Zamknij

Jak nie rozbić się w trudnych warunkach na drodze?

Wiktor Pleczyński Wiktor Pleczyński 11:14, 14.01.2025 Aktualizacja: 13:14, 14.01.2025 ok. 1 min. czytania
Skomentuj

Służby miejskie w okresie zimowym nie zawsze są w stanie zapewnić bezpieczne warunki do poruszania się po drogach. Policjanci radzą jak zadbać, by wyhamować auto we właściwym momencie na śliskiej nawierzchni.

W zimowych warunkach drogowych śliska nawierzchnia stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowców. Droga hamowania, czyli odległość, jaką pojazd pokonuje od momentu zadziałania hamulców do pełnego zatrzymania, znacznie się wydłuża, co zwiększa ryzyko kolizji. Zrozumienie i uwzględnienie kluczowych czynników wpływających na drogę hamowania na śliskiej nawierzchni może pomóc w uniknięciu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Czynniki wpływające na drogę hamowania

Prędkość pojazdu

Im większa prędkość, tym dłuższa droga hamowania. Przy śliskiej nawierzchni ten efekt jest jeszcze bardziej zauważalny, dlatego zaleca się zmniejszenie prędkości w trudnych warunkach drogowych.

Stan opon

Jakość i głębokość bieżnika opon mają kluczowe znaczenie dla przyczepności do nawierzchni. Opony zimowe z głębokim bieżnikiem są bardziej efektywne na śliskiej nawierzchni.

Technika hamowania

Kontrolowane i delikatne hamowanie (tzw. "pulsacyjne") może pomóc w uniknięciu blokady kół i poślizgu. W nowoczesnych pojazdach system ABS (Antilock Braking System) automatycznie reguluje ciśnienie hamowania.

Warunki atmosferyczne

Śnieg, lód, deszcz i temperatura mają bezpośredni wpływ na przyczepność nawierzchni. Mokry lód jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ może być niemal niewidoczny.

Stan techniczny pojazdu

Sprawne hamulce i amortyzatory wpływają na skuteczność hamowania. Regularne przeglądy techniczne pojazdu są kluczowe dla utrzymania jego dobrego stanu.

Praktyczne porady dla kierowców

Zmniejszenie prędkości 

Zwalnianie przed potencjalnie śliskimi odcinkami drogi, takimi jak zakręty, mosty, czy skrzyżowania.

Zwiększenie dystansu

Zachowanie większej odległości od pojazdu przed nami daje więcej czasu na reakcję i hamowanie.

Utrzymanie czystości szyb i reflektorów

Dobra widoczność jest kluczowa dla szybkiej reakcji na zmieniające się warunki drogowe.

Regularna wymiana opon

Używanie opon zimowych lub całorocznych o odpowiednich parametrach bieżnika.

– Ostrożność, odpowiednie przygotowanie pojazdu oraz znajomość technik hamowania na śliskiej nawierzchni to kluczowe elementy, które pomogą uniknąć niebezpiecznych sytuacji i zwiększyć komfort jazdy – zaznaczają policjanci.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Kto czuwa nad bezpieczeństwem pływających?

Niestety, mamy teraz liczenie złotówek. Ludzie stali się dla"menedżerów" pozycjami w celu i tyle. A gdy wychodzi że słupków, że firma zewnętrzna jest tańsza ( i może jeszcze "coś" zaproponować) to mamy co mamy. Tyle, że to trwa od lat i nie dotyczy tylko ratowników. Pani Kulpa wie o tym doskonale, to już się działo za Milewskiego i późny też- jako księgowa tego nie widziała??! Teraz ma nośny temat i robi za aktywistkę. Ale się nie oszukujmy, chodzi o przygotowanie głosów w następnych wyborach. Gdyby nie to, milczała by jak dotąd...

$$$

07:35, 2025-07-18

Ratownicy do zwolnienia, MOSiR ma inny pomysł

Byłem na tym basenie wielokrotnie i uważam że to jest dobra decyzja żeby wymienić ratowników większość tam siedziała w telefonach a zdarzali się tacy co i spali w trakcie pracy. Popieram decyzję o wymianie personelu Byłem niedawno w aquaparku na miodolance i aż miło często rotacja ratowników i widać że interesują się tym co dzieje się na obiekcie.

Kapiacy

21:58, 2025-07-17

Kto czuwa nad bezpieczeństwem pływających?

Najpierw bydlak zwalnia 38 doświadczonych ratowników a teraz tłumaczy o uzupełnienie kadry. Jak niewiadomo o co chodzi to wiadomo o co chodzi. Mieszkańcy Płocka mają brak zaufania do prezesa MOSIR. Czas przestać odwiedzać pływanie w Płocku. Niech pan Jeżewski sam z nich korzysta

Bojkot pływalni w Pł

21:31, 2025-07-17

Kto czuwa nad bezpieczeństwem pływających?

Trzeba być ostatnią kuuuurwą żeby oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwie ludzi. Prezes MOSIR musi wylecieć na zbity pysk!!!!! Podaj się chamie do dymisji!!!!!!

Eryk

21:03, 2025-07-17

0%