Zamknij

Od 40 lat dbają o płocką kulturę. Gala kreatywnych płocczan [FILM, ZDJĘCIA]

Agnieszka StachurskaAgnieszka Stachurska 21:31, 03.10.2024 Aktualizacja: 19:57, 04.10.2024
Skomentuj Fot. Agnieszka Stachurska Fot. Agnieszka Stachurska

W czwartek, 3 października w Muzeum Mazowieckim odbyła się uroczysta Gala 40-lecia Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury. Jej ważną częścią było wręczenie odznaczeń, dyplomów i upominków dla ludzi, którzy od wielu lat tworzą płockie środowisko kulturalne.

[FOTORELACJANOWA]2298[/FOTORELACJANOWA]

W Muzeum Mazowieckim w Płocku odbyła się ważna dla środowiska kulturalnego uroczystość. Podczas Gali 40-lecia Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury wręczono m.in. odznaczenia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej Gloria Artist" i "Zasłużony dla Kultury" oraz odznaczenia ProMasovia. Uroczystość uatrakcyjnił występ Martyny Murawskiej, która jest również poetką.

- Dzisiaj obchodzimy 40-lecie Płockiego Stowarzyszenia Twórców Kultury, które w 1984 roku powstało jako Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury, natomiast od 2001 roku jesteśmy Płockim Stowarzyszeniem Twórców Kultury - mówi Monika Mańkowska, Prezes PSTK.

Stowarzyszenie działa w różnych dziedzinach.

- Mamy obecnie 52 członków w 5 sekcjach: literackiej, plastycznej, sekcji rękodzieła, fotograficznej i artystyczno-muzycznej - wymienia prezes stowarzyszenia, które organizuje m.in. wystawy malarskie. - Czasami są to dziwne miejsca, niemniej jednak wydaje mi się, że kulturę trzeba promować wszędzie - podkreśla Monika Mańkowska.

Znane są też kawiarenki literackie "Pod Dębem" organizowane w Domu Broniewskiego, które odbywają się raz w miesiącu, zazwyczaj w trzeci poniedziałek miesiąca.

- Nasi członkowie bardzo często bywają w szkołach, przedszkolach, gdzie promują swoją twórczość, gdzie uczą dzieci czasami malarstwa, czy pisania wierszy. Formy są różne. Bywamy jeszcze w takich miejscach, jak Dom Darmstadt, gdzie organizujemy różnego rodzaju imprezy - mówi prezes PSTK.

Zaznacza, że dzień Gali jest dla nich niezwykle ważny, ponieważ członkowie stowarzyszenia otrzymają nagrody.

- Uważam to za wielki sukces, bo Płockie Stowarzyszenie Twórców Kultury jest, mimo tych 40 lat, dosyć mało znane. A okazuje się, że mamy w tym roku dwie osoby, które otrzymają medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis". Są to nagrody dla Krzysztofa Bieńkowskiego i dla Krystyny Olendrzyńskiej, która była przez 15 lat naszą prezeską. Natomiast odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej" zostanie wręczone sześciu naszym członkom. Poza tym, otrzymamy trzy nagrody ProMasovia. Jedno odznaczenie jest dla stowarzyszenia, drugie dla naszego członka Andrzeja Kani, a trzecie dla Elżbiety Maliszewskiej. Poza tym, otrzymamy też inne dyplomy, nagrody od starostwa, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Miasta Płocka - wymienia Monika Mańkowska.

Czy miłośnicy kultury zanikają wśród młodego pokolenia?

- Myślę, że jeszcze są. Ja zawsze wyłapuję takie perełki, najczęściej oczywiście w internecie, ale nie tylko. Bardzo dużo talentów jest też w Książnicy Płockiej. Ale powiem szczerze, że w czasach sztucznej inteligencji, to my jesteśmy już trochę jak dinozaury. Bo teraz sztuczna inteligencja napisze wiersz, namaluje obraz, więc po co my? A jednak, nasz tegoroczny almanach ma tytuł "Ludzie z pasją". Są to pasjonaci, którzy nie siedzą w domu, tylko coś robią dla siebie, a przy okazji dla innych. Także myślę, że będziemy jeszcze potrzebni, jakiś czas przynajmniej - przekonuje prezes stowarzyszenia.

Wśród gości zauważyliśmy płockiego radnego, Tomasza Maliszewskiego, który, jak się okazało, przyszedł na uroczystość jako członek rodziny osoby nagrodzonej.

- Otrzymałem taką informację, że w dniu dzisiejszym moja mama, Elżbieta Maliszewska, zostanie wyróżniona medalem ProMasovia za swoją twórczość i społeczność - wyjaśnia radny.

Jak wspomina, jego mamę od najmłodszych lat zawsze proszono o napisanie wiersza przy jakiejś okoliczności.

- Czy to były urodziny, czy wesela, czy jakieś inne imprezy, mama zawsze brała tam czynny udział i pisała najróżniejsze teksty - podkreśla Tomasz Maliszewski.

Zapytany, czy na niego ten talent również przeszedł, śmieje się, ale przyznaje, że po części tak. Zadeklarował również, że być może w przyszłości zaprezentuje swoją twórczość.

O wielkiej roli kultury dla życia Polaków jest przekonany Tomasz Kominek, dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku.

- Jestem zwolennikiem tej teorii, która mówi, że bez kultury narody nie istnieją. Kultura wzbogaca nasz język, kultura wzbogaca nasze zachowania, kultura wzbogaca po prostu nasze życie. Jest to bardzo istotny obszar, który również zajmuje zaszczytne miejsce w samorządzie województwa mazowieckiego. Znajdujemy się chociażby w jednostce kulturalnej prowadzonej przez samorząd województwa mazowieckiego. Polecam wszystkim, żeby zagłębili się w kulturę, z szacunkiem odnosili się do wszystkich artystów. Jest to bardzo istotne, żebyśmy też, jako samorządy, dofinansowywali kulturę. Inwestycje w kulturę z pewnością kształtują pozytywnie nie tylko nas, ale też przyszłe pokolenia, które myślę, że będą zainteresowane dobrze rozumianą kulturą, tą kulturą przez wielkie K - podsumowuje Tomasz Kominek.

A w ramach prezentu urodzinowego, niespodziankę zaprezentował Bogdan Banaszczak, dyrektor płockiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Po złożonych życzeniach usiadł do fortepianu i zagrał oraz zaśpiewał wspólnie z gośćmi tradycyjne "Sto lat!".

Gala odbyła się pod Patronatem Honorowym Starosty Płockiego oraz pod Patronatem Honorowym Prezydenta Płocka. Partnerem Wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego. 

W imieniu redakcji PetroNews życzymy, żeby Płockie Stowarzyszenie Twórców Kultury jak najdłużej przetrwało i miało jak największą ilość członków.

[WIDEO]6491[/WIDEO]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%