Zamknij

ORLEN mecenasem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego [FILM]

11:46, 06.04.2020 Wiktor Pleczyński
Skomentuj

PKN ORLEN śmiało inwestuje w promocję sportu, pomagając takim zawodnikom, jak chociażby Robert Kubica, Wojtek Bógdał czy Kuba Przygoński. Koncern jednak nie ogranicza się do sponsorowania polskiego sportu, wspiera także kulturę wysoką, czego przykładem jest Międzynarodowy Konkurs Chopinowski.
Na początku marca poinformowano, że PKN ORLEN został mecenasem Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. To największe na świecie wydarzenie kulturalne, które obejrzą miliony ludzi przed telewizorami i monitorami komputerów. To już kolejna inicjatywa koncernu, mająca na celu promocję firmy z Płocka, poprzez wspieranie najpopularniejszych polskich marek.
- Fryderyk Chopin jest największą ikoną polskiej kultury - powiedział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński podczas ogłoszenia informacji o objęcia mecenatem konkursu przez ORLEN. - Cieszę się bardzo, że możemy zainaugurować już ostatni etap przygotowań do Konkursu Chopinowskiego, który odbędzie się w Polsce jesienią tego roku, tak jak co 5 lat. To jest okazja do powiedzenia, że jest to wydarzenie bardzo ważne dla całej polskiej wspólnoty, ale także dla całego świata, ponieważ Chopin jest również ikoną kultury światowej. Polska ma obowiązek dbać o to, żeby dziedzictwo muzyki Chopina było podtrzymywane, rozwijane i wspierane - mówił wicepremier Piotr Gliński.
Minister zwrócił uwagę, jak wielką realną wartość posiada Chopin na świecie. - Oblicza się, że marka Chopina jest warta 3 miliardy złotych, ale my wszyscy wiemy, że ta marka jest bezcenna - zaznaczał Piotr Gliński.

Inwestowanie w polskie marki rozpoznawalne na całym świecie ma bardzo duże znaczenie dla PKN ORLEN, gdyż 60 proc. swoich przychodów koncern generuje poza Polską. Poprzez inwestycje w rozpoznawalne na świecie postaci ze świata sportu i kultury, płocka firma buduje wartość własnej marki.
- O wartości marki Chopina powiedział pan premier, natomiast my również w ten sposób budujemy wartość swojej marki. ORLEN od 2015 roku sześciokrotnie zwiększył wydatki na kulturę. Więcej zarabiamy, więcej inwestujemy w sport, więcej inwestujemy w kulturę. To jest nasze zadanie - mówił prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek.

Uczestnicy spotkania, zapowiadającego tegoroczną edycję Konkursu Chopinowskiego, mieli okazję bliżej poznać blisko stuletnią historię muzycznych zmagań. Pierwsza edycja wydarzenia poświęconego twórczości Fryderyka Chopina odbyła się w 1927 roku. Wówczas w konkursie wzięło udział 26 pianistów z 8 krajów. Na XVIII Konkurs Chopinowski wpłynęła rekordowa liczba ponad 500 zgłoszeń. Do udziału w eliminacjach zakwalifikowanych zostało 164 pianistów z 33 krajów, w tym 18 artystów, którzy uzyskali kwalifikację zdobywając nagrody na wskazanych w regulaminie konkursach pianistycznych. Najliczniej reprezentowani są przedstawiciele Chin (34 osoby), Japonii (31 osób), Polski (19 osób), oraz Korei Południowej (16 osób), po kilka osób zakwalifikowało się z Włoch, Rosji, USA, Kanady i Francji. Jury eliminacji wybierze ok. 80 pianistów, którzy wezmą udział w Konkursie; ich nazwiska poznamy bezpośrednio po zakończeniu eliminacji. Dzięki nowoczesnym technologiom, transmisje z wydarzenia będzie można śledzić na całym świecie w najwyższej jakości, zarówno za pośrednictwem telewizji, radia, jak i internetu.

Obejrzeć będzie można zarówno finał, jak i przesłuchania konkursowe. Transmisja będzie dostępna na stronie internetowej konkursu chopin2020.pl oraz na oficjalnym kanale YouTube Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Co ciekawe, materiały będą nie tylko udostępniane w jakości 4K, ale również będą posiadać funkcję VR, co znaczy, że będzie można doświadczyć wydarzenia "będąc na scenie". Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbędą się w dniach 18-29 września w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zostały przełożone ze względu na podjęte w całym kraju nadzwyczajne środki w związku z pandemią koronawirusa. PKN ORLEN wrócił do tradycji sponsorowania konkursu chopinowskiego w 2016 roku. Dzięki temu, w ciągu dwóch lat zrealizowano wiele nowych projektów, między innymi cykl koncertów zagranicznych promujących konkurs. W ramach współpracy PKN ORLEN i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina co roku realizują też projekty o zasięgu międzynarodowym, w tym:
  • Międzynarodowy Festiwal "Chopin i Jego Europa",
  • koncerty upamiętniające rocznice urodzin i śmierci kompozytora,
  • programy edukacyjne dla dzieci, seniorów i osób niepełnosprawnych.
Wartym zauważenia jest organizacja w 2018 roku pierwszego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina na Instrumentach Historycznych. Zwycięzcą prestiżowego konkursu został polski artysta Tomasz Ritter.

W ostatnich latach Fundacja ORLEN przekazała środki na rekonstrukcję dwóch historycznych fortepianów, na których grał Fryderyk Chopin. Dzięki wsparciu koncernu, zakupiono również rękopisy kompozytora na zagranicznych aukcjach. Bezcenne obiekty trafiły do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

(Wiktor Pleczyński)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu petronews.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%