Urząd Miasta Płocka ogłosił, że przeznaczył na budżet obywatelski ponad 7,7 miliona złotych. Mieszkańcy będą mogli zdecydować na co te środki zostaną przeznaczone, składając projekty i głosując.
– Słuchamy głosu mieszkańców, dlatego od ponad 12 lat realizujemy Budżet Obywatelski Płocka. Gdy go wprowadzaliśmy, nie był obowiązkowy. Chcieliśmy, aby mieszkańcy mieli bezpośredni wpływ na kształtowanie miejskiej przestrzeni i wydatków z budżetu miasta. Byli aktywnie zaangażowani w budowanie Płocka. Budżet partycypacyjny jest świetnym narzędziem do zaspokajania potrzeb lokalnej społeczności, bo sami mieszkańcy wskazują, czego w danym momencie potrzebują. Dlatego zależy nam, by proces składania wniosków i głosowania był jak najbardziej przejrzysty i dostępny dla wszystkich – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.
Ratusz wprowadził kilka zmian do Budżetu Obywatelskiego Płocka na 2025 rok. Stworzono nową platformę, wprowadzono ułatwienia w głosowaniu i uproszczono część formularzy, a niektóre zapisy zostały doprecyzowane.
Do podziału będzie ponad 7,7 mln zł. Dokładna kwota zostanie podana zatwierdzeniu sprawozdania z wykonania budżetu za 2024 rok. Około 4,6 mln złotych ma być przeznaczone na projekty osiedlowe, a maksymalna wartość takiego projektu to 550 tysięcy złotych.
Pozostała część, około 3,1 mln złotych, posłuży do realizacji zadań ogólnomiejskich. Ich maksymalna wartość to 2 mln złotych. Urząd przypomina, że projekty ogólnomiejskie to te dotyczące więcej niż jednego osiedla lub projekty dotyczące jednostek organizacyjnych płockiego samorządu: żłobków, przedszkoli, szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, placówek wychowania przedszkolnego, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, placówek opiekuńczo-wychowawczych i instytucji kultury.
Największą zmianą w tej edycji jest nowoczesna platforma internetowa obsługująca Budżet Obywatelski Płocka.
– Adres pozostaje bez zmian: mojemiasto.plock.eu. Strona zyskała nowoczesny i responsywny design, dostosowany do wszystkich urządzeń, a głosowanie na projekty stanie się zdecydowanie prostsze i szybsze – wyjaśnia UMP.
Funkcje platformy
Urząd Miasta Płocka usprawnił proces składania i edycji projektów.
Ratusz zdecydował się na wprowadzenie zmian w głosowaniu. Mają one sprawić, że będzie ono szybsze i bardziej dostępne.
Zaktualizowano: formularz składania projektów, zgodę na realizację projektów, kartę do głosowania. Zmianie uległy też zapisy dotyczące własności nieruchomości – precyzyjnie określono, gdzie mogą być realizowane projekty, czyli:
Ratusz określił, że dopuszcza się realizację projektów na nieruchomościach znajdujących się w użytkowaniu wieczystym lub dzierżawionych od Miasta przez spółdzielnie mieszkaniowe oraz spółki prawa handlowego z minimum 50% udziałem Miasta, ewentualnie będących własnością tych podmiotów, pod warunkiem ich realizacji w przestrzeniach dostępnych dla ogółu mieszkańców. Trzeba uzyskać zgodę tych podmiotów na realizację zadania oraz na przejęcie odpowiedzialności za jego bieżące utrzymanie.
W przypadku realizacji zadań na nieruchomościach należących do Miasta oddanych w trwały zarząd lub oddanych do dyspozycji jednostek organizacyjnych Miasta do wniosku należy dołączyć pisemne oświadczenie kierownika jednostki organizacyjnej o wyrażeniu zgody na realizację projektu oraz jego udostępnieniu ogółowi mieszkańców.
Do realizacji w Budżecie Obywatelskim Płocka nie zostaną zakwalifikowane projekty:
Dotychczas nie można było składać projektów:
Wnioskodawcą może być każdy mieszkaniec lub grupa mieszkańców Płocka, niezależnie od wieku i posiadania zameldowania. W przypadku osób poniżej 13 roku życia wymagana jest zgoda rodzica/opiekuna prawnego. Każda osoba może zgłosić dowolną liczbę projektów.
Projekt można zgłosić na stronie internetowej mojemiasto.plock.eu lub w formie papierowej, składając wypełniony formularz w Biurze Obsługi Klienta UMP albo wysyłając go pocztą na adres Urzędu (liczy się data stempla pocztowego).
Do każdego zgłoszenia należy dołączyć:
Do tej pory odbyło się 13 edycji Budżetu Obywatelskiego Płocka, w których złożono 915 projektów, a 178 zostało wybranych do realizacji. Urząd Miasta Płocka przeznaczył na wykonanie obywatelskich projektów blisko 68 milionów złotych. Ratusz wydał do tej pory na wykonanie 149 projektów 53 miliony złotych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz