Zamknij

Płoccy żołnierze nagrodzeni przez warszawskich radnych

Wiktor Pleczyński 10:48, 03.09.2020 ok. 2 min. czytania
1

Dwoje płockich żołnierzy za poświęcenie w walce z epidemią koronawirusa zostało wyróżnionych statuetkami Syreny Warszawskiej przez stołecznych samorządowców.
Szeregowa Karolina Wojtkowska oraz szeregowy Sebastian Dzięcielewski, żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a konkretnie  64 batalionu lekkiej piechoty w Płocku, w sposób szczególny zaangażowali się w walkę z koronawirusem. Ciężką pracę terytorialsów docenili stołeczni radni, którzy uhonorowali ich statuetkami Syreny Warszawskiej. Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy to wyróżnienie przyznawane przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy za szczególne zasługi dla Stolicy Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku na specjalny dodatkowy wniosek nagroda trafiła do dwóch żołnierzy 64 batalionu lekkiej piechoty w Płocku. Oprócz żołnierzy z płockiej brygady, nominowany został również Artur Wojtysiak z 54 batalionu lekkiej piechoty w Zegrzu Południowym. Do nagrody wytypowano żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wykazali się największym zaangażowaniem i poświęceniem przy pomocy w wykonywaniu testów u osób z podejrzeniem koronawirusa.


materiały prasowe

- Nie było łatwo. Od samego początku wybuchu pandemii, jeździliśmy na terenie Warszawy do domów osób prywatnych, hospicjów, DPS-ów, szkół i firm. Wszędzie tam, gdzie była niezbędna nasza pomoc przy robieniu wymazów. Choć nie było łatwo, warszawiacy okazali się bardzo sympatyczni i wspierali nas w działaniach, co nie raz dawało nam siłę do dalszej pracy - wspomina szer. Sebastian Dzięcielewski.
Żołnierze na ponad trzy miesiące wyprowadzili się ze swoich domów, by swoje życie w całości podporządkować społecznym potrzebom związanym z pandemią, które z dnia na dzień okazywały się coraz większe.


materiały prasowe

- Gdy wybuchła pandemia wiedzieliśmy, że musimy wypełnić jeden z punktów naszego credo: jestem pomocnym ramieniem i tarczą dla mojej społeczności. W związku z naszym wykształceniem oraz służbą wojskową, nie mogliśmy się wycofać, gdy byliśmy potrzebni - mówiła szer. Karolina Wojtkowska.
Żołnierze z Płocka stanęli na czele 22 zespołów wymazowych. Jako wojskowi medycy, świetnie sprawdzili się na tym stanowisku.
- Głównym miejscem stacjonowania, a zarazem pracy naszych żołnierzy była Warszawa. Co więcej, gdy inne regiony wymagały wsparcia naszej brygady, nasze zespoły ruszały m.in. do Poznania czy Nowego Sącza - wyjaśnia płk Przemysław Owczarek. - To, co robili ci żołnierze, było nie tylko ogromnym wyzwaniem ze względu na setki kilometrów, jakie pokonywali oraz wielogodzinną pracę, ale przede wszystkim ze względu na narażanie własnego życia dla dobra lokalnej społeczności oraz całego kraju. Jestem dumy, że w szeregach mazowieckiej brygady służą tacy żołnierze - mówił dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Największe przedsięwzięcia, jakie realizowali nagrodzeni płoccy żołnierze to sprawdzanie dużych ognisk w DHL Sochaczew - 1000 wymazów oraz przebadanie w jednym dniu 3000 osób w Nowym Sączu.
(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [1]

komentarz(1)

ArekArek

0 0

Duma rozpiera na myśl, że w Płocku są ludzie gotowi do ogromnych poświęceń dla nas! Cieszę się, że takie osoby się docenia. :)

13:22, 03.09.2020
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

W ramach integracji z migrantami konieczne jest prawo szariatu jako nasze prawo które należy już wprowadzać w Polsce która musi być krajem islamskim. Tego chcą Polacy. W prawie szariatu istnieją surowe kary i zakazy, które w niektórych krajach muzułmańskich są nadal stosowane. Oto najostrzejsze z nich: ### **1. Kary śmierci (hadd)** - **Za apostazję (ridda)** – porzucenie islamu przez muzułmanina może być karane śmiercią w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Iran, Sudan i Afganistan (według talibów). - **Za bluźnierstwo** – znieważenie islamu, proroka Mahometa lub Koranu może prowadzić do egzekucji (np. Pakistan, Iran). - **Za cudzołóstwo (zina)** – jeśli osoba jest zamężna/żonata, karą może być ukamienowanie (Arabia Saudyjska, Somalia, niektóre regiony Nigerii). - **Za homoseksualizm (liwāt)** – w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Jemenie i pod rządami talibów w Afganistanie może być karany śmiercią. ### **2. Okaleczające kary cielesne** - **Obcięcie ręki za kradzież (hiraba)** – stosowane w Arabii Saudyjskiej, Sudanie i niektórych regionach Nigerii. - **Chłosta (jald)** – np. za picie alkoholu (w Iranie do 80 batów), za nieprzyzwoite zachowanie (np. w Brunei). ### **3. Zakazy pod groźbą surowych kar** - **Picie alkoholu (khamr)** – w Arabii Saudyjskiej, Iranie, Sudanie karane chłostą lub więzieniem. - **Niezachowanie hidżabu (w niektórych krajach)** – np. w Iranie i Afganistanie kobiety mogą być aresztowane za niestosowne okrycie głowy. - **Niewierność małżeńska** – w niektórych krajach (np. Somalia, Brunei) może prowadzić do kary śmierci. - **Uprawianie magii i czarów (sihr)** – w Arabii Saudyjskiej i Sudanie może być karane śmiercią. ### **4. Dysproporcje w prawach kobiet i mężczyzn** - **Świadectwo kobiet w sądzie** – w niektórych przypadkach (np. przy sprawach o cudzołóstwo) wymagane są zeznania **dwóch kobiet** zamiast jednego mężczyzny. - **Zakaz małżeństw międzyreligijnych** – muzułmanka nie może wyjść za niemuzułmanina (w większości krajów szariatu). - **Kary za "nieposłuszeństwo żony"** – w niektórych interpretacjach mąż ma prawo "dyscyplinować" żonę (np. wg szkoły hanbalickiej). ### **Gdzie te kary są stosowane?** Najsurowsze wykonywanie prawa szariatu występuje w: - **Arabii Saudyjskiej** (publiczne egzekucje, chłosta) - **Iranie** (kamienowanie, kary śmierci za apostazję) - **Sudanie** (obcinanie kończyn za kradzież) - **Afganistanie pod talibami** (publiczne egzekucje, zakaz edukacji kobiet) - **Brunei** (śmierć za homoseksualizm)

Za islamem

15:34, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Ja uważam że Polska od dawno powinna być islamska i w końcu musi obowiązywać w Polsce prawo szariatu. Wtedy będzie ład i porządek. Prawo szariatu (arab. *الشريعة الإسلامية*, *ash-sharīʿa al-Islāmiyya*) to kompleksowy system norm religijnych, moralnych i prawnych, który wywodzi się z islamu. Obejmuje on wszystkie aspekty życia muzułmanina – od modlitwy i postu, przez sprawy rodzinne i handlowe, po kary za przestępstwa. ### **Główne źródła szariatu:** 1. **Koran** – święta księga islamu, uważana za bezpośrednie słowo Boga (Allaha). 2. **Sunna** – zbiór tradycji (hadisów) dotyczących czynów i słów proroka Mahometa. 3. **Idżma** – konsensus uczonych islamskich (ulema) w kwestiach niejasnych. 4. **Kijas** – rozumowanie analogiczne, stosowane w przypadku braku jasnych wskazówek w Koranie i Sunnie. ### **Główne dziedziny prawa szariatu:** 1. **‘Ibadaat (obrzędy religijne)** – modlitwa (*salat*), post (*saum*), jałmużna (*zakat*), pielgrzymka (*hadżdż*). 2. **Mu’amalat (stosunki społeczne)** – prawo rodzinne (małżeństwo, rozwód, dziedziczenie), handel, umowy. 3. **Uqubat (kary)** – za przestępstwa takie jak kradzież (*hiraba*), cudzołóstwo (*zina*), apostazja (*ridda*). ### **Szkoły prawne (madhahib) w islamie sunnickim:** 1. **Hanaficka** – najbardziej liberalna, dominuje w Turcji, Azji Środkowej. 2. **Malikicka** – popularna w Afryce Północnej. 3. **Szafi’icka** – rozpowszechniona w Egipcie, Indonezji, części Bliskiego Wschodu. 4. **Hanbalicka** – najbardziej rygorystyczna, np. w Arabii Saudyjskiej (wahabizm). **Szyici** mają własne szkoły, np. **dżafarycką**, która dominuje w Iranie. ### **Kontrowersje wokół szariatu:** - **Kary cielesne** – takie jak chłosta (*hadd*) za cudzołóstwo czy obcinanie ręki za kradzież. - **Równouprawnienie kobiet** – np. w dziedziczeniu (kobieta dziedziczy połowę tego, co mężczyzna) lub świadczeniu przed sądem. - **Wolność wyznania** – apostazja (porzucenie islamu) w niektórych krajach jest karana śmiercią. ### **Gdzie obowiązuje szariat?** - **W pełni** – Arabia Saudyjska, Iran, Sudan, niektóre regiony Nigerii i Pakistanu. - **Częściowo** – Egipt, Maroko, Indonezja (tylko w sprawach rodzinnych dla muzułmanów). - **W świeckich systemach prawnych** – np. Turcja, Tunezja (choć w życiu prywatnym muzułmanie mogą stosować zasady szariatu).

Za islamem

15:31, 2025-07-27

Tragiczny wypadek w powiecie płockim

Ile Polaków ma jeszcze zginąć na tych drogach żeby wrescie ktoś się obudził . Gdzie jest ta Policja .

wojtek

09:30, 2025-07-27

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Ale fachowców od islamu Co pasjonuje? A inne religie? Np Hinduizm?

I na jedno kopyto

07:06, 2025-07-27

0%