REKLAMA

Płockie kolędowanie już po raz dwudziesty

REKLAMA

Za miesiąc, już po raz dwudziesty, w płockiej katedrze zabrzmią najpiękniejsze kolędy. Przed publicznością wystąpią zarówno artyści światowej sławy, jak i lokalne zespoły i chóry. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie zaś aktorka i piosenkarka, Olga Bończyk.

PowiązaneTematy

Płockie kolędowanie w naszym mieście ma długą tradycję i cieszy się dużą popularnością. Impreza ma swój unikalny klimat i oprawę. Od samego początku kolędowania biorą w nim udział znakomici wokaliści i chórzyści. Podczas minionych kilkunastu edycji festiwalu, płocka publiczność miała okazję wysłuchać kolęd m.in. w wykonaniu Oktetu wokalnego Gaudium, Wieniawski String Quartet, Chóru i Orkiestry Centralnego Zespołu Wojska Polskiego, zespołów folklorystycznych „Łopuszanie”, „Śląsk”, „Mazowsze”, „Ziemia Żywiecka” oraz gwiazd polskiej muzyki jazzowej: Ewy Urygi, Krystyny Prońko, Janusza Szroma z towarzyszeniem orkiestry Big Warsaw Band pod dyrekcją Stanisława Fiałkowskiego.

W tym roku przed płocczanami wystąpią płockie chóry Vox Singers, Minstrel, a także Kameralny Zespół Wokalny, kwartet smyczkowy Bemolla i aktorka oraz wokalistka Olga Bończyk. Płock będzie również gościć Dziczkę – zespół wokalny wykonujący kolędy śpiewem białym oraz laureata nagrody Grammy – Włodka Pawlika. Pierwszy koncert odbędzie się 2 stycznia o godzinie 19.

Poniżej szczegółowy plan dwudziestej edycji płockiego kolędowania:

2 stycznia, godz. 19 – Dziczka – Kolędy z Podlasia

Zespół Dziczka powstał w 2006 roku. Jego członkiniami są: Tatiana Sopiłko (etnomuzykolog z Kijowa, członkini ukraińskiej grupy Drewo), Maniucha Bikont, Justyna Czerwińska, Marysia Puzyna, Ewa Winiarska i Agata Wróbel. Pomysł wspólnego śpiewania zrodził się w trakcie spotkań na rozmaitych warsztatach śpiewu tradycyjnego. Wykonywane przez grupę pieśni pochodzą głównie z lewobrzeżnej Ukrainy, gdzie Tatiana Sopiłka prowadzi badania etnomuzykologiczne.

W grudniu 2013 ukazały się „Kolędy z Podlasia”, gdzie znalazł się zimowy repertuar mieszkańców północnego Podlasia złożony z kolęd, noworocznych pieśni oraz „hohotuchy” (tak nazywają się noworoczne teatralne widowiska z Kozą, Koniem lub Żurawiem oraz pieśni, jakie im towarzyszą).

3 stycznia, godz. 19 – Włodek Pawlik – laureat nagrody Grammy

Włodzimierz Pawlik – polski kompozytor, pianista jazzowy i pedagog. Laureat nagrody Grammy za album „Night in Calisia” (2012). Kompozytor i wykonawca kilkunastu autorskich płyt z muzyką jazzową, autor muzyki filmowej i teatralnej. Od lat 90. lider Włodek Pawlik Trio – zespołu, w którym gościł wiele znakomitości polskiego i światowego jazzu, grali w nim m.in.: Randy Brecker, Billy Hart, Richie Cole. Współpracuje z amerykańskim zespołem – Western Jazz Quartet. W jego dorobku artystycznym znajduje się ponad 20 albumów, szereg dzieł muzyki filmowej oraz kompozycji współczesnych.

Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienie „Jazzowy Muzyk Roku” przyznawane przez legendarny warszawski Jazz Club Akwarium. Jest też laureatem Fryderyka 2005 za Misterium Stabat Mater oraz nagrody TVP Kultura 2006 za album „Anhelli”.4 stycznia, godz. 19 – Vox Singers

Po świetnie przyjętym przez płocczan koncercie z Arturem Andrusem płocki chór VOX SINGERS rozpoczął w październiku pracę nad nową płytą, na której znajdą się kolędy. Na żywo nowego materiału będzie można wysłuchać podczas Płockiego Kolędowania.

Chór powstał jesienią 2012 roku. Członkami chóru są mieszkańcy Płocka i okolicznych miejscowości.
Chórem dyryguje Robert Majewski – działacz Koła Kodaly’owskiego przy Akademii Muzycznej w Warszawie, członek Płockiego Towarzystwa Muzycznego.

W ciągu dwóch lat działalność Vox Singers zdobył wiele nagród, m.in. złoto w lipcu 2013 podczas Europejskiej Olimpiady Chóralnej w Grazu (Austria) w kategorii open i srebrny medal w lipcu 2014 podczas Światowej Olimpiady Chóralnej w Rydze (Łotwa).

5 stycznia, godz. 19 – Olga Bończyk oraz chór Minstrel pod dyrekcją Sławomira Gałczyńskiego

Olg Bończyk to aktorka i wokalistka. Ukończyła wrocławską Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. K. Szymanowskiego w klasie fortepianu oraz wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 1999 roku wzięła udział w koncercie „Debiuty” podczas XXXVI Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Przez wiele lat koncertowała z zespołem Spirituals Singers Band. Zwykle występuje ze swoimi recitalami, ale w październiku 2001 nagrała również płytę kolędową pt. „Kolędy Olgi Bończyk”, które prezentuje podczas okresu świątecznego w filharmoniach w całej Polsce i wraz z orkiestrami symfonicznymi.

Chór mieszany Minstrel powstał w Małachowiance w 1992 roku, obecnie liczy 80 osób – uczniów Małachowianki. Zespół założył i od początku prowadzi Sławomir Gałczyński, a współprowadzą go Eliza Łochowska i Michał Korzeniewski. Zespołowi na fortepianie towarzyszy Dariusz Petera.Wśród wielu osiągnięć chóru wymienić trzeba wykonanie Mszy Koronacyjnej W. A. Mozarta z czołowymi polskimi solistami i Płocką Orkiestrą Symfoniczną, przygotowanie koncertu składającego się z fragmentów oper, operetek i musicali, koncert gospel z muzykami Akademii Muzycznej w Katowicach, koncert piosenek zespołu The Beatles i wiele innych.

Wszystkie koncerty odbędą się w płockiej katedrze. Wstęp wolny.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej komentowane 7 dni

Reklama


REKLAMA

  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU