Zamknij

Czy wiesz, czym jest alibi? Wyjaśniamy pojęcie i kwestie z nim związane!

12:35, 24.06.2024 . Aktualizacja: 09:28, 25.06.2024
Skomentuj

Alibi to pojęcie zaczerpnięte z języka łacińskiego, które możemy przetłumaczyć jako „gdzie indziej” lub „w innym miejscu”. Bardzo często możemy usłyszeć o alibi w kontekście przesłuchań i procesów karnych – jest ono rozumiane jako dowód potwierdzający, że osoba oskarżona o popełnienie przestępstwa była w innym miejscu w czasie jego popełnienia, co wyklucza jej udział w danym zdarzeniu.

Alibi jest nieodłączną częścią udowodnienia swojej niewinności. Warto pamiętać o tym, że każde alibi wymaga uwiarygodnienia. Obecnie wyróżnia się kilka rodzajów alibi: żelazne, pełne, częściowe, ślepe, sfabrykowane oraz nieprzygotowane. Aby lepiej zrozumieć istotę alibi, dobrze jest wiedzieć, czym różnią się między sobą wszystkie te pojęcia. Poznaj je lepiej.

Typy alibi – które z nich są podważalne, a które nie?

By alibi zostało uznane, osoba przesłuchiwana powinna być w stanie zasadnie wykazać, że w czasie popełnienia czynu zabronionego przebywała w innym miejscu – a przy tym móc to uwiarygodnić. Nie zawsze jednak każde alibi to tak zwane „alibi żelazne”, czyli niemożliwe do podważenia, charakteryzujące się wysoką wiarygodnością oraz solidnym uzasadnieniem. Wśród głównych rodzajów alibi, wyróżnia się także:

- alibi pełne – mamy z nim do czynienia w momencie, gdy informacja o przebywaniu oskarżonego/podejrzanego w określonym miejscu oraz czasie jednocześnie wyklucza jego fizyczny udział w przestępstwie, o które jest oskarżony/podejrzany;

- alibi częściowe – niepełne; występuje w sytuacji, gdy przedstawione okoliczności w żaden sposób nie wykluczają w zupełności możliwości popełnienia przestępstwa przez osobę po nie oskarżoną/podejrzaną;

- alibi ślepe – stwierdzane w przypadku, gdy osoba oskarżona/podejrzana zapewnia, że przebywała w miejscu oddalonym od placu zbrodni, jednak nie jest w stanie potwierdzić tego w żaden sposób;

- alibi sfabrykowane – celowo przygotowane; alibi fałszywe, stworzone na potrzebę oddalenia od siebie podejrzeń oraz potencjalnych oskarżeń;

- alibi nieprzygotowane – również zaliczane do rodzajów alibi fałszywego; materiał dowodowy dostarczony przez osobę podejrzaną/oskarżoną jest pełen sprzeczności, a śledczy bardzo szybko są w stanie stwierdzić braki w spójności oraz logice zeznań oskarżonego/podejrzanego.

Osoby przesłuchujące podejrzanych/ oskarżonych mają za zadanie zweryfikować prawdziwość zeznań, a także wyłapać istotne szczegóły, które pozwoliłyby określić rodzaj alibi, z jakim obecnie mają do czynienia.

Wynik przesłuchania jako dowód w sprawie? O tym, dlaczego warto skontaktować się z adwokatem

Przesłuchanie z organem prawnym, jakim jest policja lub prokuratura, nierzadko wykorzystywane jest później jako dowód potwierdzający winę, bądź podstawa do zatrzymania i pozbawienia wolności. Przesłuchania mają na celu ustalenie faktów i okoliczności zdarzenia oraz ocenę wiarygodności osób uczestniczących w postępowaniu. Jednocześnie należy pamiętać o istnieniu kary za składanie nieprawdziwych zeznań – obecnie wynosi ona od 6 miesięcy do nawet 8 lat.

W momencie gdy policjanci wzywają do złożenia zeznań lub wyjaśnień, wiele osób kontaktuje się z adwokatem w ramach konsultacji prawnych – taką usługę realizuje między innymi kancelaria adwokacka Lidia Kunicka. W trakcie trwania konsultacji, adwokat specjalizujący się w prawie karnym jest w stanie dokonać oceny ryzyka, kwalifikacji działań klienta, a także opowiedzieć o możliwej karze. Profesjonaliści w swojej dziedzinie, jaką jest prawo karne, mogą również doradzić jak zachować się w trakcie przesłuchania .

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%