REKLAMA

Powstanie Warszawskie. Co ma wspólnego z Płockiem i okolicami?

REKLAMA

Jak co roku, tak i tym razem 1 sierpnia w Płocku i całym kraju zawyją syreny ku pamięci wybuchu Powstania Warszawskiego. Ma to miejsce nie tylko ze względu na bohaterską walkę Polaków w stolicy.

1 sierpnia o godzinie 17 na terenie całego województwa mazowieckiego, zgodnie z zarządzeniem wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, zawyją syreny alarmowe. Będzie to jednominutowy sygnał ku pamięci wybuchu Powstania Warszawskiego. Syreny zawyją również w Płocku.

Co warto zaznaczyć, to wydarzenie ma większy sens, niż wyłącznie upamiętnienie bohaterskiego zrywu Polaków w stolicy. Powstanie Warszawskie było częścią większej akcji, „Burzy”, która miała na celu odbicie możliwie największego obszaru kraju z rąk okupanta i zadeklarowanie się przed wkraczającymi wojskami ZSRR, jako prawowita władza, uznająca londyński Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźctwie.

PowiązaneTematy

Podczas „Burzy” Płock znajdował się w Obszarze Warszawskim, Podokręgu Północnym Armii Krajowej i był siedzibą Inspektoratu AK, obejmującego swoim zasięgiem okręg płocki i sierpecki. W Podokręgu Północnym AK udało się zorganizować w sumie aż 9 oddziałów partyzanckich, niestety, nie były one w stanie przeciwstawić się siłom niemieckim.

Obszar ten był przepełnionymi wojskami III Rzeszy, zmierzającymi w kierunku Warszawy. W rezultacie przeprowadzono jedynie drobne akcje na linii kolejowej między Działdowem a Modlinem. Zmobilizowane oddziały AK planowano przemieścić do Puszczy Kampinowskiej, jednak ostatecznie do tego nie doszło.

Ogółem w akcji „Burza” udało się zrealizować znaczną część jej celów, jednak wszystko zniweczyły działania służb ZSRR, które pacyfikowały nowe polskie władze, rozbrajały żołnierzy. Następnie Polacy byli albo mordowani, albo wywożeni w głąb Związku Radzieckiego.

Podobny los spotkał samo Powstanie Warszawskie, które było praktycznie odcięte od wsparcia, w wyniku odmowy Józefa Stalina na lądowania samolotów alianckich na terenie ZSRR. W efekcie tego, zatrzymane przez dyktatora na drugim brzegu Wisły armie siedziały i patrzyły na zagładę powstania, by następnie wyzwolić dopalające się zgliszcza stolicy.

Obszar Warszawa AK, Podokręg Północny AK, fot. Lonio17, wikipedia.org