XV Kiermasz Bożonarodzeniowy
Muzeum Mazowieckie w Płocku zaprasza na XV Kiermasz Bożonarodzeniowy. Już 1 grudnia od godz. 10.00 na patio kamienicy przy Tumskiej 8 czekać na Was będą stoiska z ludowym rękodziełem, ozdobami choinkowymi, ceramiką, haftami, miodami i wszystkimi cudeńkami, które są wprost nieodzowne w okolicy świąt. Wstęp wolny.
Dla dzieci i dorosłych będą warsztaty - malowania bombek i porcelanowych kubeczków oraz haftu i ozdób świątecznych.
Na zakończenie kiermaszu odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”. Zespół zaprezentuje tańce z regionu gąbińsko-sannickiego oraz łowickiego. Zaśpiewa pastorałki między innymi z okolic Żywca i Nowego Sącza oraz najbliższej okolicy - z Radziwia. Będzie także okazja wspólnie pośpiewać dobrze znane kolędy. Koncert odbędzie się o godz. 16 w auli muzeum przy ul. Kolegialnej 6.
Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska” został reaktywowany w październiku 2021 r przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Gąbinie. Obecnie liczy około 110 osób, które w sześciu sekcjach rozwijają swoje taneczne i muzyczne pasje oraz zamiłowanie do folkloru. Mimo, krótkiego okresu działalności Zespół został zauważony i zaproszony do udziału w koncertach także poza terenem Miasta i Gminy Gąbin, między innymi: w Nakle nad Notecią, Łodzi, Kębłowie, Wolsztynie, Ostrołęce, Władysławowie, Nowym Sączu. W styczniu 2023 roku przy wsparciu Muzeum Mazowieckiego w Płocku Zespół podjął się kompleksowej rekonstrukcji stroju gąbińsko-sannickiego. Pierwsze efekty tejże współpracy w postaci nowych strojów już wzbogaciły garderobę Zespołu.
Wernisaż wystawy fotograficznej „Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie” Agnieszki Traczewskiej
Agnieszka Traczewska jest fotografką i producentką filmów dokumentalnych, która specjalizuje się w wizualnej rejestracji hermetycznego świata chasydów.
Fotografie jej autorstwa tworzą unikatowy zbiorowy portret społeczności - uchwyconej w czasie obchodów świąt żydowskich, modlitw w synagodze, prywatnych wydarzeń w domach rodzinnych, rytuałów związanych z zachowaniem zasad koszerności, obchodów szabatu. To intymne wejrzenie w światopogląd ortodoksyjnych Żydów, których życie podporządkowane jest nakazom religijnym i duchowej tradycji.
Fotografie Agnieszki Traczewskiej prezentowane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i poza jej granicami, m. in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech, Kanadzie, Izraelu i Australii. Te, które składają się na wystawę „Kroke. Ortodoksyjni Żydzi w Krakowie”, są rezultatem piętnastu lat towarzyszenia ortodoksyjnej społeczności żydowskiej w rodzinnym mieście artystki.
Wystawa ta ukazuje przejawy prawdziwej duchowości, zaskakującej witalności, różnorodności i - przede wszystkim - kontynuacji prawdziwego życia religijnego. Bez uproszczeń, upiększeń, przejmująco.
Na wernisaż zaprasza Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7 już 3 grudnia o godz. 18.
Spotkania z historią. Religia Słowian we wczesnym średniowieczu
Kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkania z historią” dotyczyć będzie religii Słowian we wczesnym średniowieczu, która przedstawiona zostanie zarówno od strony źródeł historycznych jak również i archeologicznych.
Czy na Wzgórzu Tumskim było miejsce kultu przedchrześcijańskiego? Co wiemy o wierzeniach naszych słowiańskich przodków?
Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć dr Paweł Szczepanik, archeolog, etnolog, adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor książek: “Słowiańskie zaświaty. Wierzenia, wizje i mity”, „Rzeczywistość mityczna Słowian północno-zachodnich i jej materialne wyobrażenia”. Na spotkanie zaprasza Muzeum Mazowieckie w Płocku już 5 grudnia o godz. 17.
„Art nouveau. Nowa secesja. Współczesne kreacje stylu” - wernisaż
Muzeum Mazowieckie w Płocku, które słynie z największych w kraju zbiorów sztuki secesyjnej, promuje również dokonania artystów inspirujących się tą epoką. W nurt twórczych nawiązań do stylu przełomu XIX i XX wieku wpisują się prace prezentowane na wystawie Art nouveau. Nowa secesja. Współczesne kreacje stylu.
Na ekspozycji znajdą się przede wszystkim dzieła malarskie, rzeźby i biżuteria. Wszystkie prace, choć zróżnicowane pod wieloma względami, łączy dekoracyjność i bogactwo ornamentyki charakterystyczne dla nurtu secesji. Artyści, czerpiąc z tradycji symbolizmu, nadają swym wizjom metaforyczną treść, impresjonizm inspiruje do poszukiwań kolorystycznych, a ekspresjonizm do wyrażania własnych emocji środkami plastycznymi. Częstymi gośćmi i głównymi bohaterkami obrazów są kobiety - obiekty żarliwego uwielbienia i podświadomych lęków młodopolskiej bohemy.
Prezentowane prace 18 twórców: Adama Papkego, Agnieszki Mitury, Anatola Martyniuka, Andrzeja Gosika, Bogusława Józefa Jagiełły, Andrzeja Haręzy, Ity Haręzy, Doroty Popowicz-Majewskiej, Kariny Jaźwińskiej, Iwo Birkenmajera, Joanny Tofiło, Krzysztofa Pasztuły Krzysztofa Rodaka, Krzysztofa Zielińskiego, Miry Skoczek-Wojnickiej, Olgi Pelipas, Ryszarda Rogali i Włodzimierza Kwiatkowskiego pochodzą z czasów nam współczesnych, są dowodem na trwałość wartości estetycznych, jakie wniósł okres secesji.
Wernisaż odbędzie się 6 grudnia o godz. 17 w Muzeum Mazowieckim w Płocku i będzie połączony z koncertem muzyki poważnej w wykonaniu: Joanny Okoń (skrzypce) i Katarzyny Glensik (fortepian).
Wystawę będzie można oglądać do 9 lutego 2025 roku.
Rodzinne warsztaty świąteczne
Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim zaprasza wszystkich miłośników rękodzieła i tradycyjnych ozdób świątecznych do własnoręcznego ich wykonania w klimatycznym otoczeniu wnętrz dawnych, drewnianych olenderskich chałup. Skansen przygotował pięć różnych warsztatów:
Warsztaty odbędą się 8 grudnia, w godz. 10-15.
„Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej” – spotkanie literackie z Justyną Sobolewską
W 2024 roku ukazała się najnowsza książka Justyny Sobolewskiej „Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej”: opowieść o tytułowej pisarce i poetce polskiej pochodzenia żydowskiego, wieloletniej współpracowniczce i przyjaciółce pisarza i poety Mirona Białoszewskiego, która starała się tworzyć mimo stopniowej utraty wzroku.
Justyna Sobolewska jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, krytyczką literacką, pisarką i dziennikarką związaną z tygodnikiem „Polityka”. Autorką zbioru esejów „Książka o czytaniu”, wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” i biografii Kornela Filipowicza „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” - nominowanej do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”. Również współautorką książki „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz” napisanej razem z Anną Dziewit-Meller.
Jest laureatką PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa. Przewodniczy kapitule Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Zasiada w jury Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.
Spotkanie odbędzie się 10 grudnia, godz. 18 w Muzeum Żydów Mazowieckich, ul. Kwiatka 7. Poprowadzi je Rafał Kowalski.
Wernisaż wystawy „Skrawki świata. Malarstwo Krzysztofa Ryfy”
Krzysztof Ryfa to niezwykle aktywny malarz. Urodził się w Jeleniej Górze (w roku 1959), mieszkał i uczył się w Ostrowie Wielkopolskim. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz). To także pedagog, założyciel Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim, kurator wystaw, animator kultury i uczestnik wielu plenerów artystycznych i sympozjów.
- Jedno jest pewne, a może prawdziwe - o malarstwie współczesnym niełatwo pisać, opowiadać, bo chociaż metod jest wiele, a historia pisania czy opowiadania - nader długa - to przecież wiadomo, że każdy obserwator świata widzi sobie tylko właściwie, to znaczy, że może warto przyjąć kryteria tego osobistego widzenia, nie zamykając jednocześnie oczu na całą resztę doświadczeń.
(…)
Nie rzecz w tym, że widzę tamten świat aż po horyzont, ale wyłuskam w tym widzeniu „Skrawki Świata”,
i czy znaczą one dla mnie tylko to, co znaczą? - zdaje się, że nie - znaczą dla każdego, kto zechce pochwycić kolor, ruch zamknięty w obrazie, jego zanikanie, migotanie - a co nazywam migotaniem utrwalonym w obrazie ? - bardzo proste - to, co powiedziałby niegdysiejszy strukturalista ( ten od sztuk wszelkich) – nagły „dodatek”- taki „uśmiech Giocondy” - taki mały figiel formalny, aczkolwiek realny - spójrz na obraz - sam ( sama) go znajdziesz.
(…)
A teraz … teraz jesteśmy tutaj - patrzymy na obrazy polskiego malarza i najpewniej będzie dane nam dotknąć tego, co było chwilą, a stało się dzięki malarzowi - faktem i więcej - przypomnieniem, że… nasze marzenia już gdzieś to widziały - ach, tak! - myślimy - jakie to piękne, ten nasz „Skrawek Świata” - stał się rzeczywistością…” - pisze Grażyna Krzyżak-Krzyżanowska o twórczości Krzysztofa Ryfy.
Wernisaż odbędzie się 12 grudnia, o godz. 17, w małej sali wystaw czasowych Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kolegialnej 6.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz