Sytuacja kryzysowa może nastąpić w każdej chwili - płocczanie i mieszkańcy regionu wielokrotnie mieli okazję o tym się przekonać. Bez względu na to, czy pojawi się ryzyko powodzi, czy nieczystości płynące z Warszawy stworzą ryzyko zanieczyszczenia wody pitnej, wybuchnie pożar, przewróci się ciężarówka przewożąca szkodliwe substancje, zostanie odkryty niewybuch, warto mieć plan działania na nagłe opuszczenie miejsca zamieszkania lub utratę dostępu do energii elektrycznej czy bieżącej wody pitnej.
Dobry plan pozwoli przygotować się do wielu nagłych sytuacji i zagrożeń. W ten sposób zwiększa się szansę na zapewnienie sobie i bliskim bezpieczeństwa, zanim nadejdzie pomoc. Można również ograniczyć szkody materialne.
Podstawowe działanie, jakie można podjąć, to stworzenie wspólnej odporności na sytuacje kryzysowe razem z bliskimi. Należy porozmawiać z członkami rodziny, w tym z dziećmi, o potencjalnych zagrożeniach oraz jak sobie radzić w razie ich wystąpienia.
Warto wyznaczyć najbezpieczniejsze punkty w miejscu zamieszkania, zależnie od zagrożenia. Najczęściej jest to piwnica, ewentualnie przestrzeń możliwie oddalona od okien. Podobnie należy postąpić w przypadku najczęściej odwiedzanych miejsc.
Należy ustalić miejsce kontaktowe, w którym będzie można spotkać się z bliskimi na wypadek rozdzielenia i braku komunikacji. Ważne, żeby był to bezpieczny obszar, do którego każdy będzie mógł bez problemu dotrzeć.
Dobrym zwyczajem, znacząco zwiększającym poziom bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych jest posiadanie odpowiednich zapasów. Warto mieć zgromadzone pożywienie, które pozwoli na przetrwanie przez minimum 7 dni bez dostępu do bieżącej wody, jedzenia i prądu. W takich sytuacjach przyda się również powerbank, który przez jakiś czas pozwoli na utrzymanie w sprawności telefonu komórkowego i innych drobnych urządzeń elektrycznych.
Warto mieć do dyspozycji radio FM na baterie lub telefon, który może pełnić taką funkcję, niezależnie od dostępu do internetu. Będzie to jedno z podstawowych źródeł pewnych informacji w razie sytuacji kryzysowej.
W razie konieczności nagłego opuszczenia miejsca zamieszkania, należy mieć przygotowany plecak ucieczkowy. Każdy z członków rodziny powinien mieć własny. Zależnie od budżetu, jakim dysponujemy, możemy zakupić gotowy profesjonalny plecak z wyposażeniem lub przygotować go samodzielnie pod indywidualne potrzeby i możliwości.
Pomocny będzie nawet najprostszy plecak, w którym zmieszczą się:
Warto, żeby, oprócz plecaka ewakuacyjnego, każdy z członków rodziny miał swój śpiwór.
Zarówno w przypadku zapasów domowych, jak i znajdujących się w plecaku ewakuacyjnym, należy kontrolować daty ważności oraz zdatności do spożycia. W przypadku produktów spożywczych o długich datach przydatności do spożycia, można utrzymywać odpowiedni zapas i korzystać na bieżąco z tych, które najszybciej się popsują.
Osoby, które potrzebują regularnie przyjmować leki, powinny mieć w miarę możliwości zgromadzony ich zapas. Kierowcy, którzy chcą być zawsze gotowi na sytuację kryzysową, mogą utrzymywać w połowie pełny zbiornik paliwa, żeby w razie potrzeby dalszej podróży uniknąć konieczności pilnej wizyty na stacji.
Na podstawie: "Bądź gotowy", Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Warszawa 2022 r.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
dziwne, jakoś na wakacjach nie przeszkadzają nam głodne, wychudzone ręce w liberii podające wypasione posiłki na ogromnych, ciężkich, srebrnych tacach.
PocztówkazWakacji
23:25, 2025-07-26
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
Zamiast płockiego hejnału islamski Muezzin powinien nawoływać wiernych do modlitwy. To trzeba zmienić koniecznie. Ten hejnał trzeba zlikwidować bo to może drażnić migrantów
Patrycja
21:41, 2025-07-26
Pożar w Płocku. Na miejscu działało 11 zastępów
"aktywistka" Natalia Panczenko niedawno w wywiadzie dla ukraińskiej TV powiedziała: "To jest przede wszystkim ogromne niebezpieczeństwo dla Polaków i rozumiem, że oni rozumieją, bo dziś, kiedy co 10 mieszkaniec Polski jest Ukraińcem to wrastanie wrogości między ukraińcami a Polakami jest już bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla Polski. Ponieważ na terytorium Polski zaczną się walki, bo na terytorium Polski rozpoczną się podpalenia sklepów, domów i tak dalej".
Ukraińska
20:30, 2025-07-26
Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku
A ja jestem za tym by do Płocka przyjąć minimum 30 tyś migrantów. Należy się do tego oczywiście przygotować. Polaków którzy opóźniają się z opłatą czynszu won pod most by zwolnili miejsce dla migrantów . Należy wybudować w Płocku minimum 4 meczety i ze dwie świątynie buddyjskie. W radzie miasta 50 procent migrantów 50 procent Polaków. Język arabski i ukraiński na równi z językiem polskim. Oczywiście do wyborów na starostę i prezydenta muszą sterować osoby wyznania islamskiego i buddyjskiego. Należy wprowadzić bezwzględny zakaz sprzedaży wieprzowiny i oczywiście prawo musi być zliberalizowane dla wszystkich. Oczywiście należy stworzyć szkoły arabskie i buddyjskie..To będzie miasto idealne traktowane jako wzór.
Wizjoner
19:18, 2025-07-26
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz