Zamknij

Dzień Liczby Pi w Małachowiance. Będzie rekordowy Eksperyment Buffona i żołnierze Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

20:30, 12.03.2024 Aktualizacja: 21:03, 12.03.2024
Skomentuj

Małachowianka zaprasza do zabawy z okazji Dnia Liczby π. Odbędzie się wielki Eksperyment Buffona. Dodatkowo szkołę odwiedzą żołnierze z Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, najstarsza szkoła w Polsce, która istnieje w Płocku od blisko 850 lat, będzie miejscem Eksperymentu Buffona. W wydarzeniu z okazji Dnia Liczby π każdy może wziąć udział, nawet nie wychodząc z domu. Szkoła co roku organizuje obchody Dnia Liczby π. Tym razem, z inicjatywy Fundacji "Vivat Polonia!" zostanie z tej okazji przeprowadzony matematyczny eksperyment w doświadczalnym wyznaczeniu wartości liczby, którą ludzkość interesuje się od starożytności.
- Doświadczenie wywodzi się z popularnej w XVII wieku gry hazardowej. Opisał je w 1777 roku francuski matematyk Georges`a-Louis Leclerc, hrabia Buffon i przeszło do historii pod nazwą Igły Buffona. Choć eksperyment kojarzy się zwykle z czymś bardzo skomplikowanym, ten polegał na wykonaniu serii rzutów igłą na specjalnie przygotowaną planszę. Liczba powtórzeń rzutu ma wpływ na dokładność szacowania wartości liczby π. Im więcej powtórzeń, tym większe przybliżenie wartości π. Zwykle używane jest to najpowszechniejsze 3.14, stąd też nieprzypadkowa jest data eksperymentu przypadająca na Dzień Liczby π - czyli 14 marca, zapisywany w komputerowy sposób właśnie jako 03.14 - mówił Cezary Supeł pomysłodawca przedsięwzięcia, prezes zarządu Fundacji "Vivat Polonia!".
Organizatorzy chcą ustanowić rekord w ilości rzutów oraz uczestników eksperymentu. Do udziału zaprosili uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie tylko z Płocka, ale także całego województwa mazowieckiego. W doświadczeniu wziąć udział mogą również szkoły z całej Polski, a nawet wszyscy chętni w swoich domach, postępując zgodnie z przygotowaną procedurą postępowania, która szczegółowo opisuje poszczególne kroki. Igła została zastąpiona wykałaczką, a w przypadku najmłodszych uczestników nawet patyczkiem higienicznym. Planszę oraz kartę wyników można pobrać ze strony internetowej malachowianka.edu.pl. Wystarczy je wydrukować i dobrze się bawić, nie zapominając przesłać swoich wyników organizatorom. Głównym celem eksperymentu Buffona z okazji Dnia Liczby π 2024 jest popularyzacja nauki, a szczególnie matematyki poprzez zabawę oraz rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi. Do szkoły przyjadą żołnierze chroniący cyberprzestrzeń Z okazji Dnia Liczby π, do Małachowianki przyjadą przedstawiciele Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To nowy specjalistyczny komponent Sił Zbrojnych RP odpowiedzialny za zapewnienie bezpieczeństwa w kolejnej domenie operacyjnej, jaką jest, obok wody, lądu, powietrza i przestrzeni kosmicznej - cyberprzestrzeń. Wojska Obrony Cyberprzestrzeni odpowiadają za obszary związane z kryptologią, cyberbezpieczeństwem oraz budową i eksploatacją wojskowych systemów IT. WOC ma zdolności do realizowania pełnego spektrum działań - od obronnych, przez rozpoznawcze po ofensywne. Kluczowymi zadaniami WOC jest zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego, prowadzenie badań projektowanie, budowa, wdrażanie, użytkowanie oraz ochrona narodowych technologii kryptologicznych czy wytwarzanie nowych produktów dla państwa przez zespolenie potencjału naukowego i przemysłowego w obszarze zaawansowanych technologii informatycznych i kryptograficznych. Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni prowadzi działalność naukowo-edukacyjną, wdrożeniową, badawczo-rozwojową i opiniodawczą. Eksperci DKWOC opracowują nowoczesne metody wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektują rozwiązania do ochrony i zabezpieczenia informacji, rozwijają też własne metody i urządzenia kryptograficzne. Obchody Dnia Liczby π w Małachowiance honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski oraz Starosta Powiatu Płockiego Sylwester Ziemkiewicz. Szczegółowe informacje oraz potrzebne materiały dostępne są na stronie internetowej malachowianka.edu.pl.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%