Płocczanin wyłudzał pieniądze na nieistniejące inwestycje

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jak podaje portal informacyjny Onet.pl, Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało sześciu właścicieli mazowieckich firm, którzy wyłudzili 40 mln złotych na nieistniejące inwestycje z Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwa Finansów. Wśród zatrzymanych jest również płocczanin.

Portal informacyjny Onet.pl poinformował, że śledztwo krakowskiej delegatury CBA prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Krakowie i dotyczy wyłudzeń w latach 2013-2015 na kwotę ok. 40 mln złotych. Taką informację przekazał Piotra Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.  Wyłudzone dotacje miały pójść na inwestycje linii do recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych.

W tej sprawie zatrzymano już 26 osób. Sześcioro z nich miało przyjmować prowizje od milionowych kwot za fikcyjne zakupy. Zatrzymano ich w Żyrardowie, Krakowie i Płocku.

Jak podaje Onet.pl, według nieoficjalnych informacji, zatrzymani właściciele mazowieckich firm to Dariusz P., Patryk P. i Jarosław J. z Żyrardowa, Tadeusz W. z Grodziska oraz Marek W. i Piotr T. z Płocka.

CBA traktuje tę sprawę, jak dotyczącą zorganizowanej grupy przestępczej. Dodatkowo, oprócz wyłudzeń dotacji na linię recyklingu, podejrzane osoby miały również wyłudzić od państwa zwrot ok. 9 mln zł VAT oraz prać pieniądze, m.in. w tzw. rajach podatkowych.

Wśród wcześniej zatrzymanych osób byli m.in. prezesi i pracownicy spółek uczestniczących w procederze.

Na portalu Onet.pl możemy również przeczytać, że szóstka zatrzymanych odpowie również za pomoc w utrudnianiu śledztwa w sprawie pieniędzy pochodzących z przestępstwa. Mieli przyjmować na rachunki swoich firm milionowe kwoty za fikcyjne zakupy lub usługi np. na części samochodowy, jako zadatek na ciężarówki, zaliczki na zakup nieruchomości. Potem mieli oni zwracać zaliczki w gotówce, w kilku transakcjach organizacjom wyłudzenia dotacji, co więcej, w zamian za wypranie pieniędzy, mieli oni otrzymywać prowizje w różnych wysokościach, tak przynajmniej podejrzewa CBA.

CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

Podziel się:

Zostaw Komentarz

Ostatnie Informacje

Więcej Nowych Informacji