Zamknij

Norwegia dotarła do Muzeum Mazowieckiego w Płocku [WSTĘP WOLNY]

15:56, 09.08.2023 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza do obejrzenia wystawy "Ręcznie robione opowieści". Wernisaż ekspozycji norweskiego rzemiosła artystycznego już w czwartek.
Muzeum Mazowieckie w Płocku i Centrum Sztuki Współczesnej Kunstbanken w Hamar (Norwegia) zapraszają na wystawę prac dziewięciu norweskich artystów z hrabstwa Innlandet specjalizujących się w szkle, biżuterii, tekstyliach i ceramice. Wernisaż odbędzie się 10 sierpnia o godzinie 17.00 w sali wystaw czasowych Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kolegialnej 6. Wstęp wolny. Artyści prezentowani na wystawie to:
  • Inga Blix (tekstylia),
  • Liv Blåvarp (drewno jubilerskie),
  • Ragnhild Enge (tekstylia),
  • Tor Alex Erichsen (ceramika),
  • Kari Håkonsen (szkło),
  • Ingun Kleppan (biżuteria metalowa),
  • Vidar Koksvik (szkło),
  • Torbjørn Kvasbø (ceramika),
  • Kari Mølstad (szkło).
Norweska sztuka i rzemiosło są bardzo wysokiej jakości, a artyści biorący udział w wystawie w Płocku należą do czołowych w swojej dziedzinie w Norwegii. Niektórzy z nich są również popularni na arenie międzynarodowej, zapraszani na zagraniczne wystawy, otrzymują międzynarodowe nagrody. W Norwegii rzemiosło artystyczne uzyskało status niezależnej formy sztuki w latach 70. XX wieku. Jego twórcy odpowiadają za cały proces od pomysłu do gotowej pracy. Punktem wyjścia jest wyrób rzemieślniczy świadomie nasycony walorami estetycznymi, w którym każda praca jest niepowtarzalna. Wartości artystyczne coraz częściej wysuwają się na pierwszy plan, a aspekt użytkowy schodzi na dalszy plan lub znika. Materiał staje się kluczowym atrybutem przy klasyfikacji produktu.
- Produkcja artystyczna Torbjørna Kvasbø jest dobrym przykładem tego procesu. Rzeźbiarz ten zaczynał jako garncarz i stopniowo odchodził od funkcji użytkowej, by jego prace stały się ceramicznymi rzeźbami. Fakt, że wystawa norweskiej sztuki użytkowej prezentowana jest w Muzeum Mazowieckim z jego bogatymi zbiorami sztuki i wzornictwa z okresu secesji i art déco, stawia w perspektywie zarówno współczesną sztukę i rzemiosło, jak i starsze kolekcje. Umożliwia pogłębioną refleksję nad sztuką materialną na przestrzeni wieków, nowymi połączeniami, kontrastami i historiami - zaznaczają muzealnicy.
Wystawa będzie również pokazywana w Galerii Ullinsvin w Norwegii. Kuratorką wystawy jest Ingrid Blekastad, dyrektorka Kunstbanken Centre for Contemporary Art w norweskim Hamar. Komisarzem wystawy jest Małgorzata Szadkowska, kierowniczka Działu Sztuki Muzeum Mazowieckiego w Płocku. "Ręcznie robione opowieści" to część projektu "Opowieści. Świat jest bardziej skomplikowany niż nasze prawdy o nim" realizowanego przez Muzeum Mazowieckie w Płocku i Centrum Sztuki Współczesnej Kunstbanken w Hamar (Norwegia). Projekt dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ingrid Blekastad Ingrid Blekastad od 2000 roku jest dyrektorem i liderem artystycznym Kunstbanken Hedmark Kunstsenter. Kunstbanken to centrum sztuki współczesnej mieszczące się w Hamar, norweskim mieście położnym 1,5 h godziny od Oslo. Blekastad jest inicjatorką zaangażowania Kunstbanken w sztukę performance, a od 2003 roku jest kuratorką odbywającego się tam Międzynarodowego Festiwalu Performance oraz licznych wystaw sztuki współczesnej. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie w Bergen, przez 11 lat pracowała jako kurator w Muzeum Sztuki w Lillehammer. Była wykładowcą historii sztuki na Lillehammer University College, opublikowała wiele artykułów na temat sztuki współczesnej w różnych magazynach poświęconych sztuce, katalogach wystaw i książkach. Małgorzata Szadkowska Kustosz Muzeum Mazowieckiego w Płocku (MMP). Na co dzień opiekuje się zbiorami artystycznymi Działu Sztuki MMP, pełniąc funkcję kierownika. Miłośniczka zagadnień związanych z tematyką kobiecej mody i urody, a także obyczajowością przełomu XIX i XX wieku oraz okresu międzywojennego. Zajmuje się muzealną kolekcją mody i jej akcesoriów (obejmującą obiekty głównie z przełomu XIX i XX wieku oraz z okresu międzywojennego), a także rzemiosłem artystycznym (od końca XIX w. do lat 70 XX w.). Kuratorka wystaw czasowych, do których należą między innymi:
  • Józef Mehoffer. Od grafiki do witrażu (2011),
  • Dyskretny urok buduaru. Kobieca moda od początku XIX do lat 30. XX wieku ze zbiorów MMP (2013),
Współkuratorka wystaw:
  • Kolekcja Art déco ze zbiorów MMP (2011),
  • W labiryncie wrażeń. Polska i zagraniczna grafika artystyczna 1873-1984 ze zbiorów MMP (2018),
  • Design powojenny. Kierunek rozwoju Muzeum Mazowieckiego w Płocku (2021),
  • Szkło Huty Niemen (2022).
Współautorka scenariusza i kuratorka wystawy stałej "Sztuka 20-lecia międzywojennego - art déco". (2021)

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%