Rewitalizacja popularnej Małachowianki to przykład, jak należy wykorzystywać fundusze europejskie. Warta 30 milionów inwestycja aż w 85% została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a tylko niespełna 5 milionów pochodziło z budżetu miasta.
- Wspólnymi siłami przenieśliśmy górę, i to bardzo ważne - mówiła dyrektor szkoły, Renata Kutyło-Utzig. - Ale jeszcze ważniejsze są spotkania z przeszłością, z przodkami, których dzieła niecierpliwie oglądaliśmy w miarę postępu prac i podziwiamy w tej chwili - dodała. I rzeczywiście, jest co podziwiać. Aula, jak i cała wyremontowana część sprawiają ogromne wrażenie. Na szczególną uwagę zasługują odrestaurowane polichromie autorstwa Władysława Drapiewskiego, które wyglądają teraz jak wtedy, gdy powstały.
Przeprowadzony ogromnym nakładem sił i środków remont był pierwszą po wojnie tak kompleksową próbą remontu tej jakże zasłużonej dla miasta szkoły. I to próbą niezwykle udaną. Najstarsza część szkoły nabrała blasku. Czuć teraz ciężar wieków i na każdym kroku można teraz wczuć się w niepowtarzalną atmosferę wiekowego liceum. Już w przyszłym tygodniu tę atmosferę poczują też uczniowie, którzy po raz pierwszy będą mieli okazję uczyć się w nowo wyremontowanych i wyposażonych salach lekcyjnych, znajdujących się w najstarszej części szkoły.
- Przy obecnych uwarunkowaniach prawnych i inwestycyjnych, remont najstarszej polskiej szkoły był ewenementem w skali Polski - powiedział Andrzej Nowakowski. - Przebudowa uwzględniała bardzo wysoki poziom historyczno-architektoniczny oraz wymogi funkcjonowania współczesnej szkoły. W ciągu ostatnich lat przeprowadziliśmy kilka dużych inwestycji, ale ta była bez wątpienia pod względem skomplikowania, osób zaangażowanych, najtrudniejsza. Ale o szkołę warto było zadbać i warto było przeznaczyć tak duże środki - dodał prezydent.
Głos zabierali też goście. Ksiądz profesor Michał Grzybowski opowiadał o historii i często trudnych chwilach szkoły, biskup płocki Piotr Libera przypomniał o historycznych związkach Kościoła z Małachowianką, wyraził wszystkim wdzięczność za przywrócenie szkole jej blasku i piękna.
Miłym akcentem uroczystości było uhonorowanie tych, którzy aktywnie włączyli się w remont szkoły. Było morze kwiatów, statuetki "Przyjaciel Małachowianki", wręczono też dyplomy "Honorowego Małachowiaka", między innymi prezydentowi Andrzejowi Nowakowskiemu i marszałkowi Adamowi Struzikowi.
Po części oficjalnej można było zwiedzić odrestaurowaną szkołę, przyjrzeć się robiącym wrażenie klasom, w jakich już niedługo będą się uczyć Małachowiacy, zaś na trasie zwiedzania uczniowie przygotowali kilka etiud, przedstawiających ważne momenty z historii szkoły.
A już 11 listopada od godziny 13 do 16 każdy chętny będzie mógł odwiedzić szkołę i na własne oczy przekonać się, jak wygląda odrestaurowana duma Płocka, Małachowianka.
RgD
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Będzie ścieżka rowerowa pod mostem
Inne miasta się rozwijają ,drogi ,szkoły (studenci) , miasto ściąga inwestycje firm , innowacje ,lotniska , szpitale uniwersyteckie itp. a te gamoni... ścieżki robią .No jaki prezydent takie inwestycje.
sypialnia
21:05, 2025-07-13
Tragiczny wypadek w Płocku. Zginął pieszy
Bardzo współczuję temu młodemu kierowcy oraz współczuję rodzinie zmarłego.
Monika.
12:33, 2025-07-13
Wystawiał recepty, udawał lekarza
Mając dolegliwości trafiłem do lekarza POZ który słynął z tego żeby nie zaszkodzić i nie pomóc czyli totalne beztalencie i tym razem też nie pomógł. Na SORZE też nie wiele lepsi. a na prywatnie totalnie odklejony. To są realia leczenia w Polsce czyli wstyd i hańba. Żyją z naszych składek a pacjenta mają głęboko... Ludzie płacą ogromne składki zdrowotne a i tak muszą leczyć się prywatnie więc gdzie ty u jakiś sens?
Janek
06:50, 2025-07-13
„Cud nad Wisłą” w Płocku - historia wciąż żywa
Jakoś nie widać wpisów po dniu wczorajszym
Taa
06:30, 2025-07-13
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz