REKLAMA

Podpłockie gminy dostaną pieniądze na remont wodociągów. Które?

REKLAMA

Umowy na dofinansowanie dwóch programów podpisano w piątek, 21 lutego, w płockiej delegaturze urzędu marszałkowskiego. Mowa o projektach zdalnej opieki zdrowotnej oraz przebudowy wodociągów i sieci kanalizacyjnej w subregionie płockim.

Teleopieka dla seniorów z Mazowsza i Płocka

Startuje projekt zdalnej opieki zdrowotnej dla seniora. Jego idea jest prosta. Senior na być w domu, ale czuć się bezpieczniej, dzięki urządzeniom monitorującym stan zdrowia i reagującym w momencie zagrożenia.

– To projekt, którym chcemy zmienić podejście do opieki nad osobami starszymi – przekonywał podczas konferencji prasowej Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. – To ma być model działań, dzięki któremu seniorzy będą mogli samodzielnie funkcjonować we własnym domu – tłumaczył.

W projekt teleopieki włączy się 27 samorządów z całego województwa – w tym Płock. Każda z gmin rekrutuje chętnych do wzięcia w nim udziału. Przekazane środki mają pomóc w stworzeniu systemu opieki, z którego seniorzy skorzystają za darmo. Na ten cel sejmik przekazał ponad 200 tysięcy złotych z budżetu województwa mazowieckiego.

Teleopieka to tzw. „system przywoławczy”, działający całą dobę. Za kontakt z centrum alarmowym odpowiadać będzie brelok lub opaska, który – po naciśnięciu przycisku – będzie wysyłał sygnał SOS. W wyniku zagrożenia – upadku, pogorszeniu stanu zdrowia – nastąpi automatyczne połączenie z centrum alarmowym. Operator zdecyduje o tym, jaką interwencję podjąć.

System w Płocku już funkcjonuje. Dwadzieścia osób już teraz objętych jest teleopieką. Dzięki dotacji, lista ta zostanie zwiększona o kolejnych trzydziestu seniorów.

– Taki projekt działa już w Płocku i bez wątpienia jest on skuteczny – mówił w rozmowie z nami Cezary Dusio, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku. – Jest to także program stosunkowo niedrogi, którego wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo osób starszych jest nieoceniony – przekonuje.Na całym Mazowszu z programu ma skorzystać ponad 600 seniorów.

Ponad 5,6 mln złotych na wodociągi i kanalizację

Konkretne środki przeznaczone zostaną także na modernizację sieci wodociągowych w subregionie płockim. Pieniądze na ten cel otrzymają m.in. Gostynin, Bodzanów, Rościszewo, Brudzeń Duży, Mochowo i Bulkowo. W sumie wsparcie na inwestycje wodno-kanalizacyjne otrzyma 45 mazowieckich gmin.

– Sieć wodno-ściekowa i słaba infrastruktura kanalizacyjna to wciąż duży problem, z którym należy się zmierzyć – przyznał podczas piątkowej konferencji marszałek Struzik. – Gminy szukają wsparcia w tym zakresie, co nas cieszy. Tym razem podpisujemy kolejne umowy. Tym razem są to środki unijne w ramach PROW – doprecyzował.

Złożono 153 wnioski, które dotyczyły finansowania inwestycji w obszarze gospodarki wodno-ściekowej. Ostatecznie zakwalifikowało się 45 projektów, z czego sześć pochodzi z subregionu płockiego. Dofinansowanie może zostać przeznaczone m.in. na budowę lub przebudowę oczyszczalni ścieków, ujęć wody czy systemów kanalizacji sanitarnej. Maksymalna wysokość wsparcia na realizację projektów nie może przekroczyć jednak 2 mln złotych.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Komentarze 3

  1. WOJTEK says:

    Brawo panie marzszałku tak trzymać działania pana na rzecz Płocka i Powiatu są potrzebne . Proszę sie nie przejmować negatywnymi opiniami niech spojżą na dziełania pana przez te wszystkie lata .Dobra robota działczy PSL i tu pokłon dzla wszystkich zangarzowanh w projekty dofinansowań .

  2. marceliszpak says:

    Ooooo to widzę, że w Bodzanowie będzie można otworzyć kolejną bibliotekę z 5 książkami do wypożyczenia, w ramach pseudokulturalnych projektów. A dofinansowania tylko w gminach, gdzie PSLowcy siedzą. Brawo

  3. Jadzia says:

    Ale ten pan Czarek przystojny …mmmmm😘 A ja panna! Kobity mu trzeba🥦

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU