REKLAMA

Prezydent Płocka: „To Konstytucja jest najwyższym prawem”

REKLAMA

W rocznicę uchwalenia polskiej konstytucji, to właśnie ona stała się bohaterem słów, jakie wypowiedział prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podczas wtorkowych uroczystości. – Wolność i demokracja nie są dane raz na zawsze – podkreślał prezydent.

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Płocku już o godz. 9.30 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego i Władysława Broniewskiego. Następnie, po mszy w Katedrze, którą celebrował bp Piotr Libera, uroczystości przeniosły się przed Płytę Nieznanego Żołnierza.

PowiązaneTematy

Prezydent Płocka podkreślał,  jak ważna jest dla polskiej demokracji data 3 maja i sama konstytucja, którą uchwalono w 1791 roku. Przypomnijmy, że Konstytucja 3 Maja zmieniła ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła też, praktycznie nieużywane wówczas, liberum veto.

Andrzej Nowakowski nawiązał do sprawy Trybunału Konstytucyjnego, podkreślając, że konstytucja jest najwyższym prawem, a Trybunał stoi na jej straży. – Ponad nią nie może stanąć żadna władza, żadna partia ani żaden prezes – stwierdził, podsumowując, że to jakim będziemy krajem, zależy od nas.

Dalsza część obchodów odbyła się na placu przed ratuszem, gdzie wystąpiły zespoły “Dzieci Płocka” i “Wisła”, zaprezentowały się pododdziały Stowarzyszenia 4 Pułku Strzelców Konnych i 4 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, płocczanie obejrzeli również występ aktorów Sceny Juno.

Od godziny 19 przy płockich parafiach zapłonęły, tradycyjnie już, Ogniska Patriotyzmu.