REKLAMA

„Szarlatan” Holland i „Pinokio” z Benignim w NK Przedwiośnie [REPERTUAR]

REKLAMA

Od piątku w NK Przedwiośnie będzie można obejrzeć „Szarlatana” w reżyserii Agnieszki Holland, a także „Pinokia” z wybitnym włoskim aktorem Roberto Benignim w roli Gepetta.

Szarlatan

Od 9 października Agnieszka Holland powraca z opartym na faktach, zrealizowanym z rozmachem „Szarlatanem”. Film debiutujący na tegorocznym Berlinale, gdzie uznano go za jeden z najlepszych tytułów festiwalu, to znakomita, nieszablonowa i niesłychanie zmysłowa opowieść o mężczyźnie, który zapragnął okiełznać naturę.

Twórczyni nominowanych do Oscara „W ciemności” i „Europy, Europy”, a także „Obywatela Jonesa” i „Pokotu”, gromadzi w tym filmie najważniejsze wątki swojej twórczości: bierze na warsztat postać geniusza, obserwuje relacje człowieka z przyrodą, przygląda się wierze, która czyni cuda i po raz kolejny jest naszą przewodniczką po paradoksach XX wieku. A kreśląc zaskakującą love story, przypomina, jak łatwo miłość może zmienić się we własne przeciwieństwo.

Choć rozgrywa się w przeszłości, „Szarlatan” jest filmem jak najbardziej współczesnym, podobnie jak jego bohater, zielarz Jan Mikolášek, dla którego remedium na ludzkie cierpienie jest natura. Jej potężne moce zdolne są uzdrowić ciało, ale w filmie Holland to także przestrzeń prawdziwej wolności dla ducha. Tylko w łączności z nią możemy zrozumieć i zaakceptować to, kim naprawdę jesteśmy. Alchemiczna niemal wiedza o właściwościach ziół, jaką posiadł Mikolášek, i jego zdumiewający dar przenikania do ludzkiego wnętrza sprawiają, że do jego kliniki ciągną tysiące potrzebujących. Ale ten dar ma także swoją ciemną stronę.

Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem, czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą, także naszą własną.

REŻYSERIA: Agnieszka Holland
OBSADA:
Jan Vlasak, Joachim Paul Assbock, Ivan Trojan

Pinokio

Od piątku NK Przedwiośnie zaprasza również na imponującą wizualnie, pełną przygód, mądrości i humoru najnowszą ekranizację „Pinokia” Carlo Collodiego – najpopularniejszej książki dla dzieci wszech czasów, którą przetłumaczono na rekordową liczbę ponad 260 języków świata.

„Pinokio” – Pewnego dnia w ręce poczciwego stolarza o imieniu Gepetto wpada kawałek drewna. Mężczyzna od samego początku czuje, że w tym z pozoru martwym przedmiocie kryje się jakaś magiczna siła. Postanawia wystrugać z niej postać chłopca. Niespodziewanie stworzona przez niego figurka ożywa – potrafi mówić, śmiać się, skakać i biegać.

Gepetto nadaje mu imię: Pinokio i zaczyna troszczyć się o niego jak o własnego syna. Drewniany chłopczyk jest tak zafascynowany otaczającym go światem, który widzi po raz pierwszy na oczy, że przestaje słuchać dobrych rad opiekuna. Wiedziony ciekawością, Pinokio wyrusza w podróż pełną przygód, niebezpieczeństw i życiowych lekcji. Na swojej drodze spotyka magiczną wróżkę, olbrzymiego ślimaka, zwierzęta mówiące ludzkim głosem, a nawet zwiedza ogromny brzuch wieloryba. Jego śladami wyrusza zaniepokojony Gepetto. Ta wyprawa na zawsze odmieni ich życie.

REŻYSERIA: Matteo Garrone
OBSADA: Federico Ielapi, Roberto Benigni, Rocco Papaleo

Bajkoranki – Trolle 2

W sobotę i niedzielę o godz. 11 w cyklu dla najmłodszych Bajkoranki NK Przedwiośnie zaprasza na kontynuację przygód Poppy i Mruka w animacji „Trolle 2”, w której wyruszą w wielką podróż, by zjednoczyć wszystkie Trolle i połączyć się przeciw wrogowi.

Bilety na seans w cenie 15 zł. Po seansie NK Przedwiośnie zaprasza do patio kina na Stację Rodzinovo. W sobotę odbędą się warsztaty „Teatr cieni”, natomiast w niedzielę spektakl „Arka wszystkich świętych”. Wstęp wolny.

„Trolle 2” – Królowa Poppy i Mruk odkrywają, że poza ich wioską istnieją inne światy zamieszkane przez Trolle, z którymi – by tak rzec – jakoś im nie po drodze. Kiedy niespodziewane niebezpieczeństwo zagrozi całej populacji Trolli, Poppy i Mruk oraz ich przyjaciele wyruszą w wielką podróż przez nowe niebezpieczne lądy, by dokonać niemożliwego, pogodzić ze sobą wszystkie Trolle i połączyć się przeciw wrogowi.

Spotkania Filmowe – Arab Blues

W poniedziałek o godz. 18:30 w Spotkaniach Filmowych NK Przedwiośnie zaprezentuje „Arab Blues” (napisy). To słoneczna komedia wyróżniona na 76. Festiwalu w Wenecji Nagrodą Publiczności w sekcji Giornate degli Autori Bilety w cenie 15 zł.Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Komedia „Arab Blues” przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się jednak, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia nawet najbliższym krewnym wydają się cokolwiek podejrzane.

Kulturowe różnice generują serię pomyłek i nieporozumień, które debiutująca reżyserka Manele Labidi ze swadą rozbraja humorem. Niezależna, niezamężna, żyjąca na własnych zasadach Selma jest solą w oku konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. W ulubionych dżinsach i z papierosem w ustach szybkim krokiem przemierza ulice, korytarze i pokoje, odkrywając po drodze nie tylko absurdy lokalnego prawa, ale i własną tożsamość.

Charyzma, urok i ekranowy magnetyzm odtwórczyni głównej roli, Golshifteh Farahani, sprawiają, że od początku kibicujemy szalonym planom psychoanalityczki. Kibicujemy też jej kolejnym pacjentom, którzy, wychowani w opresyjnej kulturze, wreszcie przyznają sobie prawo do depresji, lęku i bycia tym, kim naprawdę są.

REŻYSERIA: Manele Labidi OBSADA: Golshifteh Farahani, Majd Mastoura, Aïsha Ben Miled

Portret Kobiety – Jak zostać gwiazdą

We wtorek o godz. 18 NK Przedwiośnie zaprasza na Portret Kobiety i komedię “Jak zostać gwiazdą”. Film pokazuje kulisy programu, w którym sława równie mocno zależy od głosu i kunsztu muzycznego, co rozpętanych skandali i zakulisowych intryg. Cykl wspiera Miasto Płock. Bilety na seans w cenie 15 zł.

„Jak zostać gwiazdą” – Kontrowersyjny program telewizyjny „Music Race” poszukuje muzycznych talentów na terenie całej Polski. O tym, przed kim otworzą się wszystkie drzwi, a komu na głowie wyląduje kubeł zimnej wody, zdecyduje wyjątkowe jury: niegdyś popularny piosenkarz Olo (Maciej Zakościelny), królowa social mediów Ewa (Julia Kamińska) i grająca samą siebie pierwsza dama polskiego jazzu – Urszula Dudziak.

Na castingu, który odbywa się w rodzinnej miejscowości Ola, dochodzi do awantury. Doprowadza do niej Ostra (Katarzyna Sawczuk) – zbuntowana nastolatka, oburzona arogancją jurora, który lekceważąco zachowuje się wobec matki dziewczyny (Anita Sokołowska). Skandal jest na rękę producentowi (Tomasz Karolak), który decyduje o zakwalifikowaniu Ostrej do dalszego etapu show.

Wkrótce okaże się, że oprócz wybuchowego temperamentu, dziewczyna dysponuje także niesamowitym głosem. Sukces ma jednak swoją cenę, a popularność nie jest tak przyjemna, jak może się wydawać. Przed nastolatką prawdziwy pojedynek i próba charakteru – młodej gwieździe przyjdzie zmierzyć się z konkurentami na scenie i bezwzględnym światem show biznesu, ale przede wszystkim z własnymi emocjami.

REŻYSERIA: Anna Wieczur-Bluszcz
OBSADA: Katarzyna Sawczuk, Maciej Zakościelny, Anita Sokołowska

W repertuarze wciąż pozostają:

  • film familijny „Tarapaty 2” – Kiedy z Muzeum Narodowego w Poznaniu znika perła kolekcji – „Plaża w Pourville” Claude’a Moneta, a o kradzież zostaje fałszywie oskarżona ciotka Julki – dzieci muszą odnaleźć obraz i odkryć tożsamość prawdziwego złodzieja. Zgrany duet rozpoczyna śledztwo, ale na horyzoncie pojawia się Felka, zwariowana 12-latka, a razem z nią kłopoty. Opowieść o zazdrości i zaufaniu przeplata się z rozwiązywaniem zagadki kryminalnej.
  • film przygodowy „Mulan” dubbing – Kobieta o imieniu Hua Mulan przebrana za mężczyznę zaciąga się do cesarskiej armii, aby pomóc swojemu schorowanemu ojcu.
  • „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” – Poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach – sprawie, uchodzącej za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa, która stała się inspiracją m.in. dla książki i głośnego reportażu. Fabularna rekonstrukcja losów Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi Kwiatkowskiej.
  • sensacyjny „Pętla” – najnowszy film Patryka Vegi – przedstawia kulisy „afery podkarpackiej”, jednego z najgłośniejszych wydarzeń ostatnich lat. W seksskandal, który mógł mieć wpływ na wynik wyborów, zamieszani byli m.in. przedstawiciele służb specjalnych, celebryci, sportowcy, biznesmeni, policjanci, duchowni i politycy z pierwszych stron gazet. O co właściwie chodziło w tej aferze, jaki dokładnie był jej przebieg i kto brał w niej udział?
  • film katastroficzny „Greenland” napisy – Rodzina walczy o przetrwanie w obliczu katastrofalnej klęski żywiołowej.

Spektakle i warsztaty dla dzieci w NK Przedwiośnie

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU