘCIA]

REKLAMA

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprezentowało eleganckie wnętrza wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”. Pozostało już tylko wypełnić je niezwykłymi eksponatami.

W wyremontowanej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 w Płocku powstaje nowy oddział Muzeum Mazowieckiego. W budynku znajdzie się wystawa „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco”.

Kultura dwudziestolecia międzywojennego cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku, słynącego z najbogatszych w kraju zbiorów secesji przełomu XIX i XX wieku, naturalne więc było kontynuowanie rozwoju zbiorów z tego okresu i pokazanie pełnego obrazu dziedzictwa tamtych czasów.

– Realizacja nowego gmachu muzeum jest konsekwencją podjętych blisko 14 lat temu działań związanych z inicjatywą budowy kolekcji sztuki art déco. Od tego czasu permanentnie rozbudowujemy unikatową kolekcję obiektów reprezentatywnych dla tego stylu w różnych dziedzinach rzemiosła artystycznego, a także w rzeźbie i malarstwie, która obecnie liczy ponad 1500 obiektów – informuje Muzeum Mazowieckie w Płocku.

fot. facebook.com Muzeum Mazowieckie w Płocku

Na parterze będzie klimat miasta nocą. Nowoczesność i postęp, które były synonimami dwudziestolecia międzywojennego, wyrażone zostaną poprzez zastosowanie mocnego industrialnego oświetlenia – zabudowa architektoniczna miasta będzie „rysowana” światłem. Atmosferę miasta zatopionego w mroku będzie budować również neon nad mini kinem ODEON, zapraszający na seans filmowy.

– W mieście z tamtego czasu nie może zabraknąć również sklepów: tutaj znajdą swoje miejsce m.in. Dom Mody, butik z bogatą kolekcją mody i jej akcesoriami, sklep jubilerski (ze zbiorem biżuterii art déco) oraz gabinet prezesa banku, w którym będzie można zobaczyć kolekcję banknotów i monet – zdradza Muzeum Mazowieckie.

fot. facebook.com Muzeum Mazowieckie w Płocku

Ekspozycję pierwszego piętra rozpocznie aranżacja mieszkania, prezentująca w całej okazałości walory artystyczne wysokiej klasy mebli i rzemiosła artystycznego o proweniencji polskiej, tym samym przywodząc klimat i atmosferę domostw polskiej inteligencji z minionych lat 20. i 30. XX w.Dodatkowo, znajdzie się również przestrzeń o charakterze galeryjnym, w której prezentowany będzie szeroko pojęty design:

  • szkło polskich hut Niemen, Zawiercie, Hortensja, Krosno i zagranicznych wytwórni: Lalique’a, Bacarrat, WMF, Bracia Daum, Moser;
  • ceramika polska reprezentowana przez wyroby z Ćmielowa, Pacykowa, wytwórni śląskich;
  • porcelana zagraniczna, którą reprezentują m.in. plastyka figuralna i serwisy Rosenthal, Limoges, Tułowice (Tillowitz);
  • kolekcja metalu z firm warszawskich m.in. projekty Julii Keilowej, i europejskich).
fot. facebook.com Muzeum Mazowieckie w Płocku

Nie zabraknie również wizualiów i obrazu Tamary Łempickiej w roli głównej. W ten sposób powstanie największa w Polsce, syntetyczna i wielodziałowa prezentacja sztuki z okresu międzywojennego ilustrująca styl art déco.

Projekt aranżacji ekspozycji „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego i art. déco” przygotowała krakowska pracownia projektowa KOZA NOSTRA STUDIO. Ostatnio muzeum zaprezentowało już przygotowane na przyjęcie cennych eksponatów wnętrza budynku.

– Przed nami umieszczanie we wnętrzach drogocennych eksponatów. Tymczasem uchylamy rąbka tajemnicy i odliczamy czas do pierwszego seansu w kinie Odeon – informuje Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Powstanie nowy oddział Muzeum Mazowieckiego

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU