Zamknij

Urząd marszałkowski o Centrum Integracji Cudzoziemców: Warto poznać fakty!

13:27, 08.04.2025 Aktualizacja: 13:28, 08.04.2025 ok. 4 min. czytania
5

Jak informowaliśmy, w Płocku (choć nie tylko) odbył się protest przeciwko powstaniu Centrum Integracji Cudzoziemców. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przekazał informacje, które mają rozwiać wątpliwości i kontrowersje wokół tego tematu.

Pierwsze Centra Integracji Cudzoziemców na Mazowszu powstaną w Radomiu i w Siedlcach - tam trwa już przygotowanie tych miejsc na potrzeby standardów urzędowych i biurowych.

- Będą to punkty informacyjno-konsultacyjne, w których legalnie przebywający w Polsce cudzoziemcy uzyskają m.in. porady w zakresie praw pracowniczych, systemu opieki zdrowotnej i edukacji czy kursów zawodowych. Będą mogli również skorzystać z kursów przybliżających im historię i kulturę naszego kraju, a także wziąć udział w lekcjach nauki języka polskiego. Centra nie będą więc noclegowniami! Ich rolą jest pomoc w adaptacji cudzoziemców, a nie tworzenie miejsc, w których mogą zamieszkać. Nie mają one żadnego związku z tzw. paktem migracyjnym zatwierdzonym przez UE - podkreśla urząd marszałkowski.

[ZT]397613[/ZT]

Jak przypomina, nie jest to pomysł obecnego rządu, ponieważ inicjatywa ta została zapoczątkowana w 2021 roku przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, czyli za rządów Zjednoczonej Prawicy.

- Takie ośrodki powstały już w 2022 roku w województwach wielkopolskim czy opolskim, a w otwarciu jednego z nich brała udział ówczesna ministra rodziny i polityki społecznej z ramienia PiS Marlena Maląg. Na jej profilu na Facebooku przy okazji otwarcia centrum w Kaliszu pojawił się wpis o treści: „Bardzo się cieszę, że Wielkopolska skutecznie wykorzystała zainicjowany przez nasze ministerstwo projekt udowadniając, że jest regionem, który jako jeden z pierwszych będzie kompleksowo wspierać cudzoziemców” - zaznacza urząd marszałkowski.

Dodaje także, iż punkty informacyjno-konsultacyjne w Siedlcach i w Radomiu nie będą finansowane ze środków samorządu województwa mazowieckiego, ponieważ powstają w ramach projektu „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe” realizowanego ze środków unijnych FAMI 2021–2027.

- To strona rządowa zobligowała samorządy do prowadzenia takich punktów. Centra nie będą finansowane ani z budżetu Mazowsza, ani lokalnych samorządów, a cudzoziemcy nie mogą w nich liczyć na pomoc finansową. Na terenie województwa za realizację projektu odpowiada Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej - wyjaśniają w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

Przytoczono także dane z raportu „Konsekwencje zmian demograficznych dla podaży pracy w Polsce” opracowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Zgodnie z nim, do 2035 roku liczba osób pracujących w kraju spadnie o 2,1 mln osób.

- Wynika to z tego, że rynek pracy opuszczą najstarsze pokolenia, a mała liczba urodzeń w ostatnich latach nie gwarantuje właściwej zastępowalności. Dzięki rozważnej polityce migracyjnej, ten problem może być mniej odczuwalny dla naszej gospodarki – również dla Mazowsza - argumentuje urząd marszałkowski.

Obecnie najliczniejszą grupą narodową wśród zatrudnionych cudzoziemców są Ukraińcy i Białorusini. Jak podkreślają urzędnicy, stopniowy napływ około 1,5 mln osób z Ukrainy do Polski to silny impuls popytowy dla gospodarki i ważne zwiększenie dostępnego zasobu siły roboczej (o niemal 5 proc.). Szacunki wpływu imigracji przedwojennej i uchodźców na polskie PKB wahają się od 0,5 proc. do nawet 2,4 proc. rocznie.

- Niestety, na Mazowszu w wielu branżach brakuje pracowników. Deficyt pracowników sezonowych w mazowieckim rolnictwie wynosi aż 20–30 proc. Na Mazowszu 20,8 tys. (najwięcej) zezwoleń na pracę wydanych cudzoziemcom dotyczyło pracowników wykonujących prace proste (fizyczne, np. sprzątanie), 18,6 tys. – robotników przemysłowych i rzemieślników, 9,8 tys. – pracowników biurowych, 6,8 tys. – operatorów i monterów maszyn oraz urządzeń - czytamy w informacji prasowej.

Według urzędu marszałkowskiego, protesty przeciwko tworzeniu centrów integracji cudzoziemców są wynikiem kampanii dezinformacyjnych, polegających na szerzeniu fałszywych informacji.

- Nieprawdą jest, że CIC-e mają służyć osiedlaniu się cudzoziemców przy wykorzystaniu budżetu krajowego. Informacja o rozprzestrzenianiu się nieprawdziwych informacji została potwierdzona przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy NASK - zaznaczają w urzędzie.

Za organizację Centrów Integracji Cudzoziemców na Mazowszu odpowiada Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, na którego stronie https://mcps.com.pl/ można znaleźć szczegółowe informacje w tej sprawie.

(Redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze [5]

komentarz(5)

Wstyd!!!!!Wstyd!!!!!

4 1

Mieszkańców Płocka te bzdury nie przekonują i nie chcą żadnego centrum integracji i żadnych mostów multikulturowych. Pracownicy tego urzędu niech sobie wezmą tych cudzoziemców do domu. Świnie zabrali płocczanom takie fajne miejsce na Tumskiej

13:47, 08.04.2025
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

płockpłock

1 1

świśnie to są Pisowcy bo to oni sprowadzili do pracy przy Olefinach do Płocka 10 tysięcy cudzoziemców różnych narodowości, i wtedy nikogo z Płocka nie pytali się o zgodę.

08:31, 09.04.2025

osobaosoba

1 1

To PIS sprowadził do Płocka 10 tysięcy obcokrajowców do Olefin, i nikogo się nie pytał

08:33, 09.04.2025

seba76seba76

0 0

proszę mi pokazać tych nielegalnych emigrantów na terenie ORLENU bez dokumentów i przepustki ,
mieszkających na terenie tymczasowego hotelu robotniczego bez rejestracji - ludzie puknijcie się w głowę 😠

16:25, 09.04.2025

......

3 0

Te centra to pikuś przy tym co przegłosowali "polscy" posłowie w Sejmie, czyli Niebieską Kartę UE. Teraz zobaczycie nie tysiące a miliony imigrantów w ramach łączenia rodzin i do tego żyjących na nasz koszt..

15:30, 08.04.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%