Zamknij

W płockim zoo zamieszkała panda mała. Przyjechała z Francji

18:35, 31.03.2021 ok. 1 min. czytania
2

Płocki ogród zoologiczny ogłosił, że zawitał do niego nowy, uroczy lokator. Zwierzak to młoda panda mała, która przybyła z francuskiego Parc Animalier Dauvergne.
ZOO w Płocku ma nowego, ciekawego mieszkańca. Laya ma niespełna rok i dołączyła do 4,5-letniego Hariego, który od kilku miesięcy czekał na nową partnerkę. Poprzednia samica Zetka dożyła sędziwego dla pand małych wieku 12 lat - płocki ogród zoologiczny pożegnał ją w ubiegłym roku.
- Nowa mieszkanka okazała się bardzo przyjaźnie nastawiona zarówno do swojego towarzysza, jak i do opiekunów. Teraz Laya poznaje swój wybieg i układa sobie relacje z Harim. Sądząc po tym, jak dużo czasu spędzają wspólnie na jednej gałęzi, można sądzić, że się dogadają - relacjonuje ZOO w Płocku.


materiały prasowe

Panda mała (Ailurus fulgens fulgens) w Nepalu nazywana jest "Nigalya ponya", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "pożeracz bambusa", natomiast w Chinach z powodu ubarwienia sierści zwana jest "Hun ho" - "ognisty ogon". Zasięg występowania tego gatunku rozciąga się od Himalajów do południowych Chin do wysokości około 4300 metrów nad poziomem morza. Panda mała jest aktywna przeważnie nocą, dzień spędza, śpiąc w norach lub w gałęziach drzew, zwinięta w kłębek i przykryta gęstym ogonem. Gatunek ten osiąga dojrzałość płciową w wieku 18 miesięcy, a okres ciąży wynosi średnio od 114 do 145 dni.


materiały prasowe

Pożywienie pandy małej w 70% składa się z bambusów, przede wszystkim ich liści i pędów. Poza tym żywi się trawą, korzeniami roślin, żołędziami. Okazyjnie spożywa pokarm pochodzenia zwierzęcego, np. owady, ptasie jaja, pisklęta lub małe ssaki. Panda mała nie lubi wody. Naturalnymi wrogami pand są np. pantery śnieżne, sowy i inne duże ptaki drapieżne, ale największym zagrożeniem jest człowiek i jego zwierzę domowe - pies. Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, a populację w naturze szacuje się na około 10 000 osobników.
- Hodowla pand w płockim ZOO budzi uznanie specjalistów koordynujących ten gatunek, a młode, które się u nas urodziły, można zobaczyć w ogrodach zoologicznych w Irlandii, Austrii i Rosji - zwraca uwagę ZOO w Płocku.


materiały prasowe


materiały prasowe

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [2]

komentarz(2)

SallySally

0 0

Śliczności, ale charakterek będzie miała. Wszystkiego najlepszego dla ZOO w Płocku.

20:29, 31.03.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

erykeryk

0 0

Brawo.

22:47, 28.04.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%