Zamknij

Jakie jest ryzyko otyłości u uczniów? Bada to Akademia Mazowiecka

Patrycja WiktorzakPatrycja Wiktorzak 15:47, 11.12.2024 Aktualizacja: 13:22, 14.12.2024
Skomentuj fot. Akademia Mazowiecka w Płocku fot. Akademia Mazowiecka w Płocku

Collegium Medicum Akademii Mazowieckiej w Płocku na zlecenie Gminy-Miasta Płock realizuje usługę badawczą, dzięki której powstanie "Raport oceny skryningowej ryzyka i/lub występowania nadwagi lub otyłości oraz odchyleń w zakresie parametrów życiowych u uczniów klas piątych szkół podstawowych".

Badanie naukowe obejmuje uczniów, których rodzice byli poddani tematycznej ankietyzacji w roku szkolnym 2023/2024 oraz wyrazili zgodę na udział ich dziecka w badaniu.

Badanie obejmuje cztery etapy:

I etap – jest realizowany w oparciu o urządzenia i materiały medyczne na terenie szkół i obejmuje:

a) pomiar masy ciała, wzrostu i obliczenie BMI, zawartości tłuszczu w organizmie - ocena kliniczna wyników, ocena ryzyka lub występowania nadwagi lub otyłości,

b) pomiar obwodu talii, obwodu bioder, obliczenie WHR, ocena kliniczna wyników, określenie typu budowy sylwetki, rodzaju nadwagi, rodzaju otyłości,

c) pomiar RR (ciśnienia tętniczego), HR (tętna), SpO2 (saturacji)

II etap - obejmuje dzieci z nadwagą, otyłością i/lub innymi czynnikami ryzyka cukrzycy typu 2 wynikającymi z badań przeprowadzonych w I etapie.

W tym etapie zostaną wykonane badania laboratoryjne (pobranie krwi i wykonanie badania):

  1. Glukoza – doustny test tolerancji 3 punktowy
  2. Krzywa insulinowa 3 parametrowa
  3. Hemoglobina glikowana (HbA1c)
  4. Jonogram
  5. Lipdogram
  6. Witamina B12
  7. Witamina D3
  8. TSH
  9. Ft3
  10. Ft4.

III etap - obejmuje sporządzenie bazy, przypisanie wyników do dzieci wg zakodowanych ankiet, dokonanie analizy statystycznej, opisanie wyników, wyciągnięcie oraz sformułowanie wniosków.

IV etap – obejmuje przygotowanie Raportu z przeprowadzonego badania.

Badanie naukowe i sporządzenie Raportu zostanie przeprowadzone przez pracowników badawczo-dydaktycznych i dydaktycznych Collegium Medicum Akademii Mazowieckiej w Płocku, posiadających dorobek naukowy i doświadczenie zawodowe w dziedzinie nauki medyczne i nauki o zdrowiu, w dyscyplinie nauki o zdrowiu i/lub nauki medyczne. Osoba koordynująca - kierownik badania i osoby przygotowujące Raport posiadają doświadczenie w prowadzeniu projektów badawczych lub grantów badawczych w populacji płockiej oraz doniesienia naukowe w czasopismach krajowych i zagranicznych z punktacją IF oraz punktacją Ministra Nauki, a także przez pielęgniarki szkolne.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%