REKLAMA

Ustala przestępców na podstawie tego, w jaki sposób mówią. „To ich odcisk językowy”

REKLAMA

Książnica Płocka zaprasza na wyjątkowe spotkanie online łączące w sobie wiedzę o języku polskim z rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Gościem wydarzenia będzie lingwistka kryminalistyczna profesor Jadwiga Stawnicka.

9 lutego o godzinie 18 odbędzie się spotkanie online z profesor Jadwigą Stawnicką – lingwistką kryminalistyczną, profilerką policyjną, biegłą sądową identyfikującą autorów anonimów i tworzącą profile sprawców na podstawie ich cech językowych. Uczestniczyć w spotkaniu będzie można za pośrednictwem strony internetowej i profilu facebookowego Książnicy Płockiej.

Książnica Płocka organizuje spotkanie w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Okazuje się, że IP komputera to nie jedyny ślad, jaki pozostawiamy po sobie w sieci. Autora wpisów rozpoznać można po „językowym odcisku palca sprawcy”.

– Każdy z nas, używając języka i kształtując swój indywidualny sposób użycia języka w kontaktach międzyludzkich, posiada pewne charakterystyczne dla siebie cechy językowe, które mogą w mniejszym bądź większym stopniu się pojawić – wyjaśnia profesor Jadwiga Stawnicka w wywiadzie dla „Dziennika Zachodniego”.Prof. Jadwiga Stawnicka to Kierownik Katedry Bezpieczeństwa Powszechnego Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach. Autorka ponad 170 publikacji, w tym monografii poświęconych tematyce funkcjonowania Policji.

Gość spotkania online jest także Członkiem Rady Naukowej czasopisma „Policja 997”, Rady Naukowej czasopisma „Perspektywy Edukacyjno-Społeczne” oraz „Zbliżenia Cywilizacyjne”. Szczególny obszar zainteresowań prof. Stawnickiej zajmują badania w ramach lingwistyki kryminalistycznej i językowego profilowania sprawcy. To pierwsza w Polsce biegła z zakresu lingwistyki kryminalistycznej.

– Od wielu lat przeprowadzam dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości ekspertyzy z zakresu ustalania autorstwa wypowiedzi na podstawie treści mówionej lub pisanej (np. wpisów na blogach, listów z pogróżkami, żądań okupu, listów pożegnalnych) oraz oceny autentyczności tekstów, ustalania cech językowych stalkerów i cyberstalkerów, które mogą zidentyfikować autora. Zajmuję się również kwestami prawdopodobieństwa popełnienia plagiatu, konstruowaniem profilu językowego autora anonimów na podstawie cech językowych, sprawami o groźbę karalną, sprawami o pomówienie czy zniewagę, analizą zeznań podejrzanego i świadków pod kątem ich wiarygodności – opowiada profesor Jadwiga Stawnicka.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU