Zamknij

Poznajmy historię Kazimierza Gelinka. Powstała książka o płockim muzealniku [SPOTKANIE]

Wiktor PleczyńskiWiktor Pleczyński 11:52, 02.07.2025 Aktualizacja: 12:09, 02.07.2025 ok. 1 min. czytania
Skomentuj fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku

Powstała książka poświęcona płockiemu muzealnikowi i nauczycielowi, który podczas pobytu w obozie koncentracyjnym prowadził wykopaliska. Na spotkaniu w muzeum będzie można dowiedzieć się, jak wyglądało opisywanie historii Kazimierza Gelinka.

Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza 3 lipca o godz. 17.30 na promocję książki dr. Tomasza Kordali "Kazimierz Gelinek 1882-1969 – muzealnik, nauczyciel, więzień KL Mauthausen-Gusen". Wydarzenie odbędzie się w auli oddziału Art Deco przy ul. Kolegialnej 6.

Publikacja przedstawia biografię Kazimierza Gelinka (1882-1969), przedwojennego kustosza Muzeum Towarzystwa Naukowego Płockiego, placówki, której sukcesorem i kontynuatorem jest od 1949 r. Muzeum Mazowieckie w Płocku.

– Życiorys Gelinka, obejmujący między innymi obydwie wojny światowe, obfitował w wydarzenia niezwykłe i dramatyczne. W latach 1940-1945, podczas pobytu w jednym z najcięższych hitlerowskich obozów koncentracyjnych, w Gusen, uczestniczył on w wykopaliskach archeologicznych, co jest epizodem bez precedensu w historii II wojny światowej i archeologii – zwraca uwagę Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Muzeum odnotowuje, że zawarta w publikacji faktografia opiera się na szerokiej bazie źródłowej.

– Autor sięgnął do archiwów i bibliotek nie tylko w Polsce, ale również w Austrii i Niemczech. Powstała dzięki temu najpełniejsza z dotychczas napisanych biografia Kazimierza Gelinka – zaznacza Muzeum Mazowieckie w Płocku.

W tracie spotkania będzie można kupić książkę Tomasza Kordali oraz najnowszy numer "Naszych Korzeni" w promocyjnych cenach.

Promocja odbędzie się w auli Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kolegialnej 6. Przestrzeń jest pozbawiona barier architektonicznych. Istnieje możliwość tłumaczenia spotkania na Polski Język Migowy. W razie takiej potrzeby Muzeum prosi o kontakt z Eweliną Karwacką, e.karwacka@muzeumplock.eu, tel. 24 364 70 72.


fot. Muzeum Mazowieckie w Płocku

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%