Zamknij

Seria włamań w Płocku i okolicach. Policjanci ostrzegają

13:10, 28.11.2023
Skomentuj

W ostatnim czasie na terenie miasta i powiatu płockiego doszło do kilku włamań do mieszkań i domów. Funkcjonariusze podpowiadają, jak można uniknąć włamania.
Nasze domy lub mieszkania, w których zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, mogą stanowić łakomy kąsek dla złodzieja. Ostatnio w regionie płockim doszło do kilku włamań. Warto zadbać o bezpieczeństwo. 23 listopada w Starej Białej doszło do włamania do budynku mieszkalnego poprzez wyważenie drzwi tarasowych. Skradziono między innymi telewizory, telefon, lodówkę, zegarki, biżuterię, ekspres do kawy, a nawet ubrania oraz ręczniki. Łączna wartości skradzionych przedmiotów to ponad 27 tys. złotych. Aż do trzech włamań doszło 27 listopada na Podolszycach. Do jednego z mieszkań na parterze sprawca wszedł przez balkon i otwarte okno. Skradziono biżuterię wartą 6,5 tys. złotych.
- Do kolejnych dwóch mieszkań złodziej włamał się, wypychając zamknięte okno. Tym razem łupem również padła biżuteria, której wartość w jednym z mieszkań to około 10 tys. złotych, a w drugim 40 tys. złotych - informuje sierż. szt. Monika Jakubowska z KMP w Płocku.
Zabezpieczenie się przed włamaniem jest wymagające i może być kosztowne. Pamiętajmy, że im więcej jest w mieszkaniu/domu rzeczy cennych, tym zabezpieczenia powinny być lepsze.
- Sprawca często przed włamaniem próbuje się dowiedzieć czy pokonanie zabezpieczeń i podejmowane ryzyko, będzie dla niego opłacalne. Dlatego też, poza metodami technicznymi, ważną rolę w zabezpieczaniu odgrywają tak zwane "bezpieczne postawy". Utrudniają one potencjalnym włamywaczom typowanie mieszkań i domów, które mogą stać się dla nich łupem - zaznacza sierż. szt. Monika Jakubowska.
Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Czasami najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad.
- Przed dłuższym wyjazdem poprośmy więc aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy - sugeruje sierż. szt. Monika Jakubowska.
Policjanci radzą:
  • jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, postaraj się o solidne ogrodzenie i dobrze oświetl obszar swojej posesji oraz pomyśl o założeniu automatycznego włącznika światła z tzw. symulatorem obecności,
  • zainstaluj w mieszkaniu lub domku profesjonalny system alarmowy i antywłamaniowy, a także domofon (bramofon, videofon),
  • zamontuj drzwi przeciwwłamaniowe
  • zamontuj atestowane zamki na drzwiach wejściowych, w oknach oraz drzwiach balkonowych,
  • w mieszkaniach położonych na parterze zamiast krat w oknach i drzwiach, które ułatwią dostanie się na wyższe piętra, zainstaluj rolety przeciwwłamaniowe,
  • jeśli masz zamiar przechowywać w mieszkaniu dużą ilość gotówki lub posiadasz bardzo cenne przedmioty - kup do domu, zamontuj na stałe szafę pancerną lub sejf. Zastanów się jednak, czy nie będzie bezpieczniej wynająć do takich celów skrytkę bankową,
  • oznakuj, sfotografuj, opisz przedmioty wartościowe,
  • zachowaj w tajemnicy i nie ujawniaj szczegółów zabezpieczenia swojego domu nikomu, poza osobami bliskimi, z którymi mieszkasz. Chroń takie informacje przed dziećmi. Nie afiszuj się swoim bogactwem.
Interesuj się otoczeniem i dzwoń na Policję gdy:
  • zauważysz nieznane Ci osoby, kręcące się bez celu w pobliżu Twojego domu. Dobrze zapamiętaj ich wygląd. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy;
  • widzisz obce osoby lub samochód na posesji sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
  • zauważysz w okolicy swojego miejsca zamieszkania osobę w kominiarce lub inaczej zakrywającą twarz, lub obcą osobę niosącą jakieś większe przedmioty (torby, pudełka, elementy ogrodzenia itp.);
  • niespodziewanie odwiedza Cię obca osoba pod pozorem szukania adresu, kogoś z sąsiadów lub zdobycia innych informacji o okolicy.
Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania? Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy.
- Gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać, co zginęło. W ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza - radzi sierż. szt. Monika Jakubowska.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

0 0

A może napisalibyście o sprawcach, zwłaszcza tych "imported"! 19:56, 28.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MicaMica

0 0

Powierzyć klucze somsiadowi? Temu złodziejowi?! 09:06, 29.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

FejsiakFejsiak

0 0

No jak bez pochwalenia się znajomym na Fejsie, że ja jestem w górach czy za granicą ?? 07:44, 30.11.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%