Akademia Mazowiecka w Płocku ma już 25 lat i obecnie odgrywa ważną rolę w kształceniu na poziomie wyższym w regionie płockim. Otwarcie nowych kierunków i szkoły doktorskiej staje się podstawą w dążeniu do utworzenia w Płocku uniwersytetu. I, o ile jeszcze kilka lat temu takie plany mogły być odbierane w kategorii marzeń, o tyle teraz są jak najbardziej realne. Z każdym rokiem Akademia staje się uczelnią coraz większej liczby młodych ludzi z różnych części Polski. Od momentu powstania, Akademia Mazowiecka wykształciła już blisko 20 tysięcy absolwentów.
Początki płockiej uczelni sięgają roku 1999 - to właśnie wówczas została utworzona Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która w 2019 r. została przekształcona w Mazowiecką Uczelnię Publiczną w Płocku, a w 2022 roku w Akademię Mazowiecką.
Jak porównywał podczas inauguracji obchodów 25-lecia prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki, Rektor Akademii Mazowieckiej w Płocku, uczelnia rozpoczynając swoją działalność w 1999 roku, miała pod swoją opieką 162 studentów. W 2024 roku na uczelni kształci się ponad dziesięciokrotnie więcej osób - 1924. Akademia Mazowiecka oferuje obecnie 11 kierunków licencjackich, 1 inżynierskie, 4 magisterskie i 5 jednolitych studiów magisterskich. Rośnie również liczba wykładowców - jeszcze w roku akademickim 2021/2022 wykładało tu łącznie 151 profesorów, doktorów habilitowanych, doktorów i magistrów, a obecnie jest to 217 wykładowców. Ministerstwo Edukacji i Nauki wyraziło zgodę na prowadzenie od 1 października 2022 r. psychologii na jednolitych studiach magisterskich, a od 1 października 2023 r. studiów magisterskich na kierunku lekarskim. W kwietniu 2024 r. uczelnia otrzymała prawa do prowadzenia nowego kierunku: jednolitych studiów magisterskich na kierunku prawo.
[FOTORELACJANOWA]2452[/FOTORELACJANOWA]
W strukturze uczelni funkcjonują cztery wydziały: Wydział Nauk o Zdrowiu, Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii, Wydział Nauk Humanistyczno-Społecznych i Informatyki oraz Wydział Lekarski. Jednym z filarów uczelni jest działalność naukowo-badawcza, która skupia się wokół wydawnictwa naukowego. W ramach wydawnictwa publikowane są wyniki badań naukowych pracowników uczelni oraz naukowców z innych ośrodków, a ich zakres tematyczny obejmuje nauki społeczne, humanistyczne, medyczne i o zdrowiu. Ukazują się tu zarówno prace monograficzne, opracowania zbiorowe, jak i czasopisma naukowe. Wydawany jest również „Rocznik Towarzystwa Naukowego Płockiego”.
Podczas uroczystej konferencji naukowej pt. "Szkolnictwo wyższe i nauka wobec nowych wyzwań", która odbyła się w piątek, 29 listopada br. w auli Akademii Mazowieckiej w Płocku, dyskutowano m.in. nad nowymi wyzwaniami, stojącymi przed polską dydaktyką, aby lepiej dostosować kompetencje studentów do potrzeb gospodarczych i społecznych; zbliżenie szkolnictwa wyższego i podmiotów gospodarczych; szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku pracy; przygotowanie nauczycieli akademickich do wykorzystywania wyników aktualnych badań naukowych w procesie kształcenia na potrzeby gospodarki. Gratulacje władzom uczelni złożyli m.in. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, posłanki na Sejm RP: Wioletta Kulpa, Elżbieta Gapińska i Anna Cicholska, przedstawiciele samorządu: Andrzej Nowakowski - prezydent Płocka i Sylwester Ziemkiewicz - starosta płocki.
Po wystąpieniach, rozpoczęto konferencję naukową, podczas której wystąpili:
Następnie, po krótkiej przerwie, uczestnicy sesji nauk medycznych i nauk o zdrowiu udali się do Collegium Medicum AMP, gdzie po zwiedzaniu placówki, odbyły się dwie sesje.
Sesja 1 Nauki humanistyczne i społeczne (aula AMP)
Sesja pt. Młodzi badacze prezentują (posterowa)
Sesja 2 Nauki medyczne i nauki o zdrowiu (Aula Collegium Medicum AMP)
Wydarzenie zostało objęte Patronatem Ministra Nauki, Wojewody Mazowieckiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Prezydenta Miasta Płocka. Partnerem konferencji jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Zadanie współfinansowane ze środków Gminy-Miasto Płock.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz