Zamknij

KULTURA ZA ZŁOTÓWKĘ TAKŻE W 2025 ROKU. NAJCHĘTNIEJ DO PŁOCKIEGO TEATRU

08:00, 30.01.2025
Skomentuj

Samorząd Mazowsza kontynuuje akcję „Kulturalna szkoła na Mazowszu” i Program N. W zeszłym roku w czołówce najchętniej odwiedzanych marszałkowskich instytucji znalazł się Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, który odwiedziło ponad 31 tys. osób.

Także w tym roku dzieci z zerówek, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także osoby z niepełnosprawnościami będą mogli korzystać z oferty marszałkowskich instytucji kultury za symboliczną złotówkę. W zeszłym roku w programach wzięło udział ponad 348 tys. osób.

– Bilety za złotówkę to większa dostępność do kultury. Łamiemy w ten sposób barierę ekonomiczną. Programy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród grup szkolnych. Uczniowie uczestniczą w warsztatach, zwiedzają ekspozycje muzealne z przewodnikiem, a także oglądają przygotowane dla nich spektakle teatralne. I to właśnie z oferty teatrów młodzi ludzie korzystali w 2024 r. najchętniej – podkreśla marszałek Adam Struzik.

TEATR W PŁOCKU W CZOŁÓWCE

W poprzednim roku największym zainteresowaniem cieszyły się teatry – Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie (prawie 63 tys. osób) i Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku  (ponad 31 tys. osób). W zeszłym roku płocki teatr odwiedziło 308 szkół.

Dzieci i młodzież oprócz udziału w przestawieniu, mają okazję zwiedzić kulisy, pracownie teatralne, spotkać się z aktorami i pracownikami teatru. Jak tłumaczy Leszek Skierski, kierownik Działu Promocji i Marketingu w Teatrze Dramatycznym w Płocku, program bardzo zaktywizował szkoły do udziału w różnych wydarzeniach teatralnych i jest doskonałym uzupełnieniem podstawy programowej.

– Repertuar teatru jest tak konstruowany, aby szkoły korzystając z proponowanej oferty, nie „traciły” zakresu programowego, a znajdowały jej dydaktyczne poszerzenie w treści sztuki. Najmłodszej widowni proponujemy bajki, które rozwijają kreatywność i wyobraźnię, odgrywają istotną rolę w rozwoju psychicznym i społecznym dziecka. Uczniom szkół ponadpodstawowych proponujemy sztuki z polskiej i światowej dramaturgii, które także znajdują swoje odniesienie w zakresie lektur obowiązkowych i uzupełniających.

Wśród najchętniej odwiedzanych instytucji znalazły się też Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (12,7 tys. osób) i Muzeum Mazowieckie w Płocku (8,2 tys. osób).

KTO MOŻE SKORZYSTAĆ Z PROGRAMÓW?

Akcja „Kulturalna szkoła na Mazowszu” jest skierowana do uczniów szkół podstawowych, liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół I stopnia i szkół artystycznych oraz dzieci objętych rocznym przygotowaniem przedszkolnym w przedszkolu, oddziale przedszkolnym czy szkole podstawowej. Do końca ubiegłego roku w programie wzięło udział blisko 305 tys. uczniów i 26 tys. opiekunów. By móc skorzystać z oferty, szkoła musi wysłać zgłoszenie do wybranej przez siebie instytucji kultury.

Z kolei program „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”, znany jako Program N, ma ułatwić osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z oferty instytucji kultury. W 2024 r. z programu skorzystało łącznie ponad 16 tys. osób.

Z biletu za złotówkę mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek i rodzaj niepełnosprawności, a także osoby im towarzyszące. Aby osoba z niepełnosprawnościami mogła skorzystać z programu, powinna okazać ważną legitymację i złożyć oświadczenie o zamieszkaniu na terenie województwa mazowieckiego (warunek dotyczy osoby z niepełnosprawnością i opiekuna).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie samorządu województwa, Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej i każdej z instytucji włączonej w realizację programów.

BOGATA OFERTA

W ramach programów będzie można odwiedzić 28 placówek kultury prowadzonych przez samorząd Mazowsza. Wśród nich są zarówno instytucje teatralne i widowiskowe (np. Warszawska Opera Kameralna w Warszawie, Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie czy Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku), skanseny (Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), jak i muzea (np. Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie, Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie czy Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie).

(Materiał informacyjny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

zdrajcy Polski wonzdrajcy Polski won

0 0

Czymże jest ta kultura? Czymś takim jak książeczka dla dzieci w formie komiksu dostępna w "muzeum" sztuki nowoczesnej w Warszawie przedstawiająca jak jeden chłopiec robi drugiemu loda? Jak to fajnie być transem i tęczowym zbokiem? To jest ta wasza kultura?

10:59, 30.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%