Projekt był skierowany do uczniów płockich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy wykazują się ponadprzeciętnymi zdolnościami matematycznymi i informatycznymi.
- Najważniejszymi i jednymi z najtrudniejszych konkursów dla uczniów są Olimpiada Matematyczna Juniorów (OMJ), Olimpiada Matematyczna (OM), Olimpiada Informatyczna juniorów (OIJ) oraz Olimpiada Informatyczna (OI). Są to bardzo prestiżowe zawody, które wymagają od uczestników bardzo obszernej wiedzy merytorycznej i nieszablonowego myślenia. Aby wykształcić potencjalnego olimpijczyka, niezbędne są odpowiednie przygotowania – głównie organizowanie obozów czy też warsztatów naukowych oraz cyklicznych zajęć w formie kół przedmiotowych – mówi Cezary Obczyński, koordynator projektu.
W projekcie uczniowie podzieleni byli na cztery grupy – dwie z matematyki (poziom Olimpiady Matematycznej Juniorów i Olimpiady Matematycznej) oraz dwie z informatyki (poziom Olimpiady Informatycznej Juniorów oraz Olimpiady Informatycznej). W dniach 26-31 sierpnia 2024 zostały zorganizowane półkolonie, podczas których przeprowadzono warsztaty informatyczne.
- To bardzo budujące, gdy widzi się młodzież, która chce poświęcić koniec swoich wakacji na to, by się rozwijać. Myślę, że dla takich ludzi warto się starać, a wspólna praca daje nam obopólną satysfakcję – mówi Sebastian Ostrowski.
We wrześniu i październiku odbyły się zajęcia dla uczniów startujących w olimpiadach informatycznych i matematycznych. W projekcie wzięło udział niespełna 50 uczniów. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani nauczyciele z Liceum Ogólnokształcącego im . Marsz. St. Małachowskiego oraz dwukrotny laureat Olimpiady Matematycznej, a obecnie student studiów doktoranckich na Uniwersytecie Jagiellońskim - Jakub Węgrecki.
- Projekty, takie jak "MatInf na Olimpijskim szlaku" są potrzebne, ponieważ bardzo trudno jest przygotować się do olimpiad przedmiotowych samodzielnie, nawet jeśli ma się ku temu predyspozycje. Uczniowie z Płocka są zdolni, co było widać podczas prowadzonych przeze mnie zajęć, ale potrzebują wskazania odpowiedniej drogi. Podczas kilkugodzinnych warsztatów byli w stanie rozwiązać zaawansowane problemy matematyczne. To świetnie rokuje na przyszłość. Myślę, że Płock ma szansę zaistnieć na matematycznej mapie Polski – mówi Jakub Węgrecki.
Projekt "MatInf na Olimpijskim szlaku" został dofinansowany w kwocie 17.770 zł przez Fundację Fundusz Grantowy dla Płocka. Podkreślmy, że przedmiotowy projekt jest zmodyfikowanym projektem z poprzedniej edycji, gdyż główna część była związana z organizacją wakacyjnych zajęć z algorytmiki i programowania dla dwóch grup zaawansowania – poziom OIJ oraz OI.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz