Urząd Miasta Płocka ogłosił, że przygotowuje się do przeprowadzenia rewitalizacji placu Obrońców Warszawy. Władze są na etapie opracowywania koncepcji. W założeniach projektu ma być zachowanie istniejącego charakteru tego miejsca. Pierwotny układ placu, obejmujący kompozycję z widokiem na budynek dawnej Kamery Pruskiej (obecny Urząd Wojewódzki), ma stać się bardziej wyraźny.
– Ma być zachowany i uzupełniony szpaler drzew po obu stronach placu oraz opracowana nowa aranżacja jego środkowej części. Wyeksponowany zostanie pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, a w centrum placu wprowadzone będą nowe rabaty oraz elementy wodne – zaznacza Urząd Miasta Płocka.
Samorządowcy chcą też poprawić dostępność placu od strony ul. Kolegialnej i Kościuszki, poprzez wprowadzenie pochylni i nowych schodów. Ponadto, nawierzchnia mineralna na placu zostanie odnowiona i wyrównana. Nową formę mają przybrać także murki oporowe okalające plac.
– Ze względu na zabytkowy charakter miejsca, obecnie prowadzone są konsultacje z Miejskim Konserwatorem Zabytków, których efektem będzie akceptacja zaproponowanych rozwiązań. Po tym etapie nastąpi finalizacja założeń koncepcji. Planowane zakończenie prac koncepcyjnych to przełom 2024 i 2025 roku – informuje UMP.
Planowana rewitalizacja placu wymagała przeprowadzenia inwentaryzacji rosnących tam drzew i określenia ich kondycji. Na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku inwentaryzacji drzew dokonała firma Landgreen Architektura Kamil Ląd z Poznania. Policzyła je i oceniła stan korzeni, pnia oraz korony.
Na placu Obrońców Warszawy rośnie obecnie 109 drzew, m.in. lipy, klony, jesiony, platany. Najwięcej jest kasztanowców zwyczajnych, a najstarsze z nich mają około 100 lat. Firma rekomendowała pielęgnację i dalszą obserwację drzewostanu. Do pogłębionej diagnostyki wskazano 72 drzewa. Przeprowadzili ją dendrolog i arborysta ze spółki Akard ze Szczecina.
Prace terenowe odbyły się w czerwcu 2024 roku. Wtedy wykonana została dokumentacja zdjęciowa, pomiary dendrometryczne oraz badania instrumentalne tomografem sonicznym (akustycznym). Zbadano stopień zagęszczenia gleby i pobrano jej próbki, aby sprawdzić skład chemiczny. Na tej podstawie powstało dwutomowe opracowanie, w którym zawarta została odrębna ekspertyza każdego drzewa, wnioski i zalecenia.
– Okazało się, że stan fitosanitarny drzew jest zły, szczególnie kasztanowców. Stwierdzono między innymi znaczny rozkład tkanki drzewnej, w konsekwencji którego wypróchnienia wnętrza pnia obejmują niejednokrotnie 60-80 procent, a grubość zdrowej ściany pnia nie zapewnia bezpieczeństwa drzewa na złamanie. Stwierdzono także obniżoną witalność czy nawet zamieranie. Niektóre drzewa mają pochylone pnie, konary, których mocowanie u nasady pnia jest w wielu przypadkach niebezpieczne i grozi złamaniem czy wysokie korony przy stosunkowo małym obwodzie pnia, co narusza ich statykę i naraża na złamanie drzewa – opisuje UMP.
Urząd ustalił, że na stan drzew na placu Obrońców Warszawy negatywnie wpływa gleba.
– Jest mocna zbita, głównie w obrębie dwóch alei kasztanowców, co utrudnia dostęp wody i powietrza do brył korzeniowych, powodując wypiętrzanie i niszczenie korzeni oraz obumieranie wierzchołków koron drzew. W glebie znajduje się rumosz ceglany z rozbiórki cerkwi w 1929 r., dlatego przed wykonaniem nowych nasadzeń podłoże zostanie wymienione – wyjaśnia płocki samorząd.
Ratusz odnotowuje, że otoczenie drzew jest bardzo intensywnie użytkowane przez spacerujących mieszkaniowców oraz parkujące i przejeżdżające samochody.
– W sytuacji zagrożenia, jakie stwarzają niektóre drzewa, powodując ryzyko wypadku, konieczne jest podjęcie działań chroniących ludzi i ich mienie. 42 przebadane drzewa pilnie potrzebują interwencji. W niektórych przypadkach problemy są tak duże, że zalecono usunięcie drzewa, nie ma możliwości poprawy jego stanu. Taka sytuacja dotyczy 25 drzew, głównie kasztanowców pospolitych, ale też dwóch klonów pospolitych i jesionu wyniosłego. Pozostałe będą poddane pielęgnacji – stwierdza UMP.
Wycinka została zaplanowana na 23 listopada 2024 roku. Po wschodniej stronie placu usuniętych będzie 18 drzew – czternaście z nich w szpalerze bliżej prokuratury, pozostałe 7 stoi przy ul. 1 Maja. 20 listopada rozpocznie się wygradzanie terenu, aby okolice placu były puste i dostępne dla firmy, która wytnie drzewa.
– Prosimy w tym terminie o nieparkowanie samochodów przy placu Obrońców Warszawy – apeluje UMP.
pytanie20:26, 19.11.2024
kiedy remont władz miasta. Władz wybranych przez Mieszkańców Płocka leniwych obywatelsko. 20:26, 19.11.2024
@wstrząśniety21:40, 19.11.2024
proponuję zapytać Płocki Komitet Rewitalizacyjny na temat tej tzw rewitalizacji. Co ci członkowie tego ciała mają do powiedzenia w sprawie rewitalizacji po Płocku. Ile osób liczy to ciało doradcze i czy jest reprezentowane przez wszystkie grupy interesariuszy. Zapytaj!! Ciekawe jaka będzie odpowiedz. Czy to nie jest tylko 5 osób zamiast osób 15tu 21:40, 19.11.2024
jaka znowu rewitaliz22:58, 19.11.2024
Byłoby najlepiej gdyby Miejska Konserwatorka Zabytków nie zabierała głosu w sprawie modernizacji przebudowy placu oraz konserwacji i wymiany zieleni, ponieważ nie ma tym zielonego pojęcia, podobnie zresztą jak w sprawach urbanistyki i architektury. Zabrakło ważnej informacji: jakie funkcje ma pełnić plac i kto opracuje koncepcję przebudowy - chodzi o to żeby nie powtórzyć głupot z warunków konkursu architektonicznego sprzed kilku lat n na projekt zagospodarowania tego go placu jakie zostały upichcone pod kierunkiem ciemnej baby kierującej wówczas rozwojem miasta i mającej wpływ na (byle) jakość powstającej w Płocku za jej rządów architektury i forsowanych rozwiązań urbanistycznych . 22:58, 19.11.2024
$$$03:45, 20.11.2024
Czyli będzie jak z Kościuszki, wycięto drzewa (część zdrowa), zrobiono betonozę i przy często odwiedzanych miejscach skasowano miejsca parkingowe. Za to postawiono ławeczki z których nikt nie korzysta. Normalnie sukces.
Z placem zrobią tak samo.. 03:45, 20.11.2024
Tom 08:34, 20.11.2024
Będzie to samo co na Kościuszki czyli beton i gazony które będą służyć jako śmietniczki- czeka nas cudowny plac jak w Kutnie czyli wyleją beton posadzą parę drzew które się nigdy nie przyjmą! Moja opinia na ten temat to lepiej wziąć się z powrotem do odbierania telefonu i wysyłania korespondencji a nie brać się za to o czym się nie ma zielonego pojęcia 08:34, 20.11.2024
Ja 08:22, 20.11.2024
Taki sam dramat będzie jak na Tumskiej i Kosciuszki- pani konserwator to chyba nie ma pojęcia o zabytkach i o urbanistyce jakie ona ma niby kwalifikacje!! W Płocku robi się betonowy kibel 08:22, 20.11.2024
pytanie21:01, 20.11.2024
to w Płocku jest jakaś REWITALIZACJA? Dlaczego komitet rewitalizacyjny to tylko 5 osób? Dlaczego nie
było chętnych do uczestniczenia w tym tworze? Dziennikarze napiszcie dlaczego ten komitet to tylko
5 osób? Czy napiszecie? 21:01, 20.11.2024
Wkur21:02, 20.11.2024
Rodowici mieszkańcy Płocka proszą o drugą opinię ekspercką dotycząca wycinki, rzekomo chorych drzew.
Te "chore" drzewa jakoś zakwitły wszystkie na wiosnę.
Latem wszystkie dawały cień i schronienie ptakom i innym stworzeniom.
Wy kolejne miejsce w Płocku zalejecie betonem!
Kiedy się to wasze szaleństwo skończy???
Betonem to trzeba zalać wam łapy, żeby żadne z was nie wyrządziło temu miastu już więcej krzywdy.
Płock to miasto z historią, a wy z niego na siłę robicie Warszawę (pod względem architektonicznym)
Dosyć!!! 21:02, 20.11.2024
@wkurw21:31, 20.11.2024
dlaczego nasz Płock jest od 22 lat tak karany!!!!!!!! Dlaczego Płocczanie są tacy obojętni na urbanistycznie paskudzone miasto. Dlaczego w Płocku nie ma architekta miasta. Dlaczego nie ma w ratuszu urbanisty.
Kto z ramienia Rady miasta tj komisji inwestycji zna się na architekturze i urbanistyce? Kto jest wykonawcą gdy tworzone są miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego? Dlaczego tak jest,
że wykonawcy planów to wąska grupa/?/ osób. Kto gdy nie ma planów miejscowych wydaje warunki
zabudowy i zagospodarowania terenu? Radni do roboty!!!!! Będzie trudno bo się na tym nie znacie? 21:31, 20.11.2024
Płotczanka od kilku 07:06, 21.11.2024
W tym roku odkryłam piękno tego placu, trochę dziki, fontanna nieczynna lub zniszczona .Na zdjęciach wyszedł pięknie. Jedyne takie miejsce. Jezeli drzewa trzeba podciąć to tak aby było bezpiecznie dla ludzi i aut. Wejścia pochylnia tak potrzebne. Ale nie betonować alejek . Remont to schody nad Wisłę od ul. Okrzei .czy przy Katedrze tak aby starsze osoby mogly np.wjechac kolejka linową na bilecie miejskiej komuniikacji. To byłaby atrakcja potrzebna dla miasta i ludzi. 07:06, 21.11.2024
wstrząśnięty20:45, 19.11.2024
6 1
Do rewitalizacji obecnych władz z pewnością cudownie dojdzie tuż przed kolejnymi wyborami.... Niestety to za kilka lat. 20:45, 19.11.2024