REKLAMA

Płock i Muzyka. Michał Zawidzki: Czasem warto wziąć wolne…

REKLAMA

Towarzyszy nam każdego dnia, często nucimy ją podczas codziennych czynności. Słyszymy ją w radiu, przygrywa w tle filmów, budując ich klimat. Motywuje, dodaje odwagi i budzi emocje – muzyka. Jakich dźwięków słuchają znani i lubiani płocczanie? Jaką muzykę gra Płock? Rozmawiamy o tym z Michałem Zawidzkim, płockim autorem tekstów i wykonawcą.

Biorę wolne

Michał, używający parę lat temu pseudonimu Syn Prezydenta, od 15 lat tworzy utwory, które wykonuje samodzielnie lub we współpracy z innymi muzykami. Właśnie ukazał się jego singiel pn. „Biorę wolne” – pierwszy od jakiegoś czasu sygnał, że płocczanin nie zaprzestał działalności na polskim rynku muzycznym. Singiel jest już do kupienia w Empiku, można usłyszeć go również w Esce.

– „Biorę wolne” to pierwszy singiel z nowo powstającej płyty „ODTRUC2E” (czyt. Odtrucie) – mówi Michał. – Po 15 latach undergroundowej działalności na rynku doszedłem do wniosku, że nadszedł moment, w którym muzycznie dorosłem i świadomie mogę podzielić się tym z szerszą publicznością. Wysłałem demo do kilku wytwórni, najlepsze warunki – w tym ten najważniejszy, że sam wybieram producentów i nikt nie narzuca mi swoich pomysłów – zaoferował mi Gram Records. Podpisaliśmy już kontrakt i pracujemy nad płytą – przyznał wykonawca.

Michał Zawidzki nie ukrywa, że na rynku muzycznym nie jest łatwo. – Rynek jest zapchany, na pewno będzie ciężko, ale… Skoro utwór dobrze się przyjmuje w Płocku, i to bez żadnych marketingowych działań, a do tego właśnie wyszliśmy z nim w Polskę, to teraz może być tylko lepiej – mówi optymistycznie. – Cieszę się, że po tak długiej przerwie, w której zajmowałem się pisaniem tekstów dla innych, nie straciłem pasji, wręcz przeciwnie… Dopiero teraz czuję się naładowany, silny i pewny tego co robię. Co więcej, opinia ludzi na ten rodzaj muzyki ewoluowała. Kiedyś Płock żywił się „hejtowaniem” lokalnych artystów. Teraz mentalnie dorośliśmy i szanujemy się – zapewnia.

Michał pochodzi z Płocka, obecnie część czasu spędza w okolicach Warszawy, ale to właśnie nasze miasto wybrał na realizację teledysku do najnowszego utworu. – 2 sierpnia kręcimy w Płocku klip do „Biorę wolne” z bardzo dobrą ekipą AG Studio, którzy mają na swoim koncie nagrodę Eska Music Awords (znani są m.in. z produkcji teledysków dla Mroza, Pokahontaz czy Sound’N’Grace) – wyjaśnia Zawidzki.

Produkcją utworu zajął się IVE (producent m.in. Kaena, Drużyny Mistrzów) oraz Chris Toffson (producent m.in. Sylwii Grzeszczak i Libera, Jeden Osiem L, Magdy Femme). Tekst i muzykę napisał sam Michał, a utwór mówi o chwili spokoju, wciśnięciu guzika RESET i oderwaniu od szarej, nudnej rzeczywistości.

W muzyce jestem pedantem

Jakie utwory są szczególnie bliskie płockiemu wykonawcy? Jakie utwory wywołują wspomnienia i skłaniają go do refleksji? – Wszystkie utwory, które napisałem, są dla mnie szczególne – mówi zdecydowanie Michał. – No, może poza kilkoma utworami duetu Syn Prezydenta & Staff z płyty „48h”, których nie pamiętam lub nie chcę pamiętać – śmieje się.

Gdyby miał wymienić jeden album lub utwór – co poleciłby naszym czytelnikom i dlaczego? – Bezwzględnie każdą płytę z naszego miasta, od Nielegalnych, Myczkinsa, po Jeden Osiem L czy Farben Lehre. Mamy wielu uzdolnionych wykonawców i warto poznać ich twórczość, być dumnym z płocczan – mówi Michał.

A spoza lokalnego rynku? Kogo uważa za zespół lub artystę wszechczasów? – Nie muszę się zastanawiać, to polski rock i kultowe zespoły, takie jak Dżem, Perfect, Lady Pank czy Budka Suflera. Przy utworach tych zespołów wychowałem się, oni wyznaczają poziom, którym staram się kierować we własnej twórczości – wyjaśnia Michał Zawidzki.

Wiemy, że nasz rozmówca śpiewa i komponuje. Czy również gra na jakimś instrumencie? – Chciałbym. Uczyłem się swego czasu grać na gitarze, ale umiejętnością nazwać tego nie można – żartuje.Czy można go nazwać muzykiem, audiofilem? – Raczej pedantem – prostuje Michał. – Nienawidzę, gdy coś mi nie gra tak, jak powinno grać, przynajmniej w mojej głowie. Potrafię siedzieć kilka godzin nad jednym słowem czy dźwiękiem, żeby było tak, jak sobie to wyobrażam. Poprawiam, zmieniam, dopieszczam, czego oczywiście później nikt nie zauważy, ale ja czuję ulgę… – przyznaje.

Gdyby miał wziąć udział w akcji charytatywnej i musiał zaśpiewać coś w wersji karaoke – czyj i jaki utwór by wybrał? – Ostatnio nawet miałem taką sytuację na karaoke. Próbowałem zaśpiewać 18L „Jak zapomnieć”, ale… koledzy pokazywali, żebym już oddał mikrofon dalej… – Michał obraca pytanie w żart.

Czy jest jakiś utwór grany w radiu, który ostatnio zwrócił jego uwagę? – Tak, to utwór Lukasa Grahama „7 Years”. Uważam, że ten wokalista ma świetny wokal, a i sama produkcja wpada w ucho – mówi po chwili zastanowienia.

Jaki koncert zrobił na nim największe wrażenie? – Byliśmy kiedyś na koncercie Gentleman’a we Wrocławiu. Nigdy tego nie zapomnę – niesamowity klimat i energia. Na pewno nie było tam przypadkowego słuchacza – wspomina Michał. A jaki koncert lub festiwal chciałby jeszcze zobaczyć w Płocku? – W naszym mieście odbywają się już chyba wszystkie festiwale. Od hip-hopu, przez muzykę elektroniczną, reggae czy disco polo. Wystarczy… może nawet za dużo tego – stwierdza Zawidzki.

fot. materiały producenta
fot. materiały producenta

Porady

Jaki jest Twój ulubiony sprzęt audio?

– Zdecydowanie kolumny studyjne ADAM’y. Słyszalność dźwięku w mojej pracy to podstawa, a te kolumny to zapewniają.

fot. materiały producenta
fot. materiały producenta

Jeśli ktoś zapytałby, na jaki sprzęt audio wydać np. 2 tys. zł, czy umiałbyś polecić jakąś konkretną ulubioną markę lub zasugerować rodzaj sprzętu?

– Poleciłbym kolumnę SONY MHCV7D. To mocny zestaw muzyczny, zamknięty w niewielkiej, pionowej obudowie. Ma świetne odtwarzanie dźwięku, niskie tony, a do obsługi wystarczy naprawdę kilka prostych ruchów.

Dodatkowo, w trakcie obsługi zmienia się podświetlenie LED, używać można różnych efektów, wybierać czy pomijać utwory. Jeden sprzęt i karaoke można robić w domu.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU