Zamknij

Otwarte galerie, uczniowie nadal na nauczaniu zdalnym, ferie dla wszystkich w jednym czasie

11:43, 21.11.2020 Agnieszka Stachurska Aktualizacja: 11:47, 21.11.2020
Skomentuj

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe założenia w sprawie obostrzeń na najbliższe sto dni. Zdecydowano o otwarciu sklepów i usług w galeriach handlowych, które będą działały w ścisłym reżimie sanitarnym. Wiadomo też, w jakim systemie będą działały szkoły.
Podczas konferencji prasowej 21 listopada, rząd przedstawił założenia na nadchodzące 100 dni. Opisane są one w trzech projektach rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Jak tłumaczył premier Mateusz Morawiecki, to trzy warianty obostrzeń, po które rząd będzie sięgał w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:
  • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy - czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 - zależnie od sytuacji epidemicznej),
  • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).
Jak wyjaśniał premier Mateusz Morawiecki, ten plan ma służyć dotrwania do terminu, w którym będzie można uruchomić szczepienia przeciwko koronawirusowi. Ma to nastąpić około 18 stycznia 2021 roku. Premier podkreślał, że szczepienia będą dobrowolne, ale zaszczepienie się nawet przez część społeczeństwa znacznie spowolni rozwój wirusa SARS CoV-2.
- W przypadku szkół zdecydowaliśmy o kontynuacji zamknięcia szkół do 23-24 grudnia, a następnie podjęliśmy decyzję, że przerwa edukacyjna w szkołach będzie od 4 do 17 stycznia dla wszystkich - wyjaśnił premier. - Proszę, aby ograniczyć mobilność. Jeśli wtedy wszyscy, całe rodziny zostaniemy w domach to jest szansa, że już po tej przerwie będą pierwsze dostawy szczepionki - właśnie temu służy ta przerwa, by dobrze przygotować się do tego momentu - tłumaczył Mateusz Morawiecki.
Premier zapowiedział też otwarcie galerii handlowych i sklepów meblowych od 28 listopada, ale pod warunkiem utrzymania reżimu sanitarnego, co ma być kontrolowane. W grudniu przewidziane są też dwie niedziele handlowe - 13 i 20 grudnia.
- Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy - wyjaśniał premier Morawiecki.
Wicepremier Jarosław Gowin przedstawił natomiast plan pomocy branżom dotkniętym obostrzeniami.
- O każde z tych miejsc pracy walczymy. Te rygory były konsultowane z branżami. Zdecydowaliśmy się na odważny ruch, jakim jest otwarcie praktycznie całego sektora handlowego. W pozostałych branżach musimy się uzbroić w cierpliwość. Dla branż objętych wciąż rygorami przygotowujemy kolejne daleko idące rozwiązania - jak wieloletnie kredyty inwestycyjne czy pokrywanie do 70% kosztów stałych, cały szereg innych, nowych rozwiązań adresowanych szczególnie do tych branż - mówił Jarosław Gowin.
https://twitter.com/PremierRP/status/1330082942589267968 Minister zdrowia Adam Niedzielski omówił szczegóły poszczególnych etapów, a także warunki przejścia w poszczególne strefy, które oznaczają złagodzenie obostrzeń. Etap odpowiedzialności - od 28 listopada do 27 grudnia
  • Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym
Od 28 listopada przywrócona zostanie możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach oraz parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Będzie tam obowiązywał limit osób - maksymalnie 1 os. na 15 mkw. W przestrzeni publicznej trzeba zasłaniać nos i usta, a przy wejściu do sklepu należy zdezynfekować ręce lub używać rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.
  • Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia
Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe. Rząd zapowiedział wsparcie dla branży turystycznej, na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.
  • Przemieszczanie się
Nadal należy zachowywać dystans 1,5 m od innych osób, pozostają też ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w godz. 8-16 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
  • Wydarzenia kulturalne i kina - działalność pozostaje zawieszona
  • Komunikacja zbiorowa: ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym do 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
  • Kult religijny: ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15 mkw., a także obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.
  • Zgromadzenia i spotkania: w zgromadzeniu może uczestniczyć maks. 5 osób.
  • Imprezy organizowane w domu - z udziałem maks. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.
  • Wesela, komunie i konsolacje: zakaz organizacji.
  • Targi i wydarzenia: wyłącznie w formie online.
  • Parki rozrywki: działalność zawieszona.
  • Edukacja: nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.
  • Sklepy i galerie handlowe: ograniczona liczba klientów - maks. 1 os./15 mkw. oraz godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w g. 10:00 - 12:00.
  • Hotele: działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.
  • Gastronomia: wyłącznie "na wynos" i "na dowóz".
  • Salony fryzjerskie i kosmetyczne: funkcjonowanie w reżimie sanitarnym - min. 1,5 m odległości między stanowiskami.
  • Siłownie, kluby fitness i aquaparki: działalność zawieszona.
  • Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe: bez udziału publiczności.
Etap stabilizacji - od 28 grudnia Zależnie od sytuacji epidemicznej, w przypadku spadku zachorowań możliwy będzie stopniowy powrót do stref czerwonych, żółtych i zielonych. Rząd będzie stopniowo rozluźniać panujące restrykcje.
  • STREFA CZERWONA - kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 19 tys. (przywrócona zostanie m.in. działalność kin i wydarzeń kulturalnych, przy zachowaniu 25 proc. zajętych miejsc, do szkół wrócą uczniowie klas I-III szkoły podstawowej)
  • STREFA ŻÓŁTA - kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 9,4 tys. (w kinach 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność - przy udostępnieniu co czwartego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w kościołach - maks. 1 os. na 7m2, zgromadzenia i spotkania do maks. 25 osób, przywrócone wesela, komunie i konsolacje przy ograniczeniu liczby gości do maks. 50 osób, uruchomione parki rozrywki przy ograniczonej liczbie osób do maks. 1 os./7 mkw, w szkołach nauczanie hybrydowe, w sklepach i galeriach handlowych ograniczona liczba klientów do maks. 1 os./7 mkw., hotele - działalność bez ograniczeń, gastronomia - otwarte w g. 6:00 - 21:00, salony fryzjerskie i kosmetyczne - brak ograniczeń, siłownie i kluby fitness - 1 os./7 mkw., aquaparki - maks. 50 proc. obłożenia, współzawodnictwo i wydarzenia sportowe - 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność).
  • STREFA ZIELONA - kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 3,8 tys. (przemieszczanie się bez ograniczeń, w kinach i podczas wydarzeń kulturalnych - 50 proc. miejsc zajętych przez publiczność, w komunikacji zbiorowej - 100% liczby miejsc siedzących, albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, w kościołach - maks. 1 os. na 4 mkw., w zgromadzeniu może uczestniczyć maks. 100 osób, wesela, komunie i konsolacje - maks. 100 osób, targi i wydarzenia - maks. 1 os./4 mkw., parki rozrywki - maks. 1 os./4 mkw., edukacja - nauczanie hybrydowe, sklepy i galerie handlowe - działalność bez ograniczeń, hotele - działalność bez ograniczeń, gastronomia - działalność bez ograniczeń, salony fryzjerskie i kosmetyczne - działalność bez ograniczeń, siłownie i kluby fitness - 1 os./7 m kw., aquaparki - maks. 50 proc. obłożenia, współzawodnictwo i wydarzenia sportowe - 50 proc. miejsc zajętych przez publiczność.
Narodowa kwarantanna Jeżeli liczba zachorowań wzrośnie - rząd nadal bierze pod uwagę możliwość wprowadzenia narodowej kwarantanny. Stanie się tak, w przypadku przekroczenia ostatniego progu bezpieczeństwa (średnia 30 tys. zachorowań dziennie w ciągu 7 dni) lub niewydolności służby zdrowia. źródło: gov.pl

(Agnieszka Stachurska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

UlaUla

0 0

A co pan premier znów zapomniał o przedszkolach i żłobkach ? Tam przecież nie ma zakażeń ... szkoda słów . Dzieci przyprowadzane są chore , wszystkie mają chyba tego samego doktora bo na uwagę ,że dziecko jest chore rodzic odpowiada ,że to tylko alergia . Nie już personelu całego personelu i w żłobkach i przedszkolach . Brak kucharek które są chore lub na kwarantannie , brak opiekunek a w przedszkolach nauczycielek i woźnych . Czy ktoś się wreszcie opamięta ... my tez mamy rodziny . Jest naprawdę bardzo źle . Nie ma limitów dzieci , a odstępu w żłobkach czy przedszkolach to jakiś absurd . Proszę spróbować jak dziecko płacze i chce się przytulić . Czy rządzący wiedzą co robią całemu społeczeństwu , co robią nam pracownikom żłobków i przedszkoli w jak trudnych warunkach pracujemy ???? Co dalej ... 14:11, 21.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JadzkaJadzka

0 0

Pan Premier jest za stary, nie ma małych dzieci ani wnuków, dlatego zapomniał o nauczycielach przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Tam są dzieci, które przychodzą z różnych rodzin , my, nauczyciele, tychże placówek nie mamy już siły i zdrowia. Premierze i wszyscy rządzący obudzcie się. 14:54, 22.11.2020


WeronkaWeronka

0 0

aha 16:13, 21.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BarbarzyńcaBarbarzyńca

0 0

Ludzie nie mają pojęcia jak wygląda teraz praca w przedszkolu. W przedszkolu w którym pracuje doszło do tego że została jedna osoba na kuchni. 25 osób (pracownicy obsługi i kadra) na L4, 11 z covidem. Dzieci wciąż prowadzamy za ręce a jak mają gorączkę przytulamy bo inaczej się nie da. 20:37, 21.11.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KlaraKlara

0 0

Nawet w sklepach dostają dodatkową premię za narażanie się , a jak zwykle przedszkola czy żłobki zostają pominięte . Nie ma pieniędzy na zasiłki dla rodziców to musimy pracować w takich warunkach bo nie chcą zamknąć . Taka sama sytuacja jest w każdym przedszkolu czy żłobku w Płocku . Wszyscy udają ,że nie ma problemu . Już nie ma komu pracować , a rodzice narażając dzieci , siebie i nas dalej je przyprowadzają dzieci nie zdając sobie sprawy z tego ,a często udając ze nic się nie dzieje 21:09, 21.11.2020


AgsAgs

0 0

A do tego rodzice,którzy są na kwarantannie lub nie pracują przyprowadzają dzieci.Nie wspomnę też o rodzicach-nauczycielach,którzy siedzą na zdalnym w domu,a przprowadzając dziecko do przedszkola nie przestrzegają obostrzeń panujących w placówce.Ja mogę pracować,nie ma sprawy,ale ten brak szacunku i empatii ze strony rodziców jest przykry. 15:55, 22.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%