REKLAMA

Płocka orkiestra w amerykańskich barwach

REKLAMA

Laureat XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, skrzypek Erzhan Kulibaev z Kazachstanu, wystąpił w piątek przed płocką publicznością. Podczas koncertu, wspólnie z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, a pod batutą austriackiego dyrygenta Vladimira Kiradjieva, zaprezentowano utwory w barwach amerykańskich.

Program, który usłyszeliśmy 22 lutego w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku, zawierał utwory: Suita „amerykańska” A-dur op. 98b A. Dvořáka, Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 E. Korngolda oraz Suita z musicalu „West Side Story” L. Bernsteina (opr. Z. Niedzielak).

Gościem specjalnym był skrzypek Erzan Kulibaev z Kazachstanu. Wirtuoz rozpoczął naukę w Republikańskiej Specjalnej Szkole Muzycznej dla Utalentowanych Dzieci w Ałma-Acie. Jego nauka i kariera szybko nabrały tempa – w wieku 12 lat przeniósł się do Centralnej Specjalnej Szkoły Muzycznej przy Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Teraz zbiera laury na międzynarodowych konkursach skrzypcowych, zwyciężył między innymi w Jekaterynburgu, Lizbonie, Nowosybirsku, Berlinie i Buenos Aires. Podbił również serca polskiej publiczności. W 2011 r. podczas XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu otrzymał wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne.Płocką Orkiestrą Symfoniczną dyrygował tym razem Vladimir Kiradjiev, dyrygent urodzony w Bułgarii, który od roku 1989 mieszka w Wiedniu. Otrzymał dyplom z wyróżnieniem z dyrygentury, kierownictwa chóru i kompozycji na Akademii Muzycznej w Sofii. Dalsze studia zaprowadziły go do Weimaru (1983) do Kurta Mazura, do Sieny (1985) do Franco Ferrary i do Warny (1987) do Karla Österreichera. Na studia podyplomowe w Wyższej Szkole Muzycznej do Wiednia został zaproszony przez prof. Österreichera w 1988 roku. W roku 1995 asystentował Rafaelowi Frühbeckowi de Burgos przy „Borysie Godunowie”, a w roku 1996 Jiriemu Cout przy „Eugeniuszu Onieginie” w Operze Niemieckiej w Berlinie. Vladimir Kiradjiev dyrygował m.in. następujące orkiestry: Litewską Orkiestrę Państwową, Węgierską Orkiestrę Festiwalową, Filharmonie w Gdańsku, Lublinie, Wrocławiu, Łodzi, Białymstoku, Śląską Filharmonię w Katowicach, Symfoników Berlińskich, Forum Dźwiękowe w Wiedniu, Słowacką Orkiestrę Kameralną Zilina, Orkiestrę Symfoniczną UNAL Monterrey, Orkiestrę Symfoniczną Kolumbii, Orkiestrę Symfoniczną w Szenzen (Chiny). Poza Festiwalem w Lucernie oraz Festiwalem Operowym w Sigulda Kiradjiev był gościem Warszawskiej Jesieni, Wiedeńskich Festwochen, Musica Electronica Nova we Wrocławiu oraz jest kierownikiem muzycznym Festspiele Röttingen w Niemczech.

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Popularne Dyskusje

Reklama

Przeczytaj

REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU