REKLAMA

Orlen Paralympic Run 2021 – pierwsza edycja niezwykłego wydarzenia [FILM, ZDJĘCIA]

ORLEN Sport i Zdrowie

REKLAMA

Orlen Paralympic Run 2021 to pierwsza edycja biegu dla każdego. Jego uczestnicy wyruszyli na wózkach, sprzęcie do framerunningu czy pieszo. Niektórzy biegli, inni szli, jedni pojedynczo, inni w grupach. Wydarzenie udowodniło, że można osiągnąć wyznaczone cele, bez względu na stopień sprawności.

Pierwsza edycja Orlen Paralympic Run odbyła się 10 października br. To wówczas na wybrane przez siebie trasy w Polsce i na całym świecie wyruszyli biegacze. Chcieli w ten sposób udowodnić, że można osiągnąć wyznaczone przez siebie cele, niezależnie od stopnia sprawności. Ten wyjątkowy bieg organizowany był przez Polski Komitet Paraolimpijski.

Jak informują organizatorzy, zawodnicy ruszyli na wózkach, na sprzęcie do framerunningu czy pieszo. Biegnąc, spacerując czy idąc chodem sportowym. W grupach i indywidualnie. W dużych miastach i w otoczeniu natury. Każdy znalazł swój sposób na to, by uczestniczyć w 1. Orlen Paralympic Run. Wśród 500 zarejestrowanych zawodników znalazło się aż 158 osób z niepełnosprawnością!

– Ideą 1. Orlen Paralympic Run jest to, aby mógł w nim wystartować absolutnie każdy – mogą to być zawodowcy, ale mogą też być to osoby, które dopiero myślą o tym, by rozpocząć jakąś przygodę sportową – podkreśla prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga. – Są dwa dystanse: 1 i 5 km, nie są one wielkie, bo chcemy zbudować tę imprezę, aby każdy miał okazję zmierzyć się z samym sobą – tłumaczy.

Każdy z 500 zarejestrowanych zawodników otrzymał pakiet startowy, na który składały się koszulka biegowa, pamiątkowy medal oraz prezenty od partnerów i sponsorów: baton proteinowy i napój energetyczny od sponsora tytularnego biegu, PKN ORLEN, kod rabatowy do wykorzystania w sklepach 4F, zestaw plastrów na otarcia i odciski od grupy LUXMED, workoplecak od Totalizatora Sportowego, właściciela marki LOTTO oraz wydawnictwa od Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji. Polski Komitet Paraolimpijski zapewnił również poncho przeciwdeszczowe na wypadek niepogody. Ten ostatni gadżet nie przydał się, gdyż 10 października w całej Polsce panowała piękna, słoneczna pogoda.

Zanim jednak doszło do finału biegu, 5 października odbyła się konferencja prasowa, którą poprowadził Michał Pol, attaché prasowy polskiej reprezentacji paraolimpijskiej, współzałożyciel Kanału Sportowego na Youtube. Podczas niej poruszono dwa ważne tematy.

Pierwszy to „Nowa Era Sportu Paraolimpijskiego”, w trakcie którego zastanawiano się, jakie jest dziś miejsce sportu paraolimpijskiego w Polsce i na świecie oraz jak zmieniło się jego postrzeganie. W rozmowie wzięli udział Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Robert Korzeniowski, multimedalista olimpijski w chodzie sportowym i ambasador paraolimpijczyków, oraz prof. Bartosz Molik, rektor warszawskiej AWF, ale również fizjoterapeuta i międzynarodowy klasyfikator w koszykówce na wózkach.

– Potrzeba promowania sportu paraolimpijskiego jest nieustanna – podkreślał podczas konferencji prasowej Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Uczestniczyć w biegu można było zarówno realnie, jak i wirtualnie, za pomocą dedykowanej aplikacji PKPar dostępnej na telefony z systemami iOS i Android, którą można pobrać ze sklepów App Store i Google Play za darmo.

– Dziś aplikacja ta służy jedynie do biegu, ale już niedługo będzie można za jej pomocą m.in. oddać głos w plebiscycie na sportowca roku #Guttmanny – tłumaczył Łukasz Szeliga.Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski przyznał, że oglądając paraolimpiadę był niezwykle wzruszony.

– Myślę, że igrzyska paraolimpijskie są coraz wyżej notowane i odbierane, postrzegane przez kibiców na równi z igrzyskami olimpijskimi – mówił mistrz olimpijski.

Prof. Bartosz Molik, Rektor Warszawskiej AWF potwierdził, że dystans wobec paraolimpijczyków zaczął się skracać.

– Według mnie takim punktem zwrotnym były Igrzyska Olimpijskie w Londynie w 2012 roku. To był ten przełom, w którym przekaz medialny udowodnił, że sportowcy paraolimpijscy są po prostu sportowcami, którzy walczą o medale dla naszego kraju – mówił prof. Bartosz Molik. – Stereotyp osoby z niepełnosprawnością wśród Polaków to niestety, wciąż wizerunek osoby smutnej, „z załamką”, takiej, która potrzebuje pomocy. A w wypadku sportowców z niepełnosprawnością jest wręcz odwrotnie – oni chcą być tak samo postrzegani jak sportowcy pełnosprawni – dodał.

W drugim panelu, zatytułowanym „Jak biegać? Zero kontuzji – maksimum efektów”, wzięli udział biegacze – praktycy: Dariusz Wojda, ultramaratończyk i kapitan drużyny Polish Wings, Corinne Klaida, polska bizneswoman, CEO Accord Group Polska, a także inicjatorka akcji „#CorinneRunsForGood”, oraz Michał Kotkowski, złoty medalista ME i brązowy medalista MŚ w biegach sprinterskich, czwarty w biegu na 400 m oraz piąty na 200 m podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio.

Jak podkreślają organizatorzy, ideą 1. Orlen Paralympic Run było pokazanie, że bez względu na stopień sprawności i wytrenowania, każdy może ruszyć z miejsca, ustalić adekwatny dla siebie cel i go osiągnąć. Wśród ambasadorów biegu byli paraolimpijczycy: Barbara Bieganowska-Zając, Michał Derus, Alicja Jeromin, Aleksander Kossakowski i Krzysztof Wasilewski, olimpijczyk Robert Korzeniowski, ultramaratończyk Dariusz Wojda, oraz attaché prasowy polskiej reprezentacji paraolimpijskiej Michał Pol. Są więc osoby o różnym stopniu sprawności, a w gronie utytułowanych sportowców jest i amator. Każdy wziął udział w 1. Orlen Paralympic Run tak, jak pozwalały mu na to aktualne możliwości. Jednocześnie nikt na wybranym przez siebie dystansie nie mógł liczyć na taryfę ulgową – każdy sam mierzył się z własnymi możliwościami i ograniczeniami.

Ważnym elementem tegorocznego 1. Orlen Paralympic Run był konkurs, którego uczestnicy za pomocą fotografii mieli pokazać hasło przyświecające paraolimpijczykom: „Niemożliwe nie istnieje” – uczestnicy biegu nadesłali aż 92 zdjęcia. Z pewnością przyczyniły się do tego atrakcyjne nagrody – Nagroda główna, smartwatch GARMIN oraz słuchawki bluetooth HUAWEI ufundowane przez partnera Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Citi Handlowy w ramach inicjatywy Live Well at Citi, oraz pozostałe nagrody ufundowane przez partnerów i sponsorów Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – PKN ORLEN, 4F, Toyota Motor Poland czy grupę LUXMED.

1. Orlen Paralympic Run nie mógłby się odbyć bez wsparcia sponsora tytularnego biegu PKN ORLEN oraz patronów medialnych wydarzenia: Polskiego Radia i TVP Sport.

Polski Komitet Paraolimpijski (PKPar) jest organizacją, której celem jest propagowanie i upowszechnianie ruchu paraolimpijskiego. Powstał w 1998 roku, a w 1999 został wpisany do struktur Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC). Obecnie Polski Komitet Paraolimpijski zrzesza 7 organizacji: Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”, Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Fundację Aktywnej Rehabilitacji „FAR”, Stowarzyszenie „Cross”, Związek Kultury Fizycznej OLIMP Polską Federację Bocci oraz Polski Związek Rugby na Wózkach.

źródło: Polski Komitet Paraolimpijski

Zostań Patronem PetroNews.pl - Wspieraj swoje lokalne media KLIKNIJ!

REKLAMA
Kolejny Artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zgadzam się na warunki i ustalenia PolitykI Prywatności.

Reklama

REKLAMA


  • Przejdź do REKLAMA W PŁOCKU