Zamknij

W Płocku odsłonięto pomnik Armii Krajowej [ZDJĘCIA]

18:19, 16.02.2023 Wiktor Pleczyński Aktualizacja: 15:04, 20.02.2023
Skomentuj

W czwartek na terenie Stadionu Stoczniowiec w Płocku odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika Armii Krajowej. Mieszkańcy licznie przybyli uczcić pamięć polskich bohaterów.
W Płocku upamiętniono żołnierzy Armii Krajowej. 16 lutego odbyło się odsłonięcie pomnika na stadionie "Stoczniowca" w Radziwiu. W uroczystości wzięło udział wielu mieszkańców, a także przedstawiciele władz lokalnych oraz służb mundurowych. Inicjatorami projektu są płoccy żołnierze WOT - st. kpr. Cezary Okraszewski i kpr. Rafał Nagadowski. W skład komitetu budowy pomnika wchodzi również radny miejski Tomasz Kominek, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku. Pomnik poświęcił proboszcz parafii katedralnej w Płocku ks. kan. Stefan Cegłowski. Uroczystość poprowadził i historię Armii Krajowej przedstawił Krzysztof Piasek, emerytowany oficer prasowy płockiej policji.
- Utworzona przed siedemdziesięciu laty Armia Krajowa jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko zorganizowane w okupowanej Europie - podkreślał Krzysztof Piasek. - Głównym zadaniem Armii Krajowej było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości poprzez organizowanie i prowadzenie samoobrony oraz przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w momencie militarnego załamania Niemiec - zwracał uwagę emerytowany mundurowy.
Prezes stowarzyszenia budowy pomnika, Rafał Nagadowski opowiedział historię powstawania obiektu. Inicjatywa dwóch żołnierzy przemieniła się w grupowe działanie, gdy 17 lutego 2022 roku zostało zawiązane stowarzyszenie. Pierwsze miesiące poświęcono na wybór projektu oraz miejsca wzniesienia monumentu. Ostatecznie wybrano teren kompleksu sportowo-kulturalnego Stoczniowiec. Wykonawcami pomnika zostały firma Ppu. Popielski i Ławi-Serwis z.R.U.B z Płocka. Dokumenty projektowe sporządził inżynier Adam Wiśniewski. 20 grudnia 2022 roku ruszyła budowa, ostatnie prace porządkowe trwały jeszcze rankiem 16 lutego 2023 roku, przed odsłonięciem pomnika.
- Dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważnym i cennym przedsięwzięciem. Pięknym świadectwem wciąż żywej pamięci o bohaterskich żołnierzach, obrońcach naszej ojczyzny. Odsłaniamy pomnik, który jest wspaniałą inicjatywą mieszkańców Płocka. Z pewnością będzie godnym miejscem oddawania hołdu i czci naszym dzielnym rodakom, których poświecenie i heroiczna postawa zasługują na największy szacunek i wdzięczność nas wszystkich - mówił Radny Miasta Płocka Tomasz Kominek.
W uroczystości wzięli udział między innymi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, wiceprezydent Roman Siemiątkowski, starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz, senator Marek Martynowski, dyrektor Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Płocku Marlena Mazurska i radna miasta Teresa Kijek.
- Chcę podziękować i pogratulować pomysłodawcom oraz wszystkim osobom zaangażowanym, także sponsorom, dzięki którym ten pomnik powstał. Mam świadomość, że dzisiaj oddajemy, właśnie w tym miejscu, hołd bohaterom polskiej historii. Ich tragiczne losy, niezłomność, patriotyzm, gotowość oddania życia za ojczyznę właśnie dziś, gdy tuż za naszą wschodnią granicą Ukraińcy walczą o własną wolność, nabiera szczególnego wymiaru. Dziś chcemy pamiętać o tych, których kiedyś chciano wykreślić z kart historii, z podręczników, z pamięci narodu. My będziemy pamiętać, ale ich losy, ich gotowość poświecenia swojego życia za ojczyznę niech będą dla nas wszystkich lekcją historii, ale także wskazówką na przyszłość, że polskiej ziemi żaden najeźdźca nigdy nie dostanie - mówił prezydent Andrzej Nowakowski.
Do komitetu honorowego budowy pomnika należą: mjr. Katarzyna Rabińska-Nowakowska (uczestniczka Powstania Warszawskiego, żołnierz AK), Jan Józef-Kasprzyk Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, marszałek Adam Struzik, starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz, prezydent Andrzej Nowakowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Filip Musiał, prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.
- Ze względów prywatnych, jest to dla mnie bardzo ważne wydarzenie, ponieważ zarówno moja babcia Marysia, jak i wielu członków mojej rodziny było żołnierzami Armii Krajowej. Niektórzy zapłacili za to najwyższą cenę, jak ciocia Elżbieta Kozanecka, pseudonim Basia. Pamiętam do dzisiaj, jak będąc jeszcze dzieckiem, często słuchałem opowieści mojej babci o drugiej wojnie światowej. Zawsze mówiła, że miałaby tylko takie jedno marzenie, aby nasze pokolenie uniknęło tego tragizmu wojny, żebyśmy czegoś takiego nie doznali. Te wydarzenia, które dzieją się za naszą wschodnią granicą pokazują, jak radykalizmy mogą doprowadzić do tego, że ten tragizm wojenny może się pojawić. Dlatego naszym wielkim wyzwaniem jest, aby codziennym życiem i codzienną pracą tak kierować, aby nie doszło do wydarzeń, jakie dzieją się za naszą wschodnią granicą. Gratuluję serdecznie inicjatorom powstania pomnika, który udowadnia, że my, mieszkańcy Płocka, mieszkańcy powiatu płockiego, jesteśmy społecznością, która pamięta o tych wielkich bohaterach. Niech ten pomnik będzie symbolem tej pamięci, ale też tego wyzwania dbania o pokój - zaznaczał starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz.
Realizację projektu wsparli: ppłk Jarosław Chrobot, Grzegorz Lipowski, Beata Rybka-Bądzyńska, Luiza i Radek Zalewscy, Grzegorz Błaszkiewicz, Piotrek Korozyjny, Tomasz Wochowski, Mariusz Owsik, Piotr Noga, Pasieka rodziny Sadowskich, Volmar, Mazovian Energy Partners, Fundacja ORLEN, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Płocku, Urząd Miasta Płocka,  wiceprezydent Płocka Piotr Dyśkiewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Tomasz Żulewski, poseł Arkadiusz Iwaniak, Izba Gospodarcza Regionu Płockiego.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

AdamAdam

0 0

Piszę z ukrycia okazuje się że dużo ludzi którzy są różnych partii ugrupowań popiera pamięta o tych ludziach z Armii Krajowej żołnierzy wyklętych a ja bym nazwał umęczonych zamęczonych ich i ich całych rodzin przez bandytów komunistów proradzieckich kanalii . Jednak panowie i panie liderzy swoich partii w regionie PSL Lewica Po posłuchajcie swojego elektoratu jak oni mówią o tych ludziach z AK o żołnierzach wyklętych. Z całym szacunkiem to tak do przemyślenia.... 17:27, 17.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RadziwiakRadziwiak

0 0

cytat: "Mieszkańcy licznie przybyli uczcić pamięć polskich bohaterów."
Jełi nie liczyć śmiesznych wnioskodwaców i organizatorów oraz sposnsorów i oficjeli to mieszkańców Radziwia nie było nawet dwudziestki. 08:35, 21.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ProszęProszę

0 0

Mi przypomnieć gdzie był sztab AK w Płocku 20:23, 21.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%