We wtorek odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy ORLEN SA. Głosowano m.in. nad uchwałami, dotyczącymi wypełnienia warunków przejęcia PGNiG, ale i wymianą członków Rady Nadzorczej.
Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy ORLENU wyznaczono na 6 lutego br. o godz. 11. Odbyło się w płockim Domu Technika. Zgodnie z punktami NWZ, akcjonariusze przyjmowali m.in. uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie 100% udziałów w spółce Gas Storage Poland Sp. z o.o. z siedzibą w Dębogórzu. Zbycie udziałów było warunkiem koniecznym, jaki postawił prezes UOKiK w 2022 r., wydając zgodę na fuzję ORLENU i PGNiG. Zagłosowanie przez akcjonariuszy przeciwko tej uchwale stworzyłoby sytuację, w której przejęcie PGNiG stanęłoby pod znakiem zapytania, choć w sensie prawnym już się dokonało.
Jednak zarówno w tym przypadku, jak i w kolejnych projektach uchwał, większość akcjonariuszy zagłosowała za projektem. Podjęto też decyzję w sprawie:
- Wyrażenia zgody na zbycie przez Spółkę nieruchomości położonych w Gminie Stara Biała oraz Płocku wraz z ich częściami składowymi, poprzez ich wniesienie jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym ORLEN Olefiny Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Płocku (nr KRS: 0000906575) w związku z kontynuacją budowy Kompleksu Olefiny III przez ORLEN Olefiny oraz procesem pozyskiwania finansowania dla Projektu w formule finansowania projektowego (ang. project finance).
- Wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki na rzecz PGNiG Upstream Polska Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (nr KRS: 0000919530) poprzez wniesienie w formie wkładu niepieniężnego i objęcie w zamian wszystkich nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym PGNiG Upstream Polska Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
- Wyrażenia zgody na objęcie udziałów w Polskiej Spółce Gazownictwa sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie (KRS 0000374001) w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci składników rzeczowych majątku trwałego, stanowiących urządzenia infrastruktury przesyłowej, to jest gazociągów wraz z towarzyszącymi im obiektami sieci gazowej, oraz nieruchomości gruntowych i praw użytkowania wieczystego.
Kolejnym punktem spotkania było podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby członków Rady Nadzorczej Spółki.
Przedstawiciel Skarbu Państwa zaproponował ustalenie składu Rady Nadzorczej na 10 osób. Sprzeciw zgłosił tu jeden z akcjonariuszy, który twierdził, że w trakcie trwania kadencji nie ma możliwości zmiany ilości członków RN, a uchwała miała dotyczyć zmiany członków, a nie zmiany ilości członków. Złożył też dwa wnioski formalne, aby w takim razie RN liczyła 6 oraz 15 osób. Większością głosów przegłosowano wniosek o ustalenie 10 członków RN.
- Jestem optymistą i mam nadzieję, że nowa rada nadzorcza i zarząd nie zniszczą tego, co udało się osiągnąć. Chociaż mam obawy, bo są też ludzie u władzy, którzy krzyczeli "Nie kupujcie na Orlenie" - mówił jeden z akcjonariuszy, który jest nim od 2000 r. Jak stwierdził, nigdy nie było takiego rozwoju, jak za czasów prezesury Daniela Obajtka. Zaapelował też do polityków, aby nie zmarnowali potencjału Orlenu.
Akcjonariusz Skarbu Państwa zawnioskował o odwołanie wszystkich członków obecnej Rady Nadzorczej (wcześniej dowiedzieliśmy się, że minister aktywów państwowych odwołał prof. Wojciecha Popiołka z rady nadzorczej z dniem 6 lutego br.).
Jeden z akcjonariuszy powołał się w tym momencie na Konstytucję tłumacząc, że żadna osoba nie może być prześladowana ze względu na poglądy polityczne. Zawnioskował o podanie konkretnych powodów odwołania każdego z członków RN, ponieważ jeśli są to powody polityczne, to w jego opinii minister aktywów państwowych łamie Konstytucję RP. Głosu tego nie uwzględniono.
Akcjonariusze głosowali za odwołaniem każdego z dotychczasowych członków RN oddzielnie. Pomimo odwołania prof. Wojciecha Popiołka przez ministra aktywów państwowych, po odwołaniu członków RN został jedynym członkiem rady. Akcjonariusz Skarbu Państwa zgłosił jego kandydaturę na przewodniczącego Rady Nadzorczej ORLENU. Zgłosił też kandydatury osób, które wcześniej pojawiły się w komunikacie Orlenu. Są to: Michał Gajdus, Ewa Gąsiorek, Katarzyna Łobos, Kazimierz Mordaszewski, Mikołaj Pietrzak, Wojciech Popiołek, Ireneusz Sitarski, Tomasz Sójka, Tomasz Zieliński. Dziesiątego członka rady nadzorczej zgłosił Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny, jednak Jan Woźniak nie został niezależnym członkiem Rady Nadzorczej Spółki.
W związku z tym, że prof. Wojciech Popiołek został ponownie wybrany na członka RN, akcjonariusz Skarbu Państwa zaproponował jego kandydaturę na przewodniczącego rady. Wniosek został przegłosowany. Tym samym prof. Wojciech Popiołek zastąpił na tym stanowisku Wojciecha Jasińskiego.
Zgodnie ze statutem spółki, to rada nadzorcza podejmie teraz decyzję w sprawie wyboru wiceprzewodniczących i zarządu Orlenu. W pierwszym kroku nowa rada nadzorcza powinna przyjąć uchwałę w sprawie powołania osoby pełniącej obowiązki prezesa zarządu (do czasu powołania nowego prezesa). Dopiero po tej uchwale zapewne zostanie wszczęte postępowanie kwalifikacyjne na członków zarządu, w tym prezesa zarządu ORLENU.
https://petronews.pl/rezygnacje-czlonkow-zarzadu-orlen-i-nowa-rada-nadzorcza/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz