Policjanci z Poznania regularnie monitorują rynek dzieł sztuki. Sprawdzają, czy nie są oferowane do sprzedaży przedmioty pochodzące z kradzieży. Dotyczy to również zabytków, które w wyniku zawieruchy wojennej zostały utracone. Na początku lipca otrzymali informację o obrazie, który zaginął podczas wojny.
– Przypadkowy internauta rozpoznał obraz na jednej z aukcji. Wysłał e-mail w ten sprawie do Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Muzeum poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a tę informację przekazało do Biura Kryminalnego KGP. Finalnie sprawą zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu – relacjonują policjanci.
W trakcie wykonywania czynności służbowych, dotyczących polskiej straty wojennej w postaci obrazu autorstwa malarza Kajetana Stefanowicza "Śmierć Ułana", policjanci pojechali do Gniezna. Mieli informacje, że właśnie w tym mieście mieszka osoba, która wystawiła w Internecie zaginiony podczas wojny obraz. Akwarela przed wybuchem II Wojny Światowej należała do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.
– Na miejscu okazało się, że trafili do mieszkania kolekcjonera staroci. Gnieźnianin powiedział policjantom, że w kwietniu tego roku skontaktował się z nim mężczyzna z Płocka, który chciał sprzedać różnego rodzaju medale i inne starocie. Mieszkaniec Gniezna pojechał do Płocka i kupił te przedmioty. Sprzedający próbował również zainteresować swojego kupca obrazem, ale ten nie był nim zainteresowany. Zgodził się jednak zrobić zdjęcia i wystawić je w Internecie – relacjonuje KWP w Poznaniu.
Kolejnym etapem pracy nad tą sprawą była wizyta w Płocku. Tam kryminalni odnaleźli wspomnianego mężczyznę, posiadacza zaginionego obrazu.
– Tłumaczył się, że obraz otrzymał jako podziękowanie od emerytowanego żołnierza Ludowego Wojska Polskiego, którym się opiekował. Policjanci zabezpieczyli eksponat i przekazali go kuratorce z Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Po badaniach muzeum potwierdziło autentyczność akwareli, która znowu wzbogaci zbiory muzeum – informuje KWP w Poznaniu.
Akwarela pochodzi z kolekcji Jerzego hr. Mycielskiego, historyka i kolekcjonera, ofiarodawcy zbiorów wawelskich. Autor, Kajetan Stefanowicz, był ułanem Legionów Polskich, który w roku 1920 zginął w wojnie polsko-bolszewickiej. Pracownicy Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu ocenili, że akwarela jest cenna, gdyż posiada walory artystyczne, a także wartość historyczną.
fot. KWP w Poznaniu
fot. KWP w Poznaniu
Wioletta Kulpa: Najważniejsze jest bezpieczeństwo
O ważnych sprawach zawsze powinni decydować mieszkańcy miasta w referendum. Pakt migracyjny - referendum Odwołanie prezydenta Nowakowskiego -referendum Centrum deportacji dla Ukraińców -referendum
Mieszkaniec Płocka
13:17, 2025-07-17
Wiceminister kultury: Są miliony na zabytki
80% Ukraińców pracuje i płaci ZUS a ruskie trolle nie śpią.Zabytki w Płocku - czekamy aż się rozsypią , wyburzamy i gitara.
real
08:45, 2025-07-17
Jagody na wakacyjnym stole? GIS ostrzega
Największa trucizna to ta celowo zrzucana przez samoloty (długie linie trujących gazów) Tym się zabija ludzi
Prawda
21:07, 2025-07-16
W powiecie płockim będzie nowe miasto?
Miasto stwarza większe możliwości dla urzędniczej grabieży
Celina
18:21, 2025-07-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz