REKLAMA

Święto Europy w Płocku

REKLAMA

Kolorowy pochód, prezentacja wszystkich państw europejskich, występy dzieci i młodzieży, przyjaciele miasta z całego świata – to wszystko dziś na Starym Rynku w Płocku podczas 18. Pikniku Europejskiego.

Zaczęło się barwnie i artystycznie podczas ogromnej Parady Europejskiej, która rozpoczęła się tuż po godzinie 15 na placu przed Teatrem Dramatycznym. Korowód poprowadził Mariusz Pogonowski, a udział w nim wzięły dzieci i młodzież z płockich szkół oraz mieszkańcy Płocka, w sumie około 2 tys. osób.

PowiązaneTematy

Każda szkoła prezentowała inny kraj Europy. Mogliśmy podziwiać hiszpańską corridę, irlandzkich wikingów czy starożytnych Greków. Kolorowe stroje, flagi i symbole państw sprawiły, że korowód wyglądał niezmiernie imponująco.

Parada przeszła ulicami miasta od Nowego Rynku poprzez ulicę Tumską, Grodzką, aż na Stary Rynek, na którym ustawiono scenę główną. Na ulicy Tumskiej, przy  Novym Kinie Przedwiośnie poszczególne szkoły zaprezentowały się przed jury, które oceniło występy dzieci.

Czujemy się Europejczykami

Oficjalnego otwarcie Pikniku dokonał prezydent miasta, Andrzej Nowakowski.

– Jesteśmy i będziemy w Europie – mówił prezydent. Zaczęliśmy świętować Dzień Europy zanim jeszcze wstąpiliśmy w szeregi Unii – dodawał.

W tym roku na pikniku pojawili się przedstawiciele miast partnerskich z USA, Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainy, Litwy, Gruzji, Bułgarii, Mołdawii, Serbii, Mongolii, Francji, Niemiec.

– Płock ma przyjaciół na całym świecie. Dziękuję, że jesteście z nami i wspólnie możemy świętować ten radosny czas – mówił prezydent.

Później zaczęła się zabawa. Na scenie wystąpili przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjów, którzy zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne, promując przy tym wszystkie kraje Europy.

Wiele atrakcji towarzyszących

W tym roku nader bogato prezentowała się oferta Pikniku Europejskiego. Na Starym Rynku mogliśmy podziwiać stoiska różnych państw, które zostały przygotowane przez płockich uczniów. Mieliśmy możliwość poznania kultury wszystkich zakątków Europy, a nawet spróbować zagranicznych smakołyków. Dzieci chętnie także dzieliły się przepisami.

– Mogliśmy przybliżyć sobie kulturę naszych sąsiadów. Sprawdzić co jedzą, jak spędzają wolny czas – mówiła jedna z uczennic, która wręczyła mi przepis na barszcz ukraiński.

Prezydent wraz z przedstawicielami z Nowopłocka i Mytiszczi uroczyście otworzyli wystawy, dotyczące naszej współpracy z miastami partnerskimi. Możemy je podziwiać w Domu Darmstadt. Jeszcze dziś o godzinie 20 na Starym Rynku odbędzie się koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej. A od godziny 18 obecność Polski w Unii Europejskiej będzie świętować młodzież na imprezie muzycznej – Majuni.