Zamknij

Spektakl o miłości w życiu pełnym szybkich zmian i oczekiwań społecznych w wykonaniu Teatru Sakowicz Cempura

Patrycja Wiktorzak Patrycja Wiktorzak 18:30, 04.03.2025 Aktualizacja: 10:27, 05.03.2025 ok. 4 min. czytania
Skomentuj fot. Bartek Warzecha fot. Bartek Warzecha

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza na dwa gościnne wydarzenia interdyscyplinarnego Teatru Sakowicz Cempura. Zostanie zaprezentowany spektakl pt. "Sensus" w reżyserii Agaty Puszcz, odbędą się także warsztaty ze świadomości ciała.

WARSZTATY

Uważność, obecność i czułość - popularność tych pojęć nie wzięła się znikąd, lecz z naszych potrzeb. Jesteśmy często rozkojarzeni, przebodźcowani, przeładowani ilością informacji i zadań do wykonania. Myślimy z lękiem o tym, co stanie się jutro lub rozpamiętujemy to, co już minęło. Takie zachowanie potęguje stres, który z powodzeniem odbiera jakość życia. Aby temu zapobiec, warto czasem zatrzymać się w codziennym pędzie i skupić na tym, co wydarza się w koło nas i w nas samych, tu i teraz.

- Warsztat składa się z serii ćwiczeń ze świadomości ciała, uważności i czułego dotyku. W ramach spotkania będziemy pracować solo i w duetach. Praktyka ma na celu poprawę koordynacji, rozluźnienie napięć i doświadczanie radości płynącej z nieskrępowanego ruchu. Warsztaty przeznaczone są dla osób powyżej 15. roku życia, które nie boją się fizycznego kontaktu z partnerem, czy partnerką - mówią organizatorzy.

Warsztaty odbędą się 22 marca o godz. 10. Prowadzone są przez Natalię Sakowicz i Macieja Cempurę - profesjonalnych aktorów, absolwentów i wykładowców Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku.


fot. Bartek Warzecha

SPEKTAKL „SENSUS”

„Sensus” to metaforyczna opowieść o miłości współczesnej pary trzydziestoparolatków, którzy mierzą się z wyzwaniami budowania związku.

Inspirowany doświadczeniami i rozmowami „millenialsów”, eksploruje złożoność miłości w codziennym życiu pełnym szybkich zmian, oczekiwań społecznych, ciągłego samorozwoju. Bohaterowie, Ela i Filip, w towarzystwie lalkowych form, przenoszą widzów w świat emocji i wewnętrznych zmagań: od pierwszych spojrzeń, przez chemiczne reakcje, po kryzysy i tęsknoty.

Spektakl odbędzie się 22 marca o godz. 19. Wiek 16+. Czas trwania spektaklu: 60 min


fot. Bartek Warzecha

  • Koncepcja i gra aktorska: Natalia Sakowicz, Maciej Cempura
  • Reżyseria: Agata Puszcz
  • Dramaturgia: Zuzanna Bojda
  • Dialogi: Zuzanna Bojda, Natalia Sakowicz, Maciej Cempura
  • Lalki: Olga Ryl-Krystianowska, Czyni Cuda
  • Muzyka: Maciej Cempura
  • Choreografia: Iza Szostak
  • Reżyseria światła: Prot Jarnuszkiewicz

Plakat: Bartek Warzecha (koncepcja wizualna, wykonanie fotografii), Michał Dąbrowski (projekt graficzny)

O TEATRZE

Teatr Sakowicz Cempura został założony w 2024 r. przez Natalię Sakowicz oraz Macieja Cempurę - niezależnych artystów teatru ożywionej formy, absolwentów i wykładowców Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku. Jako duet artystyczny współpracują od 2017 r. Realizują autorskie spektakle teatralne dla młodzieży i dorosłych, w których centralne miejsce zajmuje człowiek, jego motywacje, lęki i pragnienia oraz oczekiwania jakie stawia przed nim współczesny świat. W swoich pracach twórcy korzystają z wielu środków wyrazu zaczerpniętych z teatru dramatycznego, teatru lalek, performance’u, nowej choreografii i muzyki współczesnej. Teatr posiada w swoim repertuarze takie spektakle jak: „Pobudka”, „Oddaleńcy”, „Romans”, „Metal” czy „Sensus”, za które otrzymał wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych festiwalach teatralnych w kraju i za granicą (m.in. nagroda za najlepszą rolę kobiecą na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Spotkania” w Toruniu, nagroda główna „Kryształowa Pestka” za spektakl „Romans” na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej „Pestka” w Jeleniej Górze, nagroda „za Wyrażanie Teatru Lalką w spektaklu Pobudka” na XIII Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji dla Dorosłych „Lalka też człowiek” w Warszawie, nagroda „za innowacyjność” w spektaklu „Pobudka” na VI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Z wizytą u Arlekina” w Omsku). Artyści wielokrotnie uzyskiwali także stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w tym dwukrotnie stypendium „Młoda Polska”), Prezydenta Miasta Warszawy, Prezydenta Miasta Białegostoku i Marszałka Województwa Podlaskiego. Do tej pory twórcy Teatru Sakowicz Cempura prezentowali swoje prace na ponad 50 festiwalach w kilkunastu krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W planach mają kolejne produkcje teatralne, pokazy swoich przedstawień w Polsce (w tym w Białymstoku) i na świecie.

Sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU. Projekt został zrealizowany dzięki stypendium artystycznemu Miasta Stołecznego Warszawa.

Partnerzy: Miasto Płock, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Komuna Warszawa, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@petronews.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

dziwne, jakoś na wakacjach nie przeszkadzają nam głodne, wychudzone ręce w liberii podające wypasione posiłki na ogromnych, ciężkich, srebrnych tacach.

PocztówkazWakacji

23:25, 2025-07-26

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

Zamiast płockiego hejnału islamski Muezzin powinien nawoływać wiernych do modlitwy. To trzeba zmienić koniecznie. Ten hejnał trzeba zlikwidować bo to może drażnić migrantów

Patrycja

21:41, 2025-07-26

Pożar w Płocku. Na miejscu działało 11 zastępów

"aktywistka" Natalia Panczenko niedawno w wywiadzie dla ukraińskiej TV powiedziała: "To jest przede wszystkim ogromne niebezpieczeństwo dla Polaków i rozumiem, że oni rozumieją, bo dziś, kiedy co 10 mieszkaniec Polski jest Ukraińcem to wrastanie wrogości między ukraińcami a Polakami jest już bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla Polski. Ponieważ na terytorium Polski zaczną się walki, bo na terytorium Polski rozpoczną się podpalenia sklepów, domów i tak dalej".

Ukraińska

20:30, 2025-07-26

Manifestacja "Migranci mile widziani" w Płocku

A ja jestem za tym by do Płocka przyjąć minimum 30 tyś migrantów. Należy się do tego oczywiście przygotować. Polaków którzy opóźniają się z opłatą czynszu won pod most by zwolnili miejsce dla migrantów . Należy wybudować w Płocku minimum 4 meczety i ze dwie świątynie buddyjskie. W radzie miasta 50 procent migrantów 50 procent Polaków. Język arabski i ukraiński na równi z językiem polskim. Oczywiście do wyborów na starostę i prezydenta muszą sterować osoby wyznania islamskiego i buddyjskiego. Należy wprowadzić bezwzględny zakaz sprzedaży wieprzowiny i oczywiście prawo musi być zliberalizowane dla wszystkich. Oczywiście należy stworzyć szkoły arabskie i buddyjskie..To będzie miasto idealne traktowane jako wzór.

Wizjoner

19:18, 2025-07-26

0%