Zamknij

Ta żółta naklejka może uratować życie [ZDJĘCIA]

18:46, 09.04.2024 ok. 2 min. czytania
Skomentuj
Kolejarze przypominają kierowcom o zasadach bezpieczeństwa przy przekraczaniu torów. Warto wiedzieć, gdzie jest i jak korzystać z Żółtej Naklejki PLK.
PKP Polskie Linie Kolejowe między innymi w Płocku pod koniec marca przypominały uczestnikom ruchu drogowego, jak właściwie pokonywać tory na przejazdach. Kolejarze podkreślają, że ignorowanie znaku Stop, czerwonego światła, czy omijanie rogatek to ryzyko tragedii. W ramach kampanii "Bezpieczny Przejazd" kolejarze i funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei apelowali o odpowiedzialne zachowanie i przypominali, jakie najczęściej błędy kierowców są przyczyną wypadków. Jak informuje PKP PLK 99 procent wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z nieostrożności, pośpiechu i brawury kierowców. Żółta Naklejka PLK może uratować życie W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z "Żółtej Naklejki PLK". Jest ona umieszczona na obudowie napędu rogatkowego od strony torów lub na odwrocie krzyża św. Andrzeja. Zawarte są na niej trzy podstawowe informacje:
  • indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego,
  • numer alarmowy 112,
  • numery "awaryjne".
- Wyraźny duży numer na Żółtej Naklejce PLK to jest numer skrzyżowania kolejowo-drogowego. Każde skrzyżowanie ma swój odrębny numer. Operator będzie dokładnie wiedział po podaniu tego numeru, który to przejazd kolejowy i będzie mógł skierować na miejsce służby ratunkowe, jeśli doszłoby do niebezpiecznej sytuacji. Drugi numer to jest 112. Korzystając z niego, mamy pewność, że informujemy służby, żeby nam pomogły. W razie awarii takiego przejazdu kolejowego należy również skontaktować się z operatorami technicznymi, do tego posłużą podane dwa numery służb technicznych - wyjaśniał dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Warszawie Piotr Siemianowski.
Od początku roku operatorzy numeru 112 odebrali 1117 zgłoszeń z wykorzystaniem Żółtej Naklejki PLK. Wśród tych zgłoszeń 88 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 53 przypadkach, aby nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch.
Podstawowe zasady bezpieczeństwa na przejeździe kolejowo-drogowym
  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
  • Czerwone, pulsujące światło to zakaz wjazdu na przejazd.
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
  • Zbliżając się do przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy nie nadjeżdża pociąg.
  • Jeśli auto utknęło między zamkniętymi szlabanami - wyłam rogatkę.
  • W przypadku zagrożenia skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK.
  • Poruszając się pieszo, unikajmy "dzikich przejść" i przechodźmy w wyznaczonym miejscu. Zachowajmy również wzmożoną czujność - jednocześnie wypatrujmy i nasłuchujmy nadjeżdżającego pociągu.
Więcej informacji na temat kampanii społecznej "Bezpieczny Przejazd" oraz realizowanych w jej ramach działań można znaleźć na stronie www.bezpieczny-przejazd.pl.
(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 100%
nie podoba mi się 0%
śmieszne 0%
szokujące 0%
przykre 0%
wkurzające 0%
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%