Płock i muzyka. Andrzej Nowakowski: Muzyki najczęściej słucham w… samochodzie

REKLAMA

Towarzyszy nam każdego dnia, często nucimy ją podczas codziennych czynności. Słyszymy ją w radiu, przygrywa w tle filmów, budując ich klimat. Motywuje, dodaje odwagi i budzi emocje – muzyka. Jakich dźwięków słuchają znani i lubiani płocczanie? Jaką muzykę gra Płock?

Są różne jej rodzaje, od ciężkiego „metalu”, poprzez pop, rock, dance, hip-hop, refleksyjne utwory poezji śpiewanej, aż po muzykę klasyczną. Podobno ilu ludzi, tyle gustów muzycznych. A jakiej muzyki słucha Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski? W nawale obowiązków dnia codziennego, znalazł dla nas chwilę na ciekawą rozmowę właśnie o muzyce.

PowiązaneTematy

MĄDROŚĆ POEZJI

andrzej_nowakowski2Na początek pytamy, jakie utwory są prezydentowi szczególnie bliskie? – Niezwykłym sentymentem darzę twórczość Jacka Kaczmarskiego. Jego piosenki w poprzednim systemie ustrojowym, w czasach kiedy trzeba było walczyć o demokrację, dodawały nam otuchy, zagrzewały do działania, umacniały poczucie wspólnoty – uzasadnia nam swoją sympatię do tej wybitnej postaci, która na stałe wpisała się do historii polskiej dyskografii piosenkami o tematyce historycznej i społeczno-politycznej. Dlaczego akurat taka muzyka? Nasz rozmówca odpowiada bez zastanowienia: – Jest w tych utworach ważny przekaz, że mimo zewnętrznego zniewolenia, człowiek wewnętrznie może pozostać wolny. Lubię wracać do tych utworów, bo mają w sobie ekspresję – wyznaje pan Andrzej. – Dla mnie ważna jest zarówno forma, jak i treść, dlatego cenię twórców, którzy mają coś mądrego do powiedzenia i potrafią to wyrazić, na dodatek, w piękny sposób. Zresztą, polecam i zachęcam czytelników do sięgnięcia po album „Pokolenie”, który zawiera wiele kultowych utworów Jacka Kaczmarskiego. Między innymi można tam znaleźć takie tytuły, jak „Mury” czy „Modlitwa o wschodzie słońca” – poleca prezydent.

OD STINGA DO KOLĘDY

A którego z wykonawców czy zespołów Andrzej Nowakowski określiłby mianem wykonawcy wszechczasów? – Cenię utwory Pink Floyd, zwłaszcza album „The Wall”, lubię spokojne, melodyjne utwory Stinga, a z polskich zespołów wskazałbym Republikę za hity, które do dziś potrafią rozpalać emocje – wymienia pan Andrzej.

Jeśli nasz rozmówca słucha tak pięknych utworów, z górnej półki muzycznej, czy może sam śpiewa, albo gra na jakimś instrumencie? – Niestety, nie mam muzycznych zdolności – przyznaje z uśmiechem. – Nigdy też nie marzyłem o tym, by zostać kompozytorem czy sławnym artystą estradowym. Zdecydowanie bardziej wolę być odbiorcą muzyki, niż jej twórcą. Myślę, że z pożytkiem dla innych – śmieje się bohater naszej dzisiejszej rozmowy.

– Powiem więcej, nawet nie określiłbym siebie jako melomana czy audiofila. Rzadko chodzę na koncerty, głównie z braku czasu. A muzyki najczęściej słucham w… samochodzie – tłumaczy szczerze prezydent Płocka.

Wyobraźmy sobie jednak, że Andrzej Nowakowski bierze udział w akcji charytatywnej i musi zaśpiewać coś w wersji karaoke – czyj i jaki to by był utwór? Prezydent nadmienia, że zdarzyło mu się już śpiewać publicznie. – W 2011 roku, razem z piłkarzami nożnymi wziąłem udział w nagraniu kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze”, powstał też wtedy teledysk – wspomina. – Myślę, że jeśli chodzi o szczytny cel, to mógłbym spróbować swoich sił także w innym repertuarze – deklaruje pan Andrzej.

OD LAO CHE DO PERFECTU

Skoro pan prezydent słucha radia w samochodzie, to może coś ostatnio szczególnie zwróciło jego uwagę? Na to pytanie Andrzej Nowakowski odpowiada bez chwili wahania. – Utwory z najnowszej płyty zespołu Lao Che „Dzieciom”. Przy okazji, chciałbym powiedzieć, iż bardzo się cieszę, że płocki zespół jest wśród najlepszych kapel w kraju i zajmuje czołowe miejsca na liście przebojów w radiowej Trójce – mówi z dumą w głosie.

A o jakim koncercie marzy nasz rozmówca? – Kilka lat temu na Starym Rynku prezentowane było oratorium „Tu es Petrus”, stworzone na cześć papieża Jana Pawła II przez Zbigniewa Książka i Piotra Rubika. To przepiękne muzycznie, ale i tekstowo przedsięwzięcie, które mnie bardzo urzekło – przyznaje pan Andrzej. – Natomiast jest kilka zespołów, które wciąż mnie zachwycają. Jednym z nich jest zespół Perfect, a zwłaszcza utwór „Niepokonani”. W czerwcu muzycy wystąpią w Płocku i mam nadzieję, że przypomną swoje najpiękniejsze przeboje – uśmiecha się na samą myśl.

Prosimy na koniec naszej rozmowy o kilka porad dla naszych czytelników. Zatem ulubionym sprzętem Andrzeja Nowakowskiego jest… – Sprzęt działający bez zarzutu – wyznaje z uśmiechem. – Myślę, że nie jestem dobrym adresatem tego pytania, nie mam szczególnych preferencji pod tym względem. Sam korzystam z porad znajomych, a także radzę się sprzedawców. Po prostu określam czego potrzebuję i liczę, że kompetentne osoby pomogą mi dokonać dobrego wyboru – kończy miło naszą rozmowę.