Zamknij

ORLEN w międzynarodowym stowarzyszeniu. Jakie cele?

13:27, 19.11.2024 Redakcja Aktualizacja: 13:27, 19.11.2024
Skomentuj Fot. ORLEN Fot. ORLEN

ORLEN dołącza do międzynarodowego stowarzyszenia Oil & Gas Decarbonization Charter (OGDC), którego celem jest przyspieszenie dekarbonizacji sektora ropy naftowej i gazu. Założenia te wpisują się w cele strategiczne koncernu, które dotyczą m.in.: osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku w zakresach 1 i 2 , redukcji emisji metanu (zero venting) oraz eliminacji rutynowego spalania do 2030 roku, a także znacznych inwestycji w transformację energetyczną.

Międzynarodowe stowarzyszenie Oil & Gas Decarbonization Charter (OGDC) ma na celu przyspieszenie dekarbonizacji sektora ropy naftowej i gazu przez zacieśnianie współpracy branżowej i wymianę know-how. W ogłoszeniu współpracy, które odbyło się podczas trwającego w Baku międzynarodowego szczytu klimatycznego COP29, wziął udział szef komitetu sterującego OGDC i wiceprezes SOCAR Afgan Isayev.

Jak powiedział Artur Osuchowski, Członek Zarządu ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej ORLEN, dołączenie Grupy ORLEN do Oil & Gas Decarbonization Charter to wyraz zaangażowania koncernu w rozwój transformacji energetycznej kraju i regionu.

- Realizowane przez organizację cele wpisują się w politykę Grupy ORLEN w zakresie dekarbonizacji i minimalizacji wpływu tej działalności na klimat. Postępująca zmiana klimatu to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów, które wymaga zdecydowanych i skoncentrowanych działań. Wspólnie z innymi dużymi partnerami z branży, będziemy podejmować aktywne działania na rzecz ograniczania emisyjności w ramach prowadzonej działalności – zapowiedział Artur Osuchowski.

W skład inicjatywy OGDC wchodzą największe na świecie firmy, odpowiadające za 42 proc. światowej produkcji węglowodorów. Wśród nich są m.in. BP, Shell, TotalEnergies, Eni, Repsol, OMV, Equinor, Aramco, Adnoc, ExxonMobil, Petrobras i Petronas.

– Jestem zaszczycony, że mogę powitać Grupę ORLEN, jedną z największych spółek w Europie Środkowo-Wschodniej, w OGDC. Zaangażowanie ORLEN jest dodatkowym wzmocnieniem pozwalającym zintensyfikować nasze wspólne wysiłki na rzecz przyspieszenia dekarbonizacji w branży naftowej i gazowej. ORLEN wnosi do OGDC nowe perspektywy i możliwości. Cieszymy się, że współpracujemy, aby wspólnie kontynuować progres w realizacji celów zgodnych z ambicjami OGDC – powiedział Bjørn Otto Sverdrup, Szef Sekretariatu OGDC.

Koncern zapowiada przyspieszenie inwestycji w zero- i niskoemisyjne źródła wytwórcze, poprawę efektywności obecnie funkcjonujących aktywów oraz inwestycje w budowę infrastruktury do wychwytywania i transportu dwutlenku węgla. Do końca dekady Grupa ORLEN chce osiągnąć poziom 9 GW mocy zainstalowanej w OZE. Oprócz lądowych farm wiatrowych i fotowoltaicznych, koncern aktywnie rozwija także morską energetykę wiatrową. Projekt Baltic Power, realizowany wspólnie z kanadyjskim partnerem Northland Power, już w 2026 roku włączy do krajowego systemu energetycznego moc blisko 1,2 GW.

Do końca dekady ORLEN zainwestuje w realizację projektów strategicznych ponad 320 miliardów złotych, z czego około 40% zostanie przeznaczone na zielone inwestycje, w tym energetykę wiatrową na morzu i lądzie, fotowoltaikę, biogaz i biometan, biopaliwa, elektromobilność, ekologiczny wodór i paliwa syntetyczne.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

górnik naftowygórnik naftowy

1 0

To z czego oni będą produkować paliwa silnikowe i inne, jeśli chcą się dekarbonizować = rezygnacja z węgla = rezygnacja z rop i gazu oraz paliw zawierających pierwiastek węgiel (biomasa, oleje roślinne, alkohole, itd)? 22:37, 19.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%