Zamknij

Nowa farma fotowoltaiczna ORLENU w płockim zakładzie [PODCAST]

Agnieszka StachurskaAgnieszka Stachurska 11:59, 26.11.2024 Aktualizacja: 14:43, 26.11.2024
Skomentuj

Kiedy oddano do użytku pierwszą farmę fotowoltaiczną na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku? Jakie parametry będzie miała obecnie budowana farma fotowoltaiczna? I dlaczego ORLEN angażuje się w tego typu projekty? M.in. o tym rozmawiamy z Tomaszem Karasiewiczem, kierownikiem projektu w Zespole Energetyki Odnawialnej ORLEN.

Na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku powstaje farma fotowoltaiczna. Będzie to już druga jednostka tego typu w o płockim zakładzie.

- W zakładzie produkcyjnym funkcjonuje już pierwsza jednostka,  o mocy około 5 megawatów. Oddaliśmy ją do użytku w lutym tego roku. Zajmuje powierzchnię około 10 hektarów. Wyprodukowała już blisko 4 GWh (gigawatogodziny) zielonej energii, która jest konsumowana przez zakład produkcyjny, więc możemy powiedzieć, że jest to mały sukces - mówi Tomasz Karasiewicz.

Ta druga farma, której budowa właśnie się rozpoczyna, będzie mniejsza od pierwszej, ale nadal jej parametry robią wrażenie.

- Nowa jednostka będzie miała dwa megawaty i są to wartości, które z punktu widzenia osób nie zajmujących się tą tematyką wydają się duże, jednak w skali krajowej jest to dość mała jednostka. Ale jest to jednocześnie jednostka, która będzie wprowadzała dodatkowe moce produkcyjne, będzie stanowiła dodatkowe źródło energii. Będzie to oczywiście zielona energia, powodując więcej ekologii w naszym regionie - wyjaśnia kierownik projektu w Zespole Energetyki Odnawialnej ORLEN.

Czy energia wytworzona przez farmę trafi do sieci elektroenergetycznej czy w całości zasili Zakład Produkcyjny?

- Obydwie jednostki, zarówno istniejąca, jak i ta, której realizacja właśnie się rozpoczęła, powstały na potrzeby własne zakładu, więc wytworzona energia jest całkowicie konsumowana przez Zakład Produkcyjny w Płocku - tłumaczy nasz rozmówca..

Jak dodaje, druga farma fotowoltaiczna powinna już działać w drugiej połowie 2025 roku.

- Aktualnie trwają prace projektowe, dostarczona została już część komponentów na ten teren budowy. Liczymy na to, że w najbliższym czasie rozpocznie się realny proces budowy na terenie zakładu - mówi Tomasz Karasiewicz.

Wiem, że farmy fotowoltaiczne zajmują obszarowo dosyć duży teren. Jak to wygląda w zakładzie produkcyjnym? Czy farmy powstały na terenach, które jeszcze kiedyś planowane są do wykorzystania na inny cel, czy też są to nieużytki?

- Są to tereny własne zakładu w takim otoczeniu, że w najbliższym czasie nie powstałyby tam jakieś inne instalacje. Pamiętajmy też, że takie jednostki budowane są na okres 25-30 lat, więc to było dość naturalne, że teren, który jest nieużytkowany, warto wykorzystać w taki sposób, który przyniesie wymierne korzyści dla wszystkich - argumentuje Tomasz Karasiewicz.

Z jakiego powodu ORLEN inwestuje w tego typu przedsięwzięcia?

- W dobie ekologii, w dobie poszukiwania coraz lepszych źródeł energii ekologicznych, wydaje mi się, że jest to naturalny kierunek. Jest to stosunkowo prosta technologia, szybka w realizacji. Warto przypomnieć, że ORLEN ogłosił strategię osiągnięcia zeroemisyjności do 2050 roku, więc nawet taka mała jednostka, 2 MW, drobnym kroczkiem zbliża nas do tego celu i też jednocześnie jest efektem postępującej transformacji energetycznej - podsumowuje nasz rozmówca.

Nowa farma powstaje na działce o powierzchni 2,7 hektara. W tej chwili trwają prace niwelacyjne, po zakończeniu których rozpocznie się montaż „infrastruktury ekologicznej elektrowni”. Farma będzie składać się z 16 inwerterów solarnych o mocy 110kW każdy, do których przyłączone zostaną  3384 moduły PV o mocy jednostkowej 550W. Według planów, farma przez 25 lat wytworzy około 50GWh zielonej energii. W połączeniu z planowanymi inwestycjami wodorowymi oraz rozwijającym się trendem czystej energii, nowa farma fotowoltaiczna będzie miała pozytywny wpływ na środowisko naturalne w naszym regionie. Instalacja przyczyni się również do procesu dekarbonizacji Zakładu Produkcyjnego ORLEN w Płocku.

Wykonawcą inwestycji jest Flexipower Group. Eksploatację istniejącej i budowanej elektrowni w Płocku powierzono Zespołowi Energetyki Odnawialnej. W październiku tego roku należąca do Grupy ORLEN spółka ORLEN Wind 3 sfinalizowała z firmą EDP Renewables Polska zakup dwóch farm fotowoltaicznych w woj. lubuskim i wielkopolskim oraz farmy wiatrowej w woj. Łódzkim. Do końca dekady Grupa ORLEN chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

[WIDEO]6572[/WIDEO]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%