Konkurs SBP wyróżnia „najlepsze praktyki biblioteczne”, które skutecznie promują czytelnictwo, popularyzują wiedzę i ułatwiają dostęp do książek.
- Jury konkursu doceniło naszą kreatywność, konsekwencję oraz otwartość na wszystkich czytelników - od najmłodszych po seniorów - podkreślają w Książnicy Płockiej.
Wręczenie dyplomów odbędzie się w maju 2025 r. podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
Wśród docenionych projektów znalazły się:
POSPOLITE RUSZENIE CZYTELNICZE - akcja wspólnego, głośnego czytania z okazji Światowego Dnia Książki. 23 kwietnia czytaliśmy w bibliotekach, szkołach, muzeach, studiu nagraniowym, a nawet w Hiszpanii, kabinie TIR-a i autobusie Komunikacji Miejskiej. Czytali z nami też m.in. Prezydent Płocka, prezesi fundacji, dziennikarze oraz aktorki z Uniwersytetu III Wieku. Finał akcji poprzedziło głosowanie na jeden z 20 zaproponowanych tytułów + jedną własną propozycję. Głosowano elektronicznie (strona www) i tradycyjnie (ankieta we wszystkich filiach bibliotecznych). Oddano 2232 głosy - 1680 w internecie i 552 w filiach. Inicjatywa została nominowana do plebiscytu „Z Tumskiego Wzgórza” na najważniejsze wydarzenie kulturalne roku.
NOC MUZEÓW „Między Lipcami a Adamczychą” - literacka podróż przez cztery pory roku widziane zarówno z okien dworku, jak i chaty krytej strzechą. Inspiracją stał się serial „1670”, sukces nowej, malarsko-filmowej wersji „Chłopów” oraz książki „Chłopki”.
„BIBLIOTECZNY UPDATE - KOMIKS TO LUBIĘ!” - projekt dofinansowany ze środków MKiDN, promujący komiks jako wartościową formę literacką. W ramach projektu odbyły się m.in.: spotkanie z ilustratorką i autorką komiksów Aleksandrą Herzyk, dwa warsztaty komiksowe z Edytą Kranc, spotkanie z twórcą komiksów dla dzieci Tomaszem Samojlikiem + warsztaty komiksowe oraz konkurs „Fanart – wersja osobista”.
IV EDYCJA „WyGRAnych SOBÓT Z KSIĄŻNICĄ PŁOCKĄ” - cykl wakacyjnych gier miejskich bez ograniczeń wiekowych. Przez siedem kolejnych sobót zapraszaliśmy mieszkańców i turystów do wspólnej zabawy, zwiedzania, odkrywania tajemnic miasta i rozwiązywania zagadek. Każda gra miała inny temat, tytuł, zestaw pięciu zadań, fabuła często nawiązywała do znanych wątków literackich, np. „Zabili go i uciekł”, w której czasie uczestnicy prowadzili śledztwo z bohaterami książek Jacka Ostrowskiego.
KUCHNIA LITERACKA KSIĄŻNICY PŁOCKIEJ - wydarzenia łączące literaturę z kulinariami, humorem i teatralną improwizacją.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz