REKLAMA

Pierwszy od dawna koncert płockiej orkiestry z publicznością już w piątek

REKLAMA

Płocka Orkiestra Symfoniczna z radością może ponownie zaprosić swoją publiczność do uczestnictwa w koncertach. W piątek muzycy zagrają z okazji rocznicy urodzin swojego patrona.

12 lutego o godzinie 19 odbędzie się koncert w ramach obchodów 108. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. Podczas „Koncertu Muzyki Polskiej cz. II” muzycy wykonają jedno z dzieł kompozytora – „Uwerturę smyczkową”.

Witold Lutosławski skomponował dzieło w 1949 roku, dedykując ją Mirko Očadlíkowi, ówczesnemu dyrektorowi Orkiestry Radiowej w Pradze. Prawykonanie kompozycji odbyło się w Pradze, a rok później w Polsce, po czym utwór właściwie zniknął z estrad koncertowych.

– Utwór jest ogromnie niepraktyczny, ponieważ wymaga dość dużo pracy, a trwa tylko 5 minut. Przeważnie po jego wysłuchaniu publiczność jest zupełnie zdezorientowana, mimo że długi akord końcowy wieńczy dzieło. Spodziewa się widocznie, że utwór powinien być dłuższy – tłumaczył brak zainteresowania uwerturą patron orkiestry.

Kompozytor swą uwerturą rozpoczął okres poszukiwań nowego języka kompozytorskiego. Pojawiły się tam te elementy, które znalazły rozwinięcie w jego późniejszej twórczości. Oprócz wspomnianej kompozycji Witolda Lutosławskiego nie zabraknie także dzieł Karola Kurpińskiego, Mieczysława Karłowicza, czy też Grażyny Bacewicz.Płocką Orkiestrę Symfoniczną na sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Kolegialnej 23 poprowadzi dyrygent Jakub Chrenowicz.

Bilety do nabycia w kasie POS oraz na portalu bilety24.pl. Koncert będzie też można obejrzeć online na stronie live.bilety24.pl.

Obowiązują restrykcje:

  • 50% miejsc siedzących
  • wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia
  • maseczki, dystans oraz dezynfekcja.

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA

PowiązaneArtykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

Najchętniej dzisiaj czytane

Reklama


REKLAMA
  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU