Zamknij

Wnętrze tego muzeum w Płocku zachwyca. Wkrótce wypełni się eksponatami [ZDJĘCIA]

14:47, 07.12.2020 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprezentowało eleganckie wnętrza wystawy "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art déco". Pozostało już tylko wypełnić je niezwykłymi eksponatami.
W wyremontowanej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 w Płocku powstaje nowy oddział Muzeum Mazowieckiego. W budynku znajdzie się wystawa "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art déco". Kultura dwudziestolecia międzywojennego cieszy się obecnie coraz większym zainteresowaniem. Dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku, słynącego z najbogatszych w kraju zbiorów secesji przełomu XIX i XX wieku, naturalne więc było kontynuowanie rozwoju zbiorów z tego okresu i pokazanie pełnego obrazu dziedzictwa tamtych czasów.
- Realizacja nowego gmachu muzeum jest konsekwencją podjętych blisko 14 lat temu działań związanych z inicjatywą budowy kolekcji sztuki art déco. Od tego czasu permanentnie rozbudowujemy unikatową kolekcję obiektów reprezentatywnych dla tego stylu w różnych dziedzinach rzemiosła artystycznego, a także w rzeźbie i malarstwie, która obecnie liczy ponad 1500 obiektów - informuje Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Na parterze będzie klimat miasta nocą. Nowoczesność i postęp, które były synonimami dwudziestolecia międzywojennego, wyrażone zostaną poprzez zastosowanie mocnego industrialnego oświetlenia - zabudowa architektoniczna miasta będzie "rysowana" światłem. Atmosferę miasta zatopionego w mroku będzie budować również neon nad mini kinem ODEON, zapraszający na seans filmowy.
- W mieście z tamtego czasu nie może zabraknąć również sklepów: tutaj znajdą swoje miejsce m.in. Dom Mody, butik z bogatą kolekcją mody i jej akcesoriami, sklep jubilerski (ze zbiorem biżuterii art déco) oraz gabinet prezesa banku, w którym będzie można zobaczyć kolekcję banknotów i monet - zdradza Muzeum Mazowieckie.

Ekspozycję pierwszego piętra rozpocznie aranżacja mieszkania, prezentująca w całej okazałości walory artystyczne wysokiej klasy mebli i rzemiosła artystycznego o proweniencji polskiej, tym samym przywodząc klimat i atmosferę domostw polskiej inteligencji z minionych lat 20. i 30. XX w. Dodatkowo, znajdzie się również przestrzeń o charakterze galeryjnym, w której prezentowany będzie szeroko pojęty design:
  • szkło polskich hut Niemen, Zawiercie, Hortensja, Krosno i zagranicznych wytwórni: Lalique`a, Bacarrat, WMF, Bracia Daum, Moser;
  • ceramika polska reprezentowana przez wyroby z Ćmielowa, Pacykowa, wytwórni śląskich;
  • porcelana zagraniczna, którą reprezentują m.in. plastyka figuralna i serwisy Rosenthal, Limoges, Tułowice (Tillowitz);
  • kolekcja metalu z firm warszawskich m.in. projekty Julii Keilowej, i europejskich).

Nie zabraknie również wizualiów i obrazu Tamary Łempickiej w roli głównej. W ten sposób powstanie największa w Polsce, syntetyczna i wielodziałowa prezentacja sztuki z okresu międzywojennego ilustrująca styl art déco. Projekt aranżacji ekspozycji "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego i art. déco" przygotowała krakowska pracownia projektowa KOZA NOSTRA STUDIO. Ostatnio muzeum zaprezentowało już przygotowane na przyjęcie cennych eksponatów wnętrza budynku.
- Przed nami umieszczanie we wnętrzach drogocennych eksponatów. Tymczasem uchylamy rąbka tajemnicy i odliczamy czas do pierwszego seansu w kinie Odeon - informuje Muzeum Mazowieckie w Płocku.
http://petronews.pl/powstanie-nowy-oddzial-muzeum-mazowieckiego/

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%