Rak szyjki macicy jest nowotworem, który wywodzi się z nabłonka tarczy lub kanału szyjki macicy. Rozwija się długo, wręcz latami, choć w początkowym okresie nie daje wyraźnych objawów. Pierwszymi objawami choroby mogą być plamienia po współżyciu, plamienia między miesiączkami oraz uporczywe upławy.
Fakty:
- W ubiegłym roku z badań w ramach Programu profilaktyki szyjki macicy skorzystało ponad 41 tys. mieszkanek Mazowsza. To naprawdę niewiele. Zachęcamy panie, aby skorzystały z bezpłatnych, bezpiecznych i bezbolesnych badań, które mogą uratować życie - mówi Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - Do badań w tzw. etapie diagnostyki pogłębionej skierowano 599 z nich - dodaje.
Na terenie województwa mazowieckiego badania w ramach etapu podstawowego można wykonać w 500 miejscach udzielania świadczeń, w ramach etapu diagnostycznego - 13, a etap pogłębionej diagnostyki dostępny jest u 18 świadczeniodawców. Wykaz placówek biorących udział w programie znajduje się tutaj.
Do ginekologa i położnej POZ nie jest wymagane skierowanie. Badanie jest bezpłatne, bezpieczne i bezbolesne. Przed badaniem pacjentka zostanie poproszona o wypełnienie ankiety dla kobiet objętych programem wczesnego wykrywania raka szyjki macicy.
Jak przygotować się do cytologii?
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz