REKLAMA

Sputnik nad Płockiem już jutro

REKLAMA

Przypominamy, że jutro, czyli w sobotę 9 lutego, rozpoczyna się VI Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Pierwszym obrazem będzie „Diabeł morski” w reżyserii Giennadija Kazanskija.

Film powstał w 1962 roku i jest propozycją skierowaną do młodych widzów. To adaptacja powieści Aleksandra Belajewa. Tytułowy diabeł – Ichtiander – to w gruncie rzeczy dobry chłopak. Przed laty wyposażony przez ojca w skrzela rekina, teraz musi zmagać się z nienawistnym, demonicznym Don Pedro, hordami policji, no i rzecz jasna z miłością.

PowiązaneTematy

W okolicy pewnej rybackiej wioski pojawia się tajemniczy „diabeł morski” – człekopodobny stwór pokryty łuską, o którym rybacy opowiadają niestworzone historie. To Ichtiander – człowiek, któremu wszczepiono skrzela rekina, dzięki którym może żyć zarówno na powierzchni ziemi, jak i pod wodą. Mutant, wychowany w morskich głębinach, jest słabo obeznany z ludźmi i cywilizacją. Jego najlepszymi przyjaciółmi są delfiny. Pewnego dnia Ichtiander spotyka piękną dziewczynę Guttijere. To krótkie spotkanie zmieni życie „morskiego diabła”.

„Diabeł morski” to film dla widzów, którzy cenią sobie sporą dawkę romantyzmu i psychologiczną wnikliwość z jednej strony, z drugiej – to obraz na granicy kiczu i baśni, ale ogląda się z niewymuszoną przyjemnością, jak bajkę z dzieciństwa, do której wraca się z sentymentu.

Wielkie otwarcie festiwalu już jutro o godzinie 11 w NK Przedwiośnie. Bilety: 15 zł (normalny), 5 zł (ulgowy).