Zamknij

Niezwykłe śmigłowce i duże emocje na płockim lotnisku [FILM, ZDJĘCIA]

Wiktor PleczyńskiWiktor Pleczyński 12:20, 15.06.2025 Aktualizacja: 17:19, 15.06.2025 ok. 3 min. czytania
Skomentuj fot. Wiktor Pleczyński fot. Wiktor Pleczyński

W sobotę na płockim lotnisku odbył się trzeci Światowy Zlot Śmigłowców. Wydarzeniu towarzyszyły Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe FAI. Impreza przyciągnęła tłumy.

Lotnisko Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku stało się 14 czerwca stolicą sportu śmigłowcowego. W powietrzu można było podziwiać wyczyny najlepszych pilotów, a na ziemi wyeksponowane było wiele ciekawych maszyn.

Organizatorem III Światowego Zlotu Śmigłowców i Międzynarodowych Zawodów Śmigłowcowych FAI w Płocku było Stowarzyszenie Lotnicze HELISPORT. Wydarzenie zainaugurowały wystąpienia Prezesa Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej Jacka Poręby, Prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego i Prezes Komisji Śmigłowcowej FAI Serafiny Ogończyk-Mąkowskiej.

– Nie byłoby tego wydarzenia, gdyby nie Serafina Ogończyk-Mąkowska. To jest spiritus movens, ogromna energia i zaangażowanie i pomysłowość, ale także gotowość do współpracy z każdym, komu na sercu leży rozwój sportu śmigłowcowego, ale także kwestia bezpieczeństwa. Wszyscy wiemy, że chcemy być bezpieczni. Nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa bez chronionego nieba nad Polską, to dzisiaj widzimy przede wszystkim w sytuacji Ukrainy, czy na Bliskim Wschodzie. To bezpieczeństwo przede wszystkim musi być w powietrzu, jeśli w powietrzu będziemy chronieni, jeśli będziemy mieli tam nasze wojsko, to wówczas my tutaj na ziemi będziemy mogli być bezpieczni – zaznaczał prezydent Andrzej Nowakowski.

Podczas wydarzenia wręczono podziękowania pilotom, którzy brali udział w akcji podczas powodzi na południowym zachodzie Polski w 2024 roku. Wyróżniono między innymi załogę śmigłowca Mi-17 Sił Powietrznych Armii Republiki Czeskiej.

– Chcemy pokazać, że śmigłowce to nie są zabawki i naprawdę służą ochronie naszego zdrowia i życia na co dzień. Myślę, że przez wiele lat były zaniedbane i niedoszacowane. Nasz sport śmigłowcowy to też nie jest sport medialny, nie jesteśmy piłką nożną, a jesteśmy naprawdę bardzo pożyteczni dla społeczeństwa. Trenujemy loty precyzyjne, które są wykorzystywane na co dzień właśnie w takiej odpowiedzialnej pracy, która pozwala nam żyć bezpiecznie, chronić granicę, dotrzeć wszędzie tam, gdzie trzeba znaleźć się szybko i gdzie nie można w ogóle dotrzeć w inny sposób – podkreślała Prezes Komisji Śmigłowcowej FAI Serafina Ogończyk-Mąkowska.

Przedstawiciel wojewody lubuskiego Sławomir Pawlak wspominał dramatyczne wydarzenia z 2024 roku.

– W nocy z 23 na 24 września ubiegłego roku niedaleko małej miejscowości w województwie lubuskim Brody, liczącej nieco ponad 100 mieszkańców, pękła jedna ze śluz na Odrze. Woda zaczyna wdzierać się do tej małej miejscowości. Mieszkańcy przygotowywani są do ewakuacji, już przyjeżdżają autobusy, a w tym czasie druhowie z Państwowej Straży Pożarnej i ochotnicy z OSP próbują te śluzy tamować. Wraz z wojewodą przez ponad dwa tygodnie byliśmy z tymi ludźmi i wtedy też byliśmy w tamtym miejscu i wiedzieliśmy te heroiczną walkę. Gdy okazało się, że niestety ta woda jest naprawdę śmiercionośna i wdziera się do miejscowości, wtedy wojewoda lubuski Marek Cebula poprosił o dyspozycję pilotów śmigłowców, tylko oni mogli zatamować napływającą wodę. Lecieli najpierw do miejscowości oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów do Trzebiechowa, gdzie zabierali big bagi, które później umieszczali w wyrwie. Wyobraźcie sobie państwo, jak niebezpieczna również dla pilotów była ta akcja, bo niedaleko tej śluzy rosły drzewa. Dlatego dzisiaj mówię o was szanowni piloci "nasi bohaterowie" – opowiadał Sławomir Pawlak.

W uroczystości uczestniczyli: pułkownik Andrzej Ryczkowski z Inspektoratu Sił Powietrznych, pułkownik Piotr Ciechan Dowódca Powietrznej Jednostki Operacji Specjalnych, a także załogi śmigłowców, między innymi Mi-2, Mi-17, Mi-24, W-3, AW-149, PZL SW-4. Następnie na scenie wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych RP.

Na płycie lotniska można było porozmawiać z załogami śmigłowców i zajrzeć do wielu maszyn. Nie zabrakło też różnych stoisk i straganów, w tym gastronomicznych. W powietrzu z kolei pojawili się piloci reprezentujący Polskę, Niemcy, Francję, Czechy, Szwajcarię, Szwecję i Wielką Brytanię.

Patronat Honorowy: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Lotnictwa Cywilnego, FAI. Partnerzy: Urząd Miasta Płocka, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej, Aeroklub Polski, FAI.

Film z Światowego Zlotu Śmigłowców w Płocku

[FOTORELACJA]2764[/FOTORELACJA]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Batalion wojska przenosi się do regionu płockiego

Potomkowie parobków i fornali zniszczyli Szkołę Rolniczą w Trzepowie z wieloletnimi tradycjami. Leokadia Bergerowa w grobie sią przewraca.

absolwent

07:24, 2025-07-15

Batalion wojska przenosi się do regionu płockiego

Z Kamysza taki minister jak z Ziemkiewicza starosta. Dwóch figurantów.

Ernest

05:15, 2025-07-15

W powiecie płockim będzie nowe miasto?

Prawda jest taka, że najwięcej sensu mają duże ośrodki. Nic nie robi się z tendencją odpływu z miast, nic nie robi się z cenami gruntów, które w miastach są najwyższe i napędzają błędne koło. Z ekonomicznego punktu widzenia najlepiej jakby taki Płock, Gostynin i Włocławek połączyć w jedno miasto, o pozostałych miejscowościach nie wspominając. Wtedy będzie najłatwiej o miejsca pracy, o wysoki komfort życia, o transport na wysokim poziomie, rozrywki itp. A my zmierzamy w kierunku, gdzie ludzie rozproszą się po wsiach, a na koniec będzie tradycyjny płacz, że transportu nie ma, że szkołę zabrali, komisariat zlikwidowali, drogi dziurawe itd...

bez sensu

01:33, 2025-07-15

PiS: Na płockich pływalniach jest źle

Prawda jest taka, że Ukraińcy więcej wpłacają do budżetu, niż ciągną socjalu. Wiem, trollom i frustratom się to nie spodoba. Na pocieszenie dodam, że ogólnie jestem przeciwny imigracji. Ukraińcy nie zachowują się w Polsce źle i wolę ich niż Hindusów, Pakistańczyków, Marokańczyków, ale po co nam te mieszanie, zwłaszcza przy słabości służb i rządów tego kraju. Niech Polska pozostanie Polską. Masowe migracje to zawsze bomba z opóźnionym zapłonem, gdzie nie ma tarć na tym tle? A PiS robi z ludzi idiotów próbując lansować się na hasłach "stop imigracji", gdy sami bili rekordy wydając ponad pół miliona pozwoleń w zaledwie 12 miesięcy.

Najprawdziwszy Polak

01:27, 2025-07-15

0%