Z Płocka do Polaków w Mołdawii, w Ukrainie oraz w Rumunii trafi w grudniu 650 paczek z żywnością i 300 ze słodyczami dla dzieci. Będzie to ósmy już transport w ramach akcji "Paka dla Rodaka", którą organizuje Fundacja "Przystanek Rodzina". Wkrótce ruszy zbiórka produktów w płockich sklepach.
"Planujemy, że w dwóch transportach w grudniu, najpierw do Mołdawii i Rumunii, a potem na Ukrainę, przekażemy mieszkającym tam rodakom 650 paczek żywnościowych oraz 300 paczek ze słodyczami dla dzieci" - powiedziała PAP Boczkowska.
Jak zaznaczyła trwa już zbiórka pieniędzy na ten cel, a 8 listopada ruszy zbiórka produktów w wybranych płockich sklepach - prowadzona będzie w każdy piątek i sobotę, do końca miesiąca.
"Dodatkowo do udziału w akcji +Paka dla Rodaka+, której głównym organizatorem jest płocka Fundacja +Przystanek Rodzina+, zgłosiły się do tej pory 33 szkoły podstawowe i przedszkola, a także instytucje i firmy, które już teraz same organizują zbiórki" - podkreśliła Boczkowska.
Dodała, że pakowanie zebranych darów, przy wsparciu wolontariuszy, zaplanowano na 30 listopada, jak zwykle, w płockiej Szkole Podstawowej nr 12.
Projekt honorowym patronatem objęli w tym roku prezydent Płocka Andrzej Nowakowski, marszałek Mazowsza Adam Struzik oraz biskup płocki Szymon Stułkowski, a także starosta płocki Sylwester Ziemkiewicz i rektor Akademii Mazowieckiej prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki.
"Paka dla Rodaka" jest organizowana w Płocku już po raz dziewiąty, przy czym do tej pory transporty do Bielc w Mołdawii i do Żytomierza na Ukrainie wysyłano siedem razy, natomiast w 2020 r., gdy z powodu pandemii koronawirusa przewiezienie darów było niemożliwe, w ramach akcji przekazano tam wpłaty z zebranych pieniędzy.
Żytomierz na Ukrainie jest miastem partnerskim Płocka od 2013 r. Należy do najstarszych historycznych miast Ukrainy i jest tam największym skupiskiem obywateli polskiego pochodzenia - przed agresją Rosji w lutym 2022 r. społeczność ta liczyła tam ok. 40 tys. osób.
Miastem partnerskim Płocka są też Bielce w Mołdawii, liczące prawie 147 tys. mieszkańców. Od 1994 r. działa tam Stowarzyszenie "Dom Polski", które skupia ok. 700 Polaków. Porozumienie o partnerskiej współpracy obu miast podpisano w 2000 r. Była to pierwsza taka umowa między samorządami polskim i mołdawskim.
"Gdy podczas jednej z poprzednich edycji +Paki dla Rodaka+ jechaliśmy do Bielc w Mołdawii, Polacy z rumuńskiej Suczawie, która jest po drodze, ugościli nas w tamtejszym +Domu Polskim+. W tym roku chcemy im się odwdzięczyć. Wiemy też, że potrzebna jest tam pomoc. Stąd planowany transport darów również tam" - powiedział PAP Albert Dyna, wiceprezes Fundacji "Przystanek Rodzina".
Suczawa, położona w historycznym regionie Bukowiny Południowej, licząca obecnie ponad 84 tys. mieszkańców, jest siedzibą Związku Polaków w Rumunii. W mieście mieszka kilkaset osób polskiego pochodzenia. (PAP)
mb/ agz/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz